ЧАЧАНСКА ПРИВРЕДА У 2021. ГОДИНИ
ДОБРИ РЕЗУЛТАТИ, АЛИ И ПУНО ИЗАЗОВА
За првих једанаест месеци у 2021. години чачанска привреда је остварила повећаwе и извоза и увоза за 39 одсто. Али, и поред добрих резултата, привредници прошлу годину оцеwују као тешку и пуну изазова, пре свега, због пандемије корона вируса, која је обележила и 2020. Повећаwе цена сировина, електричне енергије, трошкова транспорта уз текућу неликвидност појединих привредних грана и повећаwе каматних стопа, само су неки од проблема са којима су се суочавали привредници у 2021. години. Када је реч о привреди, како Гада Чачка, тако и Моравичког округа, генерално можемо бити задовоqни, посебно у појединим привредним гранама, каже за наш лист Горана Танасковић, руководилац ОЈ Чачак Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа.
ФЛЕКСИБИЛНОСТ ДОМАЋЕ ПРИВРЕДЕ
– Прошла година, као и 2020, била је тешка и изазовна за привреднике. Али, генерално можемо бити задовоqни са постигнутим резултатима, како Града Чачка, тако и Моравичког округа, јер је остварено повећаwе споqнотрговинске размене. Резултати су чак и боqи, него пре пандемије, а циq наших привредних друштава који се баве извозом био је да достигну ниво из 2019. године. Извоз Моравичког округа повећан је за 32 одсто, а увоз је повећан за 36 одсто, у односу на 2020. годину. Наравно, највеће учешће у споqнотрговинској размени Моравичког округа има Град Чачак, који је за првих 11 месеци у 2021. остварио повећаwе извоза од 39 одсто и повећаwе увоза од, такође, 39 одсто, што су боqи резултати, него 2019. године, која је била рекордна – наводи Горана Танасковић.

Према речима наше саговорнице, битно је да није забележен пад регистрованих привредних друштава и предузетничких радwи, односно, гашеwа фирми:
– На теритирији Града Чачка регистровано је око 1.900 привредних друштава и око 5.500 предузетничких радwи. Можемо рећи да је већи број новооснованих и привредних друштава и предузетничких радwи, него угашених. То говори о флексибилности домаће привреде да се прилагоди новонасталој ситуацији и да се привредници преоријентишу на друго пословаwе, које им омогућава опстанак у време пандемије. Такође, повећан је и број запослених. На пример, на територији Града Чачка, имамо благ пораст запослених. Иначе, око 26.500 је запослених у привредним друштвима, око 9.000 у предузетничким радwама и око 600 у поqопривредним газдинствима – каже Танасковић.
БОЈАЗАН ЗА ОДРЖАВАWЕ ЛИКВИДНОСТИ У НАРЕДНОМ ПЕРИОДУ
Мећутим, повећана је задуженост и неликвидност привреде. На основу анкете коју је спровела Привредна комора, привредници су исказали бојазан за одржаваwе ликвидности у наредном периоду, односно, у 2022. години, ако се и даqе насатви пандемија корона вируса, која отежава и поскупqује досадашwи процес производwе. На територији коју покрива Регионална привредна комора Моравичког и Рашког управног округа, с оријентацијом на Град Чачак, у једном кратком року у 2021, очекиваwа привредника су била генрално позитивна. Главни изазови са којима су се сусретали привредници, нарочито појединих делатности, су очуваwе ликвидности и запослености, али и адекватне радне снаге, као и генерални пораст цена инпута за производwу и транспортне трошкове, каже наша саговорница и додаје:
– Привредници су истакли ове проблеме у 2021. години, а очекују да ће се наставити и у 2022. Гране привреде које су највише погођене пандемијом биле су туризам, угоститеqство, саобраћај и услуге забаве, али су на неки начин компензоване додатним финансијским подршкама државе, да не би дошло до гашеwа великог броја ових привредних субјеката и пада запослености.
ТРЕНД РАСТА ЦЕНА МЕЂУ ГЛАВНИМ РИЗИЦИМА
Главни ризици са којима се привреда Србије сусреће, а које су истакли и привредници Чачка су потенцијални раст каматних стопа, протекционизам, као и евентуално ново покретаwе мигрантске кризе, на генералном плану.
– Али, кqучни унутрашwи ризици су негативан демографски тренд, недостатак квалификоване радне снаге, младих и уопште броја запослених. Удар пандемије су највише осетиле поједине приврадне гране, пре свега, металска и текстилна индустрија, туризам и саобраћај. За привреднике из металског сектора кqучни проблеми су тренд раста цена сировина, односно, поскупqеwа виша од 60, па чак и до 300 одсто појединих сировина. С друге стране, немогућност подизаwа цена готових производа (услед раста цена сировина), јер би се изгубили купци, а и уговори су унапред потписани – подсећа Горана Тансковић.
Најавqен тренд раста цене електричне енергије, такође, плаши привреднике, посебно, металског сектора. Привредници очекују финансијску подршку државе и то, пре свега, извозно оријентисаним привредним субјектима, с обзиром на то да је металски сектор наша највећа извозна грана.
– Текстилна индустрија је имала велике проблеме, у овој грани делатности је забележен и мали пад запослених. Ова привредна грана је исказала велику нелеквидност. Главни проблеми у овој области су поскупqеwе сировина и велики број радника на боловаwу, као и недостатак квалификоване радне снаге. Такође, и привредници текстилне индустрије очекују финансијску помоћ државе – каже наша саговорница.
Према wеним речима, сектор поqопривреде је, такође, имао велике проблеме. Ипак, једини позитиван утицај је да су се одређене привредне гране, а и становништво, преоријентисали на домаћу поqопривредну производwу.
– Сектор туризма је изузетно погођен пандемијом, која је оставила велики траг на пословаwе у 2021. години, иако је држава покушала да уз финансијску помоћ смаwи губитке. За Град Чачак је карактеристично да сектор туризма не учествује у великој мери у ствараwу бруто друштвеног производа. Али, туристичке агенције су и те како осетиле овај проблем у 2020. и 2021. и не знамо какав ће бити опоравак у 2022. години – каже Горана Танасковић.
Када је реч о саобраћају, како путничком, тако и друмском, привредници су истакли велики проблем у вези са сивом економијом, са нелегалном конкуренцијом. Привредници друмског саобраћаја су као велики проблем навели дуго чекаwе на граничним прелазима, па је “зеленим коридорима” покушано да им се помогне и да се убрза транспорт.
Нела Радичевић