Društvo Obrazovanje

БОЈЕ И НИЈАНСЕ ДРУГАРСТВА

У ОШ “ТАНАСКО РАЈИЋ” ОБЕЛЕЖЕН ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА, 23. ФЕБРУАР

Основна школаТанаско Рајићове године је обележила Међународни дан матерњег језика низом активности, које су реализоване током читаве седмице, од 21. до 25. фебруара. Ученике и запослене ове школе обрадовале су занимљивеправописне степеницеу дугиним бојама, које ће свакодневно едуковати ђаке, а у холу је приређена изложба о важности очувања српског језика и писма, који чине идентитет српског народа. У оквиру недеље посвећене Дану матерњег језика, библиотека ОШТанаско Рајић”, у сарадњи са Тимом за заштиту ученика од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања, организовала је промоцију романаБоје другарстваГорана Марковића, у издању Издавачке кућеПчелица”.

Горан Марковић, аутор књиге „Боје другарства“

Роман “Боје другарства” пружа два виђења света из перспективе главних јунака и наратора, Виктора и Марка. Они су вршњаци, али небо и земља, ватра и вода, нежност и снага. Ово је узбудљива прича о предрасудама, различитостима, о вршњачком насиљу, али и о љубави и снази пријатељства, чији су величина и лепота у мноштву боја и нијанси. Реч је о савременој, вешто исприповеданој причи о дискриминацији и вршњачком насиљу, с једне стране, и толеранцији и снази пријатељства, с друге. Ученици су били у прилици да се упознају са романом, који ће им од сада бити доступан у школској библиотеци и да са аутором разговарају о горућој теми 21. века. 

– Књига “Боје другарства” се бави темом вршњачког насиља, али не само вербалног, већ и насиља на интернету, па чак и елементима физичког насиља, јер смо сви сведоци да је било врло непријатних ситуација када је реч о односу другова. Знамо какве последице деца могу да имају касније у животу, проблем социјализације. Али, са друге стране, и деца која врше насиље, углавном, имају сопствене проблеме и, такође, им је потребна помоћ. Управо се књига бави таквим проблемима, говори о дечаку који је носио љубичасти ранац, мало је другачији од осталих другара зато што игра модерни плес, а њима су чудни његови покрети, његов глас и долази до експлозије незадовољства појединаца, који имају устаљене стереотипе  понашања. Мој задатак у књизи био је да покажем колико је важна искрена другарска подршка, која ће помоћи дечаку да превазиђе те проблеме. Али, да и он буде истрајан, да буде оно што јесте, а то је најбитније. Важно је да на Међународни празник борбе против вршњачког насиља истакнемо да деца увек треба да буду добри другари, да разумеју другове онакве какви јесу и да их подрже. Сви морамо да ширимо енергију прихватања другара, који су, можда, на неки начин специфични, са својим разликама, али и великим предностима – нагласио је Горан Марковић, аутор романа “Боје другарства”.

