Бруцоши пребринули бригу, где има слободних места
ИЗВОР: РТС
Први овогодишњи индекси су већ добили своје власнике. Да би осигурали буџетско место – многи су конкурисали на два факултета. И даље су најинтересантнији: психологија, стоматологија, факултети који школују ИТ стручњаке, биомедицина.
На Електротехничком факултету сва места биће попуњена у првом року. Иако су бруцоши из средње школе дошли са просечном оценом 4,75, задаци из математике су и за њих имали неочекивану тежину.Припремила Наталија Синановић
„Полагала сам математику, и није било толико тешко, ако смо се довољно спремали мислим да је било заиста урадиво“, рекла је бруцошкиња Електротехничког факултета.
„Ја нисам радио математику, радио сма физику, физика је лакша сваке године. Није било много тешко, задовољан сам како сам урадио“, рекао је бруцош.
„Ове године је било мало теже, али некако смо изашли на крај са свим тим“, био је утисак трећег.
Проф. Мило Томашевић, декан Електротехничког факултета Универзитета у Београду каже да је пријемни из математике изгледа био мало тежи.
„Мада ми се чни да је и на другим факултетима слична ситуација тако да је одређене ефекте произвела скраћена настава у средњој школи, проређени часови. Али опет добили смо правилну расподелу која ће нам омогућити добру селекцију приликом уписа“, каже Томашевић.
Да би се школовали о трошку државе неки су конкурисали на два, па и три факултета. Професори понављају да се не одустане од студија ако се не стекне буџетски статус.
„Ако је то програм који стварно воле, који желе, онда ће они учити и у првој години постићи успех који им омогућава да наставе школовање на терет буџета“, каже проф. Петар Булат, проректор Универзитета у Београду.
Сасвим је извесно да ће остати слободних места на физици, хемији, физичкој хемији, филологији, пољопривреди, шумарству, рударско-геолошком и учитељском факултету, где је више места него пријављених кандидата.