Бројне активности у сусрет обележавању Дана Факултета техничких наука у Чачку
СКОРО ПОЛА ВЕКА ПОСТОЈАЊА И РАДА
Факултет техничких наука у Чачку обележава у новембру 49 година постојања и успешног рада и 64 године високог образовања. Низ активности одржаних на факултету су увод у централну прославу Дана Факултета, која ће се одржати 15. новембра.
Најпре је компанија PWO SEE одржала презентацију свог пословања студентима Факултета техничких наука у Чачку. Компанија послује као део немачке групације PWO AG и бави се производњом делова и опреме за моторна возила. Поседује погоне за производњу делова за аутомобилску индустрију у Немачкој, Чешкој, Мексику и Канади. У погонима компаније у Чачку и Крагујевцу је планирано запошљавање стручног и највећим делом високообразованог кадра, тако да су студенти могли да се директно упознају са радом будућих послодаваца. Интересовање студената је било на завидном нивоу, а представници компаније су задовољни одзивом.
Затим је одржано предавање „Примена вештачке интелигенције у тестирању софтвера – иновације и будући трендови“. Иновациони инкубатор Факултета техничких наука у Чачку организовао је стручно предавање о примени вештачке интелигенције у тестирању софтвера, са посебним фокусом на иновације и трендове у овој области. Предавању су присуствовали наставници, сарадници и студенти факултета, а предавач је био Данко Петровић, некадашњи студент Факултета техничких наука у Чачку, а сада сениор инжењер у компанији IBM iX у Аустрији у којој гради успешну каријеру.
Током предавања, истакнута је суштинска улога тестирања у обезбеђивању квалитета софтвера, где вештачка интелигенција доноси значајне предности кроз аутоматизацију и напредну анализу података. Петровић је презентовао примере примене вештачке интелигенције у тестирању, као што су предиктивна аналитика и симулација корисничког искуства, који омогућавају већу ефикасност и прецизност у процесу развоја софтвера. Посебно је наглашена важност усавршавања у области вештачке интелигенције како би стручњаци задржали корак са најновијим технолошким достигнућима и прилагодили се изазовима који захтевају све брже и квалитетније тестирање.
Поред значаја тестирања у обезбеђивању квалитета софтвера, предавање је обухватило и презентацију приступа развоју иновативних идеја. Предавач је поделио примере иновација које су успешно реализоване у компанијама у којима је радио, пружајући присутнима увид у комерцијализацију иновативних идеја у пракси.
У току предавања, Данко Петровић је, ослањајући се на своје искуство и потребу за сталним усавршавањем током каријере, нагласио студентима значај континуираног образовања и развоја додатних вештина. Истакао је важност усвајања приступа који обухвата и формално и неформално образовање, како би обогатили своје компетенције и повећали конкурентност у професионалном животу.
Иновациони инкубатор Факултета техничких наука у Чачку, кроз овакве активности, има значајну улогу у подстицању иновативног духа код младих, доприносећи развоју стартап екосистема и подршци новим идејама у Србији.
У плану је и активност за студенте коју ће на Факултету техничких наука у Чачку организовати компаније АВНЕТ и БРЕЗНА. Оне ће представити свој програм рада и као и претходне године запослити неколико студената и дипломаца факултета у чачанском огранку компаније БРЕЗНА.
Факултет техничких наука у Чачку изражава своје задовољство што је захваљујући посвећеном раду свих појединаца из редова наставника, сарадника и студената препознат у академским круговима и међу привредним субјектима као изузетно успешан партнер за сарадњу и као институција која образује квалитетан и стручан кадар, конкурентан на тржишту рада.