Kultura

„БУДУЋНОСТ СЕ ПОНАВЉА ВИШЕ НЕГО ИСТОРИЈА“

ДИГИТАЛНИ МОДЕРНИЗАМ ИГОРА БОШЊАКА ИЗ ТРЕБИЊА У УМЕТНИЧКОЈ ГАЛЕРИЈИ „НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ“. – ИЗЛОЖБА ОТВОРЕНА ДО 25. АВГУСТА.

Мултимедијални уметнички пројекат требињског уметника Игора Бошњака „Будућност се понавља више него историја“, инспирисан споменицима НОБ-а (Козара, Сутјеска, Космај…), један је од три сегмента програма „град-гост“, програмске целине „На раскршћу“, којим је, у оквиру пројекта Престоница културе Србије 2023. представљен град Требиње. Реч је о гостујућем пројекту Музеја савремене умјетности Републике Српске реализованом у сарадњи са Културним центром у Требињу и предлог је ове институције за Национални павиљон на Венецијанском бијеналу, најпрестижнију смотру савремене визуелне уметности, због чега је прошле године био представљен у Музеју, а ове године у Културном центру Требиње. Игор Бошњак је први пут излагао у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ на 30. Меморијалу, када је потписан и протокол о сарадњи две установе. Ово је и његова прва самостална изложба у Чачку.

Недавном отварању изложбе у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ присуствовали су поред аутора, градоначелник Требиња Мирко Ћурић, Сарита Вујковић, директорка Музеја савремене умјетности Републике Српске из Бања Луке, Слађана Скочајић, начелница за културу Града Требиња, која је и званично отворила изложбу. Изложба ће бити постављена до 25. августа.

Кустоси изложбе су Младен Бањац, виши кустос Музеја савремене умјетности Републике Српске и Марија Радисавчевић, виша кустоскиња чачанске Уметничке галерије. У прилог партнерству две установе, директор чачанске Уметничке галерије Бранко Ћаловић подсетио је да је тренутно у Музеју савремене умјетности РС у Бања Луци постављена ретроспективна изложба Надежде Петровић „Модерност и нација“ поводом јубилеја, 150 година њеног рођења. 

Игор Бошњак (Сарајево, 1981.) је доцент на Академији ликовних уметности у Требињу, где живи и ради, али је присутан као излагач у готово свим еминентним галеријама света. Завршио је Академију ликовних умјетности у Требињу 2005. на Одсјеку за сликарство. Од 2007. до 2008. завршио је интердисциплинарне мастер студије на Одсеку теорија уметности и медија на Универзитету уметности у Београду.

Изложба „Будућност се понавља више него историја“ је плод уметничког истраживања названог „Трансформерси“, које је Бошњак започео 2015. године. Његови уметнички изазови су видео, инсталације и фотографије, тако да изложба представља комбинацију препознатљивих визуелних мотива и савремених технологија, а чини је неколико видео радова и инсталација инспирисаних споменичким наслеђем социјалистичког модернизма насталим након Другог светског рата и Народно-ослободилачке борбе.

 – Око тих споменика наслеђем социјалистичког модернизма се врти прича, наратив, а ја помоћу видео радова, анимицеје, 3Д модела, покушавам да то споменичко наслеђе учитам на нови начин, да му дам ново значење – рекао је Игор Бошњак.  

Директорка Музеја савремене умјетности Републике Српске  Сарита Вујковић предочила је да је реч о премијерном раду реализованом у сарадњи са Научно-технолошким парком у Чачку.

– То је виртуелни пројекат који је у потпуности дигитални и представља  нови дигитални модернизам, чине га анимације, једна посебна исталација и 3Д модели, које је до савршенства довела реализација НТП у Чачку. За нас је важно да покажемо колико спој модерних технолија и савремене уметности може да понуди и колико можемо да очекујемо у будућности на том пољу неке нове домете. 

Уметник је инспирисан и теоријама руског космизма, дронова и његовом интерпретацијом ових феномена, о чему је више говорио кустос изложбе Младен Бањац, образлажући теорију руског космизма (оснивач Николај Федоров) „која се темељи на тези да је смрт грешка природе и да је наша обавеза да је исправимо тако што ћемо и сами постати бесмртни и оживети све наше претке, а због наглог раста популације, изазваног овим чином, бићемо приморани да колонизујемо свемир. “Бањац каже да је тешко пратити уметнички пут Бошњака, јер он прати све технолошке трендове, софтвере које ми, обични људи, немамо времена да испратимо. Игор Бошњак ове теорије узима као један од елемената сопственог тумачења споменичког наслеђа, и вешто сва та достигнућа савремене технологије инкорпорира у своје радове. Бањац потенцира да се „историја понавља као концентрична спирала“

Да су корени Херцеговине овде, потврдио је и градоначелник Требиња Мирко Ћурић, приметивши да нас много тога повезује, култура, духовност, спорт… А помоћник градоначелника Чачка Мирослав Петковић каже да је ово најбоља прилика за Требиње да у престоници културе представе све што имају, и наговештава већ предвиђене пројекте не само из области културе, већ и у области туризма, спорта, привреде…

Драгана Скочајић, начелница за културу Града Требиња, подсетила је да су наша два града побратими већ око тридесет година, и захвалила Граду Чачку за прилику да Требиње буде гост и партнер у овом значајном пројекту за Чачак.

– Можда Требињци не знају сваку улицу у граду Чачку, али знајте да походимо све ваше манастире, тихо, стрпљиво, и да се дивимо томе што најчешће сретнемо наша презимена… Овом приликом представили смо град Требиње са оним што мислимо да је најбоље…

Зорица Лешовић Станојевић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.