Društvo

ČAČAK, JEDNA OD NAJZNAČAJNIJIH TAČAKA NA SAOBRAĆAJNOJ I EKONOMSKOJ MAPI SRBIJE

MILAN BOJOVIĆ, POMOĆNIK GRADONAČELNIKA, O RADOVIMA NA DEONICI AUTO-PUTA “PRELJINA – POŽEGA” 

Izgradnja deonice auto-puta “Preljina – Požega” od nesagledivog je značaja za građane Čačka. Naš grad će auto-put “Beograd – Južni Jadran”, zajedno sa Moravskim koridorom i brzom saobraćajnicom “Mrčajevci – Kragujevac”, učiniti jednim od najznačajnijih saobraćajnih čvorišta u Srbiji, a samim tim i najznačajnijim ekonomskim centrom u ovom delu Srbije. Otvaranje deonice auto-puta od Beograda do Preljine rezultiralo je dolaskom stranih investitora koji su izgradili proizvodne pogone i do sada zaposlili skoro 1.000 naših sugrađana. Nastavak tih radova, probudio je veliko interesovanje i novih stranih kompanija da investiraju baš u našem gradu. Istovremeno, domaći privrednici su prepoznali ovaj potencijal i započeli su aktivnosti na proširenju svojih proizvodnih kapaciteta. Sve ovo je rezultovalo značajnim smanjenjem broja nezaposlenih na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, kojih je pre pet godina bilo oko 12.000, a danas je taj broj nešto veći od 5.000. Na ove podatke je podsetio Milan Bojović, pomoćnik gradonačelnika za oblast mesne samouprave i infrastrukture, u intervjuu za “Čačanski glas”. Bojović govorio i koliko se radovi na deonici auto-puta “Preljina – Požega” odražavaju na svakodnevni život naših sugrađana, kao i o sastancima gradonačelnika Čačka Miluna Todorovića sa predsednicima Saveta mesnih zajednica, predstavnicima kineske kompanije CCCC, državnom sekretarkom u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Milanom Rakić…

Kada se očekuje završetak deonice auto-puta kroz Čačak? 

– Očekivani završetak radova na deonici kroz Čačak je januar 2022. godine, što je za nas jako značajno sa aspekta smanjenja gužvi u saobraćaju na teritoriji grada, zbog činjenice da je obilaznica oko Čačka jedna od najprometnijih saobraćajnica u Srbiji, kojom dnevno prođe oko 14.000 vozila. Nakon otvaranja ove deonice auto-puta do petlje “Pakovraće”, broj vozila kroz grad će se značajno smanjiti. Otvaranje petlje u Pakovraću je i rok za realizaciju brojnih projekata u Ovčar Banji. Premijerka Srbije Ana Brnabić, prilikom svoje nedavne posete, postavila je cilj da Ovčar Banja do završetka ove deonice auto-puta dobije sasvim novo lice, kako bi privukla putnike sa auto-puta da se isključe na petlji u Pakovraću i posete Ovčarsko-kablarsku klisuru, kao jednu od najlepših turističkih destinacija u Srbiji. U tom cilju, Vlada Republike Srbije je formirala i Međuresornu radnu grupu, sa ciljem realizacije velikog broja planiranih projekata. Ovo je prilika da Čačak, pored toga što će postati jedna od najznačajnijih tačaka na saobraćajnoj i ekonomskoj mapi Srbije, postane i jedan od najvažnijih turističkih centara.

Kako napreduju radovi na deonici auto-puta “Preljina – Požega” i koliko se odražavaju na svakodnevni život naših sugrađana?

– Radovi na ovoj deonici, trenutno najznačajnijeg državnog infrastrukturnog projekta, napreduju brže od planiranih rokova, ali sa sobom nose i puno izazova i poteškoća za lokalno stanovništvo u ovoj zoni. Svakodnevno smo u kontaktu sa građanima, njihovim predstavnicima u mesnim zajednicama, ali i sa predstavnicima kineske kompanije China Communications Construction Company (CCCC), kao i sa JP “Putevi Srbije” kao investitorom.

