МИЛАН БОЈОВИЋ, ДИРЕКТОР ЈП “ГРАДАЦ”, О ОВОГОДИШЊИМ ПЛАНОВИМА, СА ОСВРТОМ НА 2023.
– Припремајући се за овај разговор на тему реализованих активности у 2023. години и активности планираних за текућу, 2024. годину, осврнуо сам се на интервју од пре годину дана, у ком смо најавили реализацију бројних пројеката, али и указали на потребу запошљавања нових, младих и стручних кадрова, као и на потребу за технолошким усавршавањем и применом модерних технологија. Закључак је да су углавном све планиране инвестиције реализоване или је њихова реализација у току, а у ЈП “Градац” данас ради девет нових, младих и високо образованих колегиница и колега, који у свом раду свакодневно користе модерне и дигиталне технологије. То је велика и значајна новина у нашем предузећу. Поред тога, од октобра је у функцији наш нови веб сајт, који заједно са профилима на друштвеним мрежама, значајно доприноси бољој и једноставнијој комуникацији са грађанима и свакодневном информисању јавности о нашим бројним активностима – каже Милан Бојовић, директор ЈП “Градац”, на почетку разговора за “Чачански глас”.
У последњих осам година, наш град је доживео значајан инфраструктурни развој и тај незаустављиви процес је доживео своју кулминацију током прошле године, наглашава наш саговорник. У поменутом осмогодишњем периоду, асфалтирано је више од 500 километара путева у нашем граду, а ти радови су и сада у пуном јеку.
– Година иза нас остаће упамћена као година у којој је Чачак био Национална престоница културе. У склопу овог пројекта, реализовани су и бројни инфраструктурни радови, у вредности од преко 500 милиона динара, од којих су најзначајнији: реконструкције улица Цара Душана и Краља Петра I, реконструкција “Хаџића куће” и њеног претварања у Етнографски музеј, партерно уређење и осветљење “Хаџића куће”, уређење простора Уметничке галерије “Надежда Петровић”, као и Галерије на Морави, осликавање и осветљење “Силоса”, постављање и партерно уређење скулптуре Олге Јеврић на Градском бедему, рушење објекта између суда, Парохијског дома и Галерије, рушење копирнице поред “Хаџића куће” и реконструкција фасаде Парохијског дома. Поред ових пројеката који су реализовани, у току су радови на реконструкцији “Соколане” и адаптације за потребе будућег Музеја кошарке, партерног уређења овог простора, као и Римских терми из правца Градског шеталишта. Активности на Римским термама су због археолошких проналазака током радова одложени за ову годину и у току је поступак измене ПГР “Центар”, како би се створили адекватнији услови за свеобухватно уређење овог простора, са прилазом и из Господар Јованове улице – каже Милан Бојовић.
Директор “Градца” подсећа да је током трајања “Престонице културе Србије – Чачанска родна” изведено више од 100 програма, преко 220 догађаја, више од 6.000 учесника, како домаћих, тако и страних, са преко 250.000 посетилаца и додаје:
– За одржавање многих догађаја ЈП “Градац” је у сарадњи са ЈКП “Паркинг сервис“ и Саобраћајном полицијом вршило измену режима саобраћаја и организацију паркирања, а у овим активностима највећи изазов су били концерти Здравка Чолића и Влатка Стефановског, када смо на Градском тргу, у прва два дана септембра, имали више од 50.000 посетилаца. У организацији ових догађаја имали смо изузетну сарадњу и са ЈКП “Комуналац” за благовремена прања и чишћења јавних површина након концерата.
Према речима саговорника, један од најзначајнијих пројеката који су у претходној години реализовани је изградња другог дела Булевара војводе Путника и његовог спајања преко Бирчанинове улице са Улицом др Драгише Мишовића.
– Ови радови су завршени почетком новембра, а улица је свечано отворена уз присуство градског руководства на челу са градоначелником Милуном Тодоровићем и директором ЈП “Путеви Србије Зораном Дробњаком, коме дугујемо огромну захвалност, како за реализацију овог пројекта, тако и за друге пројекте. Укупна дужина другог дела саобраћајнице је 470 метара, са новом атмосферском канализацијом, водоводном и топловодном мрежом, као и фекалном канализацијом. Уз изградњу Булевара у потпуности је реконструисан део Бирчанинове улице, у дужини од 130 метара. На захтев Града Чачка, Влада Републике Србије је преко ЈП “Путеви Србије” инвестирала око 144 милиона динара у изградњу ове саобраћајнице, а из градске касе издвојено је око 62 милиона динара, од чега десет за јавну расвету, 15 милиона за водоводну и фекалну канализацију, 12 милиона за топловодну мрежу и 25 милиона за експроприсање објеката и земљишта. Реализацијом овог пројекта, створени су услови за почетак радова на реконструкцији Улице жупана Страцимира и њеном претварању у пешачку зону, јер се значајан део саобраћаја изместио из центра града, чиме је и квалитет ваздуха у строгом центру подигнут на виши ниво. Током ове године, планирана је изградња моста преко Лозничке реке и повезивање Булевара са Улицом Симе Сараге. Израда пројектно техничке документације за изградњу моста поверена је нашем предузећу и ускоро очекујемо добијање грађевинске дозволе – најављује Бојовић.
