ЧАЧАНСКА РОДНА – НАЈАВА ЗА ДЕЦЕМБАР 2023.
Музичко-поетски кабаре Ивана Босиљчића; концерт Академског хора „Collegium Musicum“ са солистима Сањом Керкез и Драгутином Матићем; концерт Браће Теофиловић поводом 30 година уметничког рада; Изложба фотографија познатих личности „Привилеговани објективи” аутора Александра Томовића и Небојше Бабића
Средином децембра биће прослављен Дан Чачка и овом приликом биће одржано више значајних концерата, изложби и дешавања који су део програма Престоница културе Србије, Чачак 2023 – „Чачанска Родна“. Међу бројним догађајима истичу се: музичко-поетски кабаре Ивана Босиљчића, концерт Академског хора Цоллегиум Мусицум са солистима Сањом Керкез и Драгутином Матићем, концерт Браће Теофиловић поводом 30 година уметничког рада и изложба фотографија познатих личности „Привилеговани објективи” аутора Александра Томовића и Небојше Бабића.
МУЗИЧКО-ПОЕТСКИ КАБАРЕ „НАШЕ ВЕЧЕ” ИВАНА БОСИЉЧИЋА
У уторак 12. децембра у Великој сала Културног центра Чачак са почетком у 20 часова чачанска публика ће моћи да ужива у музичко-поетском кабареу „Наше вече” Ивана Босиљчића.
Иван Босиљчић дуже од деценије, поред богате телевизијске, филмске и позоришне каријере, са великим успехом представља своје ауторске пројекте љубитељима поезије и музике, а овом приликом имаће и специјалне госте – чланове хора Гимназије Чачак.
Иванове уметничке вечери уносе узбуђење драмске представе и врхунски музички догађај, посебан и ретко виђен на нашим просторима. Публика је бурним емотивним реакцијама дочекивала његове музичке вечери на турнејама у Аустрији, Швајцарској, Норвешкој, Шведској, Канади и на Исланду, али на театарским сценама Београда, Новог Сада, Скопља, Подгорице, као и у безмало свим градовима Србије и региона.
ИЗЛОЖБА „ПРИВИЛЕГОВАНИ ОБЈЕКТИВИ” АУТОРА АЛЕКСАНДРА ТОМОВИЋА И НЕБОЈШЕ БАБИЋА
На Градском тргу Чачка 15. децембра у 13х биће отворена изложбa фотографија познатих личности „Привилеговани објективи” аутора Александра Томовића и Небојше Бабића.
Александар Томовић је реномирани холивудски фотограф који се истиче својим изузетним фотографијама успешно дочаравајући суштински карактер славних личности, не само Холивуда већ и целог света. Захваљујући оштром оку за детаље и посебно модерној уметничкој визији, Томовић има част да ради са највећим именима у индустрији забаве. Његов портфолио је богат мноштвом импресивних фотографија славних – од Меган Маркл и Тео Ђжејмса до Елизабет Мос, Мила Вентимиље, Тиге, Миранде Ото и многих других.
Томовић је, такође, ушао у свет модних часописа својим магазином БЕЛЛО Маг, Вулкан магазином и Тилтед Стyле часописом. Они додатно истичу његов таленат и креативност. Кроз своје фотографије, које остављају без даха, Александар Томовић оставља неизбрисив траг када је у питању фотографија познатих личности, успевајући да дочара лепоту и суштину сваког свог модела и да га на тај начин издвоји на посебан пиједестал, а при том одговори на захтеве савременог медијског и уметничког тржишта.
Небојша Бабић, мајстор портретне фотографије, кроз свој објектив улази у нове дубине, креирајући јединствен, интиман приказ личности иза познатих лица. Небојшине фотографије људи из света спорта, музике, уметности не одају само физичку лепоту, већ и њихову унутрашњу суштину, откривајући емоције и приче које се крију иза сваког погледа. Фотографија портрета је уметност која нас позива на дубоко промишљање о људском карактеру и души, а Бабићеви портрети су баш та уметност, која чини да настојимо да у човеку видимо више од лица.
Значајно место у његовом раду припада сегменту „индустријске“ фотографије. Добитник награда је „Велике награде Мајског салона“ и награде „Пантене Беаутy Аwардс“ за најбољег модног фотографа Србије и Црне Горе. Радови Небојше Бабића се чувају у збирци Музеја примењене уметности у Београду. „Оранге Студио“ је основао 1998. године као креативни студио за примењену фотографију и визуелне комуникације, а мултимедијални уметнички пројекат „О3ОНЕ“, први такве врсте у земљи, основао је још 2004. године.
КОНЦЕРТ АКАДЕМСКОГ ХОРА „COLLEGIUM MUSICUM“ И СОЛИСТА САЊЕ КЕРКЕЗ И ДРАГУТИНА МАТИЋА
На Дан Града Чачка, 18. децембра у Великој сали Културног центра Чачак са почетком у 19 часова биће одржан свечани концерт Академског хора „Collegium Musicum“ и солиста Сање Керкез и Драгутина Матића под диригентском палицом Драгане Јовановић.
Академски хор „Collegium Musicum“ је један од најеминентнијих хорова у Србији, добитник бројних награда и признања, који је до сада одржао преко 3000 концерата како у Србији, тако и у 55 земаља света.
