Владимир Гојгић, начелник Градске управе за локални економски развој (ГУ за ЛЕР)
Grad

ЧАЧАК ДО 2030. ГОДИНЕ ИЗ УГЛА НОВОГ СРЕДЊОРОЧНОГ ПЛАНА РАЗВОЈА

ЧАЧАК ДО 2030. ГОДИНЕ ИЗ УГЛА НОВОГ СРЕДЊОРОЧНОГ ПЛАНА РАЗВОЈА

ГРАД ПРЕДУЗЕТНИШТВА, НОВИХ СТАНДАРДА, ПРОСПЕРИТЕТА…

Чачак је једна од 12 локалних самопурава у Србији које су добиле стручну техничку подршку Европске уније кроз програм “Exchange 6“ за израду Плана развоја града у периоду од 2023. до 2030. године, у склопу јавног позива Сталне конференције градова и општина спроведеног 2022. године. Овај стратешки документ је усвојен је на последњој седници Скупштине града крајем децембра 2023. и представља основицу развоја Чачка у наредних седам година.

 Владимир Гојгић, начелник Градске управе за локални економски развој (ГУ за ЛЕР)

Када је реч о стратешком планирању, План развоја града Чачка у периоду од 2023. до 2030. представља највиши акт који доноси јединица локалне самоуправе на основу Закона о планском систему и Уредбе о обавезним елементима развојних планских докумената градова и општина Србије из 2018. и 2020. године. Узимајући у обзир да је пандемија короне прилично трајала, а да овакви стратешки документи захтевају дужи период израде, како наводи Владимир Гојгић, начелник Градске управе за локални економски развој (ГУ за ЛЕР), Чачак се може сврстати међу локалне самоуправе које су успеле међу првима да га донесу. Крајем 2022. године, Скупштина града Чачка је донела одлуку о изради овог планског акта, а почетком 2023. решењима градоначелника образовани су координациони тим за израду Плана и радне групе за економски, друштвени, инфраструктурни и урбани развој, као и заштиту животне средине. Нацрт овог планског акта је био на јавној расправи која је трајала од 26. јула до 15. августа прошле године. План је био постављен на сајту Града Чачка и сви заинтересовани грађани, као и представници удружења, институција,привреде, имали су могућност да дају примедбе и сугрстије на плански акт.

Јавна расправа је одржана 15. августа прошле године. Стигло је 28 сугестија и предлога, али ниједан од њих се није односио на мере и циљеве које регулише овај плански акт, већ су више били везани за документе нижег реда, као што је то, рецимо, средњорочни план развоја који се припрема у овој години. Половина поднетих предлога је прихваћена и уграђена у документ, док остале нису прихваћене, јер се нису односиле на садржину овог документа.

Планови развоја су дугорочни документи који се доносе на период од најмање седам година. Тежња Града Чачка је била да донесе квалитетан документ у коме ће бити дефинисани развојни приоритети у наредних седам година, те су у израду овог плана, поред координционог тима и радних група, били укључени и локални парнери из свих значајних области – представници јавних предузећа и установа, школа, предшколских установе, НСЗ, удружења привредника, младих, социјалне заштите, спортских клубова… Израда плана је започета у фебруару прошле године. Захваљујући техничкој подршци ЕУ, испоштовани су сви тражени критеријуми и задата методолигија у његовој изради. Овај важан стратешки документ је заменио Стратегију одрживог развоја града Чачка која је усвојена 2012. године.

– Визија овог планског акта је да Чачак буде лидер у Западној Србији и град који поставља стандарде квалитета у економском и друштвеном развоју, град који развија услуге по мери грађана, брине о урбаном уређењу града и села, улаже у развој пољопривреде и туризма, али истовремено да и даље остане град предузетништва, да креира садржаје по мери младих и буде пожељан за миран породични живот, да подстиче здрав спортски дух код професионалаца и рекреативаца, брине о родној равноправности и социјалано угроженом становништву – истиче Гојгић.

Документ садржи 17 приоритетних циљева усаглашених са циљевима одрживог развоја који су предвиђени агендом 2030. Више од 80 мера је планирано да би се зацртани приоритетни циљеви реализовали.

Међу бројним пројекатима који су планирани овим стратешким документом, свакако треба поменути изградњу затвореног базена, фабрику за пречишћавање отпадних вода у Прелићима, суфинансирање пројеката побољшања енергетске ефикасности породичних кућа и станова у сарадњи са Министарством рударства и енергетике, изградњу нових вртића, проширење индустријске зоне у Прељини, изградња нове пословне зграде НТП-а на локацији бившег Цера, изградњу хиподрома, јавне гараже, ширење парковских површина и изградња бициклистичких стаза, наставак реализације започетих пројеката, као и отпочињање нових, у Овчар Бањи, Горњој Трепчи, Слатинској Бањи… 

– Ове године планирамо да донесемо средњорочни план који је, такође, предвиђен Законом о планском систему и који се доноси за период од три године. У њему би били наведени најзначајнији пројекти са детаљном разрадом – објашњава начелник ГУ за ЛЕР.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.