Чачак је прошле године у јуну, поред 55 градова у Србији, погодило јако невреме уз обилне кишне падавине. Уз бројна оштећења путне инфраструктуре, на општинском путу Мрчајевци – Слатина срушен је мост.
– Иако су средства за реконструкцију моста већ била обезбеђена од Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и поступак пројектовања и избора извођача радова завршен, поплаве су нас предухитриле и дотрајали мост се урушио. Министар Горан Весић дошао је на лице места, обећао подршку Владе Србије и обезбедио додатних 224 милиона динара. Радови на изградњи новог моста су завршени три месеца пре рока и мост је отворен за саобраћај 24. новембра. Нови мост је распона већег од 100 метара и носивости више од 60 тона, а укупна вредност радова износила је 724 милиона динара. Током извођења радова на мосту, захваљујући доброј сарадњи са предузећем “Коридори Србије” и компанијом “Bechtel Enka”, изграђен је привремени прелаз преко Мораве, који су грађани свакодневно користили усред сезоне пољопривредних радова, што је било од великог значаја за житеље овог дела града – подсећа директор.
Саговорник “Гласа”, такође подсећа да су, поред бројних радова на партерном уређењу и изградњи пешачких стаза, током прошле године изведени и земљани радови на наставку и проширењу пута до Овчар Бање, према видиковцу на Каблару, у укупној вредности од 60 милиона динара. Изградња Скyњалк видиковца се приводи крају, а завршетком свих започетих радова које очекујемо до краја ове године, туристичка понуда нашег града ће бити неупоредиво богатија и привлачнија све већем броју туриста који посећују наш град.
– Тренд асфалтирања око 100 километара путева током године је настављен и у 2023. тако да су асфалтирани бројни путни правци, паркинзи и јавне површине, а најзначајније активности су биле на Градском гробљу, у Трбушанима, Жаочанима, Кошутњаку, Прељини, Видови, Јанчићима, Бељини, Мојсињу, Јежевици, Миоковцима… Партерно уређење код Факултета техничких наука и паркинг за 85 возила, укупне вредности 19,5 милиона динара, као и паркинг у Улици Бате Јанковића, површине 1.600 квадрата, са три понирућа бунара, укупне вредности девет милиона динара… Захваљујући подршци Министарства грађевинарства и ЈП “Путеви Србије” настављени су радови на комплетној реконструкцији путева који су оштећени током изградње ауто-пута “Прељина – Паковраће”. Крајем прошле године је завршена реконструкција пута од школе у Пријевору, до школе у Трбушанима и даље до раскрснице са државним путем код “Комуне”, у укупној дужини од 4.470 метара, ширине пет метара. Данас настављамо са реконструкцијом свих оштећених путева, а радове започињемо реконструкцијом путева у Горњој Горевници и Вранићима, у дужини од 11,6 километара – најавио је Бојовић.
Директор наглашава да су у области безбедности саобраћаја реализоване бројне активности, што менаxмент предузећа сматра једним од најважнијих:
– Из Фонда за безбедност саобраћаја 25 милиона динара је утрошено за постављање заштитних ограда у зонама школа и вртића, у износу од 16 милиона динара, за регулисање брзине и прегледности у зонама повећаног ризика утрошено је 6,3 милиона динара, док је за оборене прелазе, за олакшан приступ особама са инвалидитетом утрошено 4,9 милиона динара, на 80 локација.
Један од најкомплекснијих пројеката је замена светиљки и уградња 12.000 ЛЕД штедљивих лампи у систему јавног осветљења.
– Овај пројекат је окончан крајем прошле године и рачуни за струју показују да ћемо на годишњем нивоу имати уштеду од око 100 милиона динара за утрошену електричну енергију, док је годишња обавеза Града по овом уговору 120 милиона, у периоду од три године. Најједноставније речено, од уштеде коју ћемо остварити за три до пет година, исплатићемо уложени новац и добити 12.000 светиљки са десетогодишњом гаранцијом. Уштеда у количини енергије износи око 53 одсто – објашњва Милан Бојовић.
Према речима директора, ЈП “Градац” предстоје амбициозни планови и за текућу годину и потврђује да ће Чачак и 2024. бити велико градилиште.
Н. Р.
Фото: Архива ЈП “Градац”
РЕКОНСТРУКЦИЈА УЛИЦЕ ЖУПАНА СТРАЦИМИРА
– Почетком марта заочела је реконструкција Улице жупана Страцимира, а њеним претварањем у пешачку зону добићемо прелепо шеталиште, које ће се надовезати на Градски трг, завршити Тргом “Надежде Петровић” испред Гимназије, а визуелно и пешачко – бициклистичким стазама представљаће целину и са Улицом цара Душана. Вредност радова, чији се завршетак очекује за 100 дана, је око 100 милиона динара, а финансира Град Чачак. Радове изводи чачанско предузеће “Ратко Митровић Construction”, према пројекту који је урадио “Урбанпројект”. Јавно предузеће “Градац” ће вршити координацију рада извођача и свих подизвођача, као и стручни надзор, према уговору – подсетио је Бојовић.