Хор је основан 1971. године и до данас је преко 300 студенткиња Факултета музичке уметности у Београду имало част да буду чланице овог ансамбла. Репертоар хора обухвата дела композитора различитих стилских епоха, од ране музике до савременог музичког стваралаштва. Висок професионални ниво и креативност овог ансамбла инспирисала је многе композиторе да му посвете своја дела. Током постојања хор је остварио преко 200 премијерних извођења и учествовао у реализацији многих важних културних догађаја у землји и региону, као и у пројектима извођења већег броја вокално-инструменталних дела сарађујући са познатим симфонијским оркестрима и диригентима.
Академски хор „Collegium Musicum“ добитник је бројних признања и награда, како у Србији, тако и у инстранству од којих издвојамо последње три:
- Златна медалја на Интернационалном хорском фестивалу у Карнеги холу (Нјујорк, САД, 2013);
- Прва награда у категорији музички образованих хорова, Специјална награда за најболји хор фестивала Полјске националне радио телевизије и Награда за најболјег диригента на 29. Међународном фестивалу духовне музике у Хајновци (Полјска, 2010);
- Апсолутна прва награда за најболји хор фестивала, Специјана награда за извођење композиције на кинеском језику и Награда за најболјег диригента на Шестом међународном хорском фестивалу у Пекингу (Кина, 2002);
КОНЦЕРТ БРАЋЕ ТЕОФИЛОВИЋ – 30 ГОДИНА УМЕТНИЧКОГ РАДА
У четвртак 21. децембра у 20х у Великој сали Културног центра Чачак биће одржан концерт Браће Теофиловић поводом 30 година уметничког рада. Они ће овом приликом имати специјалног госта, композитора и перкусионисту Небојшу Живковића, човека који спада у ред најјединственијих уметника маримбе и удараљки данашњице.
Ратко и Радиша Теофиловић су јединствени извођачи древне српске и балканске вокалне музике која сажима векове традиционалног музичког наслеђа и евоцира дух целокупног региона. Многе од песама које они изводе биле су скривене дубоко у колективном памћењу народа, а неке друге су биле сасвим заборављене или сачуване само у фрагментима. Теофиловићи су трагали за њима, проналазили их и враћали у живот, дарујући им поново изворна значења и емоције, али обогаћене високо индивидуализованим уметничким приступом и савременим утицајима. Аранжмани и интерпретације њихових песама одишу дубоким поштовањем не само према прошлости, већ и садашњости и наравно, будућности.
Одржали су велики број концерата у готово свим великим градовима Европе, Јапану, Америци, наступајући у неким од најзначајнијих концертних сала света, а концерт којим ће прославити 30 година уметничког стваралаштва одржаће у свом родном граду – Чачку.
Овом приликом имаће и специјалног госта, композитора и перкусионисту Небојшу Живковића. Родом из Србије, Живковић је магистрирао композицију, теорију музике и удараљке у Манхајму и Штутгарту у Немачкој. Тренутно живи у Бечу и професор је удараљки на Универзитету музике и уметности у Бечу, али и на Универзитету у Новом Саду. Гостује широм Европе, а често наступа и у САД-у, Јапану, Тајвану, Кореји, Латинској Америци, Русији и скандинавским земљама. Као солиста, углавном на сопственим концертима за маримбу и удараљке, Живковић је наступао са бројним познатим филхармонијама и оркестрима. Живковићева маримба је „Страдивари“ међу маримбама: јединствен инструмент, по наруџбини специјално израђен за њега – у Јапану, Јамаха. Његови креативни резултати су забележени на шест компакт дискова са музиком за маримбу и удараљке, а на више од десет ЦД-ова укључујући његове композиције су снимили други извођачи.
Данас је један од најизвођенијих светских композитора музике за удараљке. Његова дела за маримбу и перкусије поставила су нове извођачке стандарде, а његова заносна и енергична извођења утицала су на генерације маримбиста.
Целокупан програм од 12. до 21. децембра пројекта Престоница културе Србије – Чачак 2023. је у наставку:
- 12. децембар у 18 часова – Уметничка галерија „Надежда Петровић” Чачак: отварање самосталне изложбе Владимира Перића Талента „Намерно-немарно”
- 12. децембар у 19 часова – Велика сала Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис”: предавање Свети Мардарије Ускоковић и Срби у Америци, Удружење ИРМОС
- 12. децембар у 20 часова – Велика сала Културног центра Чачак: музичко-поетски кабаре „Наше вече” Ивана Босиљчића
- 13. децембар у 13 и 17 часова – Велика сала Културног центра Чачак: дечија позоришна представа „Гуливер”, Мало позориште Душко Радовић Београд
- 13. децембар у 18 часова – Галерија „Рисим”: отварање изложбе цртежа „Надежда Петровић: без боје”
- 13. децембар у 20 часова – Велика сала музичке школе „Др Војислав Вучковић”: концерт професора музичке школе „Др Војислав Вучковић”
- 15. децембар у 13 часова – Градски трг Чачак: отварање изложбе фотографија познатих личности „Привилеговани објективи” аутора Александра Томовића и Небојше Бабића
- 18. децембар у 19 часова – Велика сала Културног центра Чачак: концерт Академског хора „Collegium Musicum“ и солиста Сање Керкез и Драгутина Матића
21. децембар у 20 часова – Велика сала Културног центра Чачак: концерт Браћа Теофиловић – 30 година уметничког рада + специјални гост композитор и перкусиониста Небојша Живковић