Nedavno ste organizovali sastanak sa predsednicima Saveta mesnih zajednica…    

– Sastanak smo organizovali sa predsednicima Saveta mesnih zajednica Rakova, Qubić, Vranići, Trbušani, Prijevor, Parmenac i Pakovraće, koje se nalaze u zoni ovih radova, kako bismo zajednički sagledali na koji način i u kojoj meri se ovi radovi odražavaju na svakodnevni život naših sugrađana. Sastankom je predsedavao gradonačelnik Todorović, a prisustvovali su i direktor JP “Gradac”, kao i saobraćajni inspektor zadužen za lokalne puteve. Nakon toga smo organizovali i sastanak sa predstavnicima kineske kompanije CCCC, kako bismo uticali na rešavanje problema na koje su nam ukazali predsednici Saveta mesnih zajednica. Najznačajnija tema i najvažniji cilj ovih razgovora jeste da održavanje puteva tokom izvođenja radova na izgradnji auto-puta podignemo na viši nivo. Pored toga, inicirali smo i potpisivanje Sporazuma o vraćanju lokalnih puteva u prvobitno stanje, što je obaveza izvođača po komercijalnom ugovoru o izgradnji auto-puta, a nakon završetka svih radova na deonici Čačak – Pakovraće. Insistirali smo i na povećanoj opreznosti vozača kamiona u cilju povećanja bezbednosti svih učesnika u saobraćaju, pre svega, pešaka, a naročito dece. Blagovremeno smo ukazali i na potrebu kvašenja puteva u cilju smanjenja podizanja prašine, naročito u predstojećem letnjem periodu.

Posle sastanaka gradonačelnika sa predsednicima Saveta mesnih zajednica na trasi auto puta Preljina – Požega i sastanka gradonačelnika sa predstavnicima kineske kompanije China Communications Construction Company (CCCC), koja izvodi radove na izgradnji ove deonice auto-puta, organizovali ste i direktan sastanak predsednika Saveta mesnih zajednica i izvođača radova.  

– Sastanak je održan u kampu kineske kompanije CCCC u Pakovraću, sa ciljem detaljnijeg upoznavanja izvođača radova sa problemima na terenu i poteškoćama sa kojima se građani svakodnevno suočavaju tokom izvođenja radova na ovom veoma značajnom projektu. U konstruktivnom razgovoru je, između ostalog, zaključeno da je potrebno da izvođači radova što pre izgrade alternativne saobraćajnice za prilaz imanjima i objektima, da kvalitet i dinamika radova na održavanju lokalnih puteva budu na višem nivou, kao i da posebnu pažnju treba obratiti na bezbednost svih učesnika u saobraćaju tokom transporta materijala prilikom izvođenja pomenutih radova. Predsednici mesnih zajednica su posebno istakli potrebu građana da nakon završetka radova svi putevi budu vraćeni u prvobitno stanje, što će biti tema budućih razgovora predstavnika gradskog rukovodstva, izvođača radova i predstavnika investitora JP “Putevi Srbije”. Građani Mesne zajednice Sokolići su pre nekoliko dana organizovali zbor, kako bi predložili izvođaču radova alternativni put za transport materijala iz pozajmišta, u cilju očuvanja postojećeg puta kroz Sokoliće. Nakon sastanka smo izašli na lice mesta, obišli trasu i sa predstavnicima kineske kompanije dogovorili da sagledaju predlog građana ove MZ, kako bi sve zainteresovane strane bile zadovoljne rešenjem. U toku su radovi na trajnom izmeštanju vodovoda “Bačevac” i “Rzav” u zoni radova na ulasku u tunel u Trbušanima, do čijih je oštećenja nedavno došlo. U najkraćem roku, uz veliku podršku JKP “Vodovod Čačak” i predstavnika kompanije CCCC, problem je rešen i oko 500 domaćinstava u Lugovima, Trbušanima i Vranićima, privremeno je “prevezano” na sistem “Rzav”. Moram istaći da se predstavnici kineske kompanije CCCC uvek odazivaju na inicijative i zahteve predstavnika Grada Čačka, kao i da se odgovorno ophode po svim pitanjima i izazovima sa kojima se susrećemo. Ali, takođe, moram da se zahvalim i građanima koji su jako tolerantni u izuzetno teškim okolnostima, svesni značaja ovog projekta, kao i neminovnosti da dolazi do oštećenja putne infrastrukture, pojave nanosa materijala na putevima, prašine u zoni radova itd.

Nedavno ste bili domaćini i sastanka koji je inicirala državna sekretarka u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Milana Rakić, koja je i koordinator Ministarstva za realizaciju ovog projekta. Šta je bio cilj sastanka?

