Selo

ЧАЧАНСКА УДРУЖЕЊА ПЧЕЛАРА НИКАД БЛИЖА УЈЕДИЊЕЊУ, АЛИ И РАЗРЕШЕЊУ ПРОБЛЕМА ПРОСТОРА

Председници чачанских удружења пчелара су се у јулу и августу два пута састали са представницима градског руководства, у намери да се коначно реализује стара идеја да се сви пчелари чачанског краја коначно окупе „под једном капом“.  Не улазећи у разлоге због којих више година нису успели да се уједине у једно удружење, јер су о томе мишљења врло често била подељена, иако је „глас разума“ увек поручивао да би то био велики корак који би отворио ново поглавље у развоју чачанског пчеларства, никада није касно да се људи сложе и окупе око добре идеје, посебно ако ће то донети добробит свим пчеларима чачанског краја, али уједно и читавој заједници. То је потврдио и постигнути договор на одржаним састанцима, који су отворили пут дефинитивног уједињења Удужења пчелара „Чачак“ и „Чачанске пчеле“.

Традиција бављења пчеларством на нашим просторима датира још из доба Немањића, а прво удружење пчелара у Чачку је основано давне 1895. године. До пре десетак година, у чачанском крају је постојало само једно удружење – Удружење пчелара „Чачак“, да би из њега, због раскола и свађа, настала четири  – „Градац“, „Чачанска пчела“, „Матица“ и  матично Удружење пчелара „Чачак“, које је  и тада било, али и данас остало највеће. Трнутно броји 153 члана. 

Како наводи проф др Светомир Стаменковић, који је, иначе, и покретач идеје о уједињавању свих чачанских удружења пчелара у једну кровну организацију, дошло је коначно време да се оно о чему је маштао још пре седам-осам година, тачније од када је стао на чело Удружења пчелара „Чачак“, и обистини.

– „Градац“ и „Матица“ су се припојили нашем матичном удружењу раније, а сада преостаје да се и ми ујединимо са „Чачанском пчелом“ и у том случају би настало веома снажно удружење са више од 220 регистрованих пчелара, које би се могло сврстати међу првих пет највећих у Републици Србији, али истовремено и веома значајних по приносима меда. Када се ујединимо, имаћемо могућност да заједнички наступамо на тржишту, чиме бисмо створили добар темељ за остваривање знатно бољих финансијских ефектата. Заједно бисмо аплицирали и за средства подршке из различитих домаћих и страних фондова, као и републичке и локалне субвенције, а постигли бисмо и повољнију цену за набавку лекова које користимо на пчелињацима. Стекли  бисмо бројне бенефите и ову шансу никако не би требало пропустити – казао је  председник Удружења пчелара „Чачак“ проф. др Светомир Стаменковић.

Председник Удружења пчелара „Чачак“ проф. др Светомир Стаменковић, фотографија из архиве „Чачанског гласа“

Удружење пчелара „Чачак“ је, према речима проф. др Стаменковића, одржало седницу Извршног одбора, на којој је донета одлука у уједињавању са Удружењем „Чачанска пчела“. Прихваћен је и предлог да будуће уједињено пчеларско удружење добије нови назив „Чачански пчелари“, а у обзир долазе и опције – да се задржи назив Удружење пчелара „Чачак или да у новом имену стоје називи оба удружења – „Удружење пчелара Чачак – Чачанска пчела“, као најоптималније решење, које не би захтевало промену Статута и гашење постојећих жиро рачуна. Ова одлука је прослеђена градском руководству, тако да су се коначно стекли услови да се ова идеја и реализује.

–  Имамо пуну подршку заменика градоначелника Милића, који се у последњем периоду пуно заложио да се пчелари удруже и добију просторије за рад, јер се веома дуго суочавају са тим проблемом, а то је један од важних предуслова за нормално функционисање пчелара и постизање бољих резултата у раду. Генерално узев, главни подстицај у пољопривреди је улагање у пчеларство, јер пчеле повећавају приносе свих гајених биљака, оне не препознају боје и партије, него раде неуморно свакодневно. Што више пчела имамо на нашем терену – имаћемо и веће приносе пољопривредних култура, бољи квалитет производа и већи профит – истиче проф. др Стаменковић.

