Иако се Чачак сврстава међу локалне самоуправе које издвајају значајна средства за мере активне политике запошљавања, поспешивања рађања, различите видове подршке привредницима, младим пољопривредницима, као и унапређење услова у свим областима живота, подизање стопе запослености младих је и даље на врху листе приоритета локалне самоуправе, како би млади, школовани људи остали да у свом граду граде пословне каријере и заснивају породице.
Мирослав Петковић, помоћник градоначелника Чачака, истиче да је Чачак град који је препознатљив по висини средстава и мерама које спроводи у облати запошљавања младих самостално, како у сарадњи са Националном службом за запошљавање младих, тако и самостално.
– Сваке године издвајамо значајна средства за мере активне политике запошљавања. Ове године смо определили 15 милиона динара за јавне радове, самозапошљавање и стручну праксу. Стручна пракса недостаје младима када заврше средњу школу или факултет, као вид додатног усавршавања за полагање правосудног или неког другог стручног испита који им је неопходан да би се бавили струком, запослили и градили своју каријеру. Средства за активне мере политике запошљавања смо смањили у односу на претходне године, јер имамо много мањи број незапослених на евиденцији Националне службе за запошљавање, али смо ребалансом определили и додатних 9,5 милиона динара за те намене – образлаже Петковић.
У партнерству са Владом Швајцарске, Град Чачак спроводи и пројекат „Знањем до посла“ који траје четири године. У току је друга година његове реализације. Град је издвојио милион и по динара да млади људи могу да се обучавају и усавршавају да би наступили на тржишту рада и постигли што значајније резултате. Пројекат је осмишљен да створи предуслове за брже запошљавање младих кроз финансијску и техничку подршку послодавцима за организовање обука на радном месту за младе који траже запослење. Поменути програм подршке олакшаће послодавцима процес избора, обуке и запошљавања нових радника.
– Отворени смо за младе и наш највећи интерес је да се деца која оду на студије врате у свој град. Чачак јесте град младости, град будућности. Овде се привреда незадрживо развија, најављене су и нове стране инвестиције и ја се надам да ће до краја године бити потписани и одређени споразуми, како би дошло до њихове реализације. „Форверк“ је испунио своју мисију, верујте, и више од онога што је предвиђено њиховим планом за запошљавање људи. У овој години имају више од 600 упослених. Долазе и људи са стране, купују станове и остају овде да живе. Чачак је отворен за младе људе, за младе стручњаке, а, пре свега за нашу децу коју настојимо на све могуће начине да вратимо у родни град из којег су отишли на даље школовање. Све скупа подразумева и боље услове у облати инфраструктуре, у културе, спорта, а познато је колико Град Чачак издваја буџетских средстава за све те намене. Истим темпом настављамо даље и то са конкретним плановима и пројектима – истиче Петковић.
ПИОНИР У УВОЂЕЊУ ДУАЛНОГ ОБРАЗОВАЊА
У нашем граду стварена је и одлична спрега привреде, образовања и локалне самоуправе на увођењу дуалног модела образовања, сматра наш саговорник:
– Град Чачак је пионир у увођењу дуалног образовања у средњим школама у Србији, пре свега, због развијене текстилне индустрије и озбиљних компанија које послују овде. Сада смо направили споразум и са Универзитетом у Крагујевцу, тако да ће дуално образовање бити уведено у високошколско образовање. Сматрам да постоји одлична сарадња привреде и образовних установа и врло је важно препознати дефицитарне смерове, јер се стање на тржишту рада непрекидно мења. Нема потребе да образујемо кадрове који сутра немају где да раде. У сарадњи са привредницима, Министарством просвете и нашим образовним установама, креирали смо озбиљну стратегију како да младе људе, када заврше образовање, задржимо овде.
НТП ЧАЧАК И СТАРТАП ЦЕНТАР ИСПУЊАВАЈУ СВОЈУ МИСИЈУ
Петковић је подсетио да је пре неколико дана обележена и прва годишњица рада Научно технолошког парка Чачак у новом простору.
– Научно технолошки парк бележи сјајне резултате, има велики број запослених људи и фирми које су основане и већ успешно послују у његовом окриљу. Стартап центар је такође испунио своју мисију и развија се онако како смо то очекивали и како је планирано – закључује Петковић.
В. Степановић
НАЈАВЉЕНЕ НОВЕ МЕРЕ ДРЖАВЕ ЗА ПОДИЗАЊЕ СТОПЕ ЗАПОСЛЕНОСТИ МЛАДИХ
Председник Србије Александар Вучић је најавио укидање обавеза плаћања годишњег пореза на доходак за млађе од 40 година који једном годишње плаћају сви који имају зараду већу од просека, као и трогодишње ослобађање од плаћања пореза и доприноса у износу од 70 одсто на зараде запослених који први пут улазе на тржиште рада, а који остварују зараду у висини од најмање просечне плате и то код послодавца који током те три године не смањује број радника. Од плаћања 70 одсто пореза и доприноса на зараде биће ослобођени и запослени који раде на пројектима истраживања и развоја. Ове мере ће, како је оцењено у Привредној комори Србије, допринети већем запошљавању младих и њиховом останку у земљи.
Милун Тодоровић, градоначелник Чачка, сматра да је интенција Републике Србије, а истовремено и Града Чачка, да се млади запошљавају и остају у својој земљи, у свом граду, да стварају породице и пруже свој допринос привредном и сваком другом развоју.
– Свака нова мера која ће утицати на запошљавање младих је добро дошла, првенствено због заустављања одлива младих, али и због популационе политике. Респектујемо нове кораке државе у овој области и ми ћемо их паратити и овде у локалу – рекао је Тодоровић.