Razvoj i unapređenje infrastrukture na teritoriji Grada Čačka svakako je obeležio četvorogodišnji period koji je za nama. U cilju daljeg napredovanja urađen je Plan infrastrukturnog razvoja Grada Čačka za period od 2020. do 2022. godine, sa željom da se sistemski uredi planiranje infrastrukturnih projekata i obezbedi njihovo finansiranje. Ovim Planom obuhvaćene su najznačajnije investicije iz različitih oblasti, rekao je za naš list Milan Bojović, pomoćnik gradonačelnika za oblast mesne samouprave i infrastrukture.
Rešenjem gradonačelnika Čačka Miluna Todorovića formirana je Radna grupa sa zadatkom da uradi trogodišnji Plan, u skladu sa uputstvima dobijenim od NALED-a i Priručnikom za sertifikaciju gradova i opština sa povoljnim poslovnim okruženjem u Jugoistočnoj Evropi.
-Plan infrastrukturnog razvoja Grada Čačka je dokument kojim se određuju glavne smernice investicionog razvoja grada za sledeće tri godine, u odnosu na raspoložive finansijske resurse. To je osnovni dokument od koga će se polaziti prilikom planiranja kapitalnih izdataka lokalnog budžeta, a pri tom se voditi računa o usaglašenosti Strategije održivog razvoja Grada Čačka i realnih finansijskih mogućnosti – objašnjava Milan Bojović, pomoćnik gradonačelnika.
Radi kvalitetnijeg sagledavanja kapitalnih projekata i njihovog uticaja na ekonomski, socijalni, društveni, kulturni razvoj, Plan sadrži i relevantne statističke podatke o području Grada Čačka, kao što su: osnovne karakteristike, privreda, radna snaga, javni resursi, resursi životne sredine, turistički resursi i slično.
-Svi podaci najbolje govore o razvoju našeg grada u prethodnom četvorogodišnjem periodu. Iz njih se jasno vidi da smanjenje broja nezaposlenih na evidenciji NSZ (sa 10.129 lica iz 2016. godine na 6.622 na kraju 2019. godine) prati rast broja zaposlenih (sa 32.550 zaposlenih u 2016. godini na 35.461 u 2019. godini). Naš grad i prema ostalim podacima u svim segmentima beleži značajan pozitivnan trend, kao što su: porast broja preduzetnika, rast spoljno-trgovinske razmene i povećanje izvoza, porast ostvarenja i izvršenja budžeta Grada, porast subvencija za podršku poljoprivredi i privredi, porast prosečne bruto i neto zarade, porast broja stranih i domaćih turista… – navodi Milan Bojović.
Realizacija projekata predviđenih Planom infrastrukturnog razvoja doprineće stvaranju boljih uslova za privlačenje domaćih i stranih investicija, kao i drugih zainteresovanih lica. Stvoriće se bolji uslovi za poslovanje lokalne poslovne zajednice, ali i za život naših građana, naglašava naš sagovornik.
–Plan infrastrukturnog razvoja je srednjoročni plan urađen za period od tri godine, u cilju planiranja prioritetnih potreba i interesa Grada Čačka. Sadrži plan finansiranja i sprovođenja kapitalnih investicionih projekata u ovom periodu, sa projekcijom realizacije po godinama i projektovanim godišnjim rashodima i izvorima finansiranja. Takođe, ovaj Plan obuhvata i kapitalne investicije čija je realizacija započeta, a koje nisu završene, napominje pomoćnik gradonačelnika.
-Projekti koji mogu biti svrstani u kapitalne investicije su projekti izgradnje i održavanja zgrada, građevinskih objekata, infrastrukture od interesa za grad, uključujući i usluge projektnog planiranja, obezbeđivanja zemljišta za izgradnju, kao i prioritetni projekti koji su u funkciji javnog interesa i kojima se uvećava imovina Grada Čačka. Od 45 pozicija iz ovog Plana, kao najznačajnije izdvojio bih: energetsku sanaciju Opšte bolnice; izgradnju brane sa akumulacijom „Arilje – profil Svračkovo“; izgradnju sistema vodosnabdevanja u MZ Beljina, Pridvorica, Pakovraće, Parmenac, Riđage i Međuvršje; izgradnju mreže vodosnabdevanja u MZ Vranići, Milićevci, Sokolići i Gornja Gorevnica; izgradnju magistralnog vodovoda od Trnave do Viljuše; nabavku opreme za novu zgradu Naučno tehnološkog parka; rekonstrukcije atletske staze; projekat za zatvoreni bazen, kao i doma za stare, nove zdravstvene stanice u Ljubiću; projektovanje rekonstrukcije gradske košarkaške hale KK „Borac“; izgradnju parka u MZ Sveti Sava; završetak izgradnje puta ka vidikovcu na Kablaru; sanaciju objekta OŠ „Ratko Mitrović“; projektovanje i infrastrukturno opremanje lokacija poslovnih zona i slobodne zone; izgradnju vizitor centra u Ovčar Banji; projekat za izgradnju javne garaže… – navodi Milan Bojović.
Prema njegovim rečima, Plan infrastrukturnog razvoja Grada Čačka sačinjen je tako da sadrži samo projekte koji se po visini ulaganja, širem značaju i strateškim prioritetima za dalji razvoj našeg grada mogu svrstati u kapitalne. Ovaj Plan predstavljaće osnov za apliciranje u domaćim i stranim izvorima finansiranja (Javnim pozivima ministarstava Vlade Republike Srbije, pretpristupnim fondovima Evropske unije i drugim donatorskim sredstvima) putem predloga projekata, naglašava pomoćnik gradonačelnika za oblast mesne samouprave i infrastrukture.
N. R.