Вучко Радојичић, председник Удружења „Чачанска пчела“,  навео је да се Скупштина њиховог удружења изјаснила о питању удруживања још пре две године и да је тадашњи став остао непромењен.

Вучко Радојичић, председник Удружења „Чачанска пчела“

– Скупштина нашег удружења је заузела став да се друштва чачанских пчелара могу ујединити, али под условом да се установи ново име и донесе нови Статут удружења. Председник Удружења пчелара „Чачак“ је прихватио овакав предлог, јер ја, као председник „Чачанске пчеле“, немам никакво статутарно право, нити овлашћење да мењам одлуку Скупштине Удружења – нагласио је Радојичић и додао да још увек чека коначан одговор из Удружења пчелара „Чачак“, које је требало да сазове ванредну седницу Извршног одбора, на којој је требало да заузму став о питању уједињења и предоченом предлогу на заједничком састанку са градским руководством.

„Чачанска пчела“ има око 70 регистрованих пчелара, што је и те како значајан број чланова.

И Радојичић сматра да би формирање заједничког удружења донело одређене бенефите чачанским пчеларима, пре свега када је реч о републичким и локалним субвенцијама, али и аплицирању за средства код различитих домаћих и страних фондова, као и бројне друге погодности.

Чачак има изванредне природне услове за воћарство, а самим тим и за пчеларство. Неки минимум по хектару је три до четири кошнице, како би пчеле успешно обавиле свој задатак – опрашивање гајених воћака. Пчеле опрашују и повећавају принос код ратарских култура за 20 до 30 одсто, а код воћака до 82 одсто. Без пчела се не може замислити успешна производња хране и због тога природне погодности које имамо треба максимално искористити, јер би пчеларство могло за многе постати допунски извор прихода у домаћинству, али у неким случајевима и основни извор зараде, истиче Радојичић. Ипак, у свему томе битна је још снажнија потпора државе, али и локалне самоуправе, како би се пчеларство подигло на далеко виши ниво и постало узданица за младе људе који живе на селу.

В. С.

РЕШЕЊЕ ПРОБЛЕМА ПРОСТОРА ДО КРАЈА ГОДИНЕ

Владан Милић, заменик градоначелника Чачка, подржао је иницијативу уједињавања чачанских пчелара у једно кровно удружење и сматра да је то добра одлука која ће позитивно утицати на даљи развој пчеларства на подручју Града Чачка:

Владан Милић, заменик градоначелника Чачка

– Пре неколико година, када су постојала четири удружења пчелара на подручју Града Чачка, заједно са проф. др Стаменковићем, залагао сам се за иницијативу да сви пчелари у чачанском крају „стану под исту капу“, како би могли заједно да се боре за своје интересе и  наступају на тржишту, што би значајно олакшало и унапредило њихов рад. Сада, када су усаглашена мишљења да се ова идеја реализује у потпуности и када нам је стигао потврдни одговор из Удружења пчелара „Чачак“ да прихватају сваки договор, када је реч о новом имену јединственог удружења и његовом Статуту, верујем да ће ова прича веома брзо бити и заокружена.

Милић је обећао да ће до Нове године дефинитивно бити разрешен и проблем просторија у којима ће моћи да се окупљају чачански пчелари.

– Ребалансом буџета, највероватније средином октобра, биће опредељена средства за адаптацију унутрашњег простора зграде у Улици цара Лазара, коју је раније користио „Комуналац“. Након завршетка предвиђених радова, просторије у тој згради ће бити додељене на коришћење Шаховском клубу „Борац“ и уједињеном удружењу пчелара и то најкасније до краја ове године – рекао је заменик градоначелника Чачка.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.