– Sastanku su prisustvovali i predsednici opština Lučani i Požega, Milivoje Dolović i Đorđe Nikitović. Cilj sastanka je bilo upozavanje sa aktivnostima na izgradnji deonice auto-puta “Preljina – Požega”, kao i njihov uticaj na svakodnevni život građana koji žive u zoni ovih radova. Predstavnici lokalnih samouprava su ukazali na izazove sa kojima se svakodnevno suočavaju, a državna sekretarka Rakić, koja ima bogato iskustvo u realizaciji ovakvih projekata, pružila je podršku lokalnim samoupravama i najavila sastanak sa direktorom kompanije China Communications Construction Company (CCCC). Na ovom sastanku, dobili smo dodatna uveravanja da država stoji uz naš grad i ostale lokalne samouprave, kako bi obaveza izvođača radova, po članu 21. komercijalnog ugovora o vraćanju lokalnih puteva u prvobitno stanje, bila u potpunosti ispoštovana. Realizacija ovog projekta za nas je podjednako značajna, kao i činjenica da naši sugrađani koji žive i rade duž ove trase od Preljine do Pakovraća, kao i u narednom periodu na trasi Moravskog koridora, nesmetano i sa što manje poteškoća funkcionišu tokom izvođenja radova.

Imali ste sastanak i sa Shou Jicheng, menaxerom projekta izgradnje poddeonice 3 na trasi auto-puta “Preljina – Požega”. O čemu ste razgovarali?

– Uz prisustvo generalnog direktora JVP “Srbijavode” Gorana Puzovića, održali smo i sastanak sa gospodinom Shou Jicheng, menaxerom projekta izgradnje poddeonice 3 (“Preljina – Pakovraće”) na trasi auto-puta E-763 “Preljina-Požega”. Tema razgovora je bilo obezbeđivanje šljunkovitog materijala iz korita reke Zapadne Morave za izgradnju nasipa auto-puta. U planu je da se u periodu dok je brana u Parmencu podignuta, u skladu sa propisanim procedurama, izvrše radovi na regulaciji korita reke uklanjanjem viška nanosa šljunka uzvodno od brane, a da se taj materijal iskoristi za radove na auto-putu. Istovremeno će se nizak vodostaj iskoristiti za radove na ulivnoj građevini hidromelioracionog sistema “Parmenac – Qubić” u sklopu revitalizacije čitavog sistema za navodnjavanje. Nakon spuštanja ustava na brani, tokom juna, nastaviće se sa uređenjem rečnog korita nizvodno od brane. Na ovaj način ćemo dobiti uređeno korito Zapadne Morave, što je višestruko značajno, kako zbog formiranja akumulacije za alternativno vodosnabdevanje grada tokom leta, tako i zbog smanjenja rizika od poplava. Uređenje korita reke, imaće značaja i za razvoj biljnog i životinjskog sveta u ovom delu Morave, koji je već duži vremenski period bio potpuno zatrpan nanosima šljunka.

Nela Radičević

Foto: Agencija RINA i arhiva sagovornika

PODACI O TRASI:

– Dužina trase 30.2 km (od Preljine do ulaska u tunel “Laz” 14.5km).

– Deonica je podeljena na pet poddeonica: Poddeonica 1: Tunel “Laz” (2.840 m leva tunelska cev i 2.660 m desna tunelska cev); Poddeonica 2: Tunel “Munjino brdo” (2.750 m); Poddeonica 3: Preljina – Tunel “Laz”; Poddeonica 4: Tunel “Laz” – Tunel “Munjino brdo”; Poddeonica 5: Tunel “Munjino brdo” – Prilipac.
– Ukupan broj mostova sa nadvožnjacima je 50: 33 mosta u trupu auto-puta (najduži most 475 m preko pruge Čačak – Požega); šest nadvožnjaka i 11 mostova na kracima petlja i na devijacijama puteva.
– Tri petlje: Pakovraće, Lučani i Prilipac.
– Dva parkirališta (desno parkiralište u Prijevoru, a levo iza tunela “Laz”).
– Baza za održavanje (Lučani).
– 24 inženjerske konstrukcije za zaštitu kosina useka, zaseka i nasipa, dužine oko 3.6 km.
– Deset nasipa od armirane zemlje, dužine oko 1.5 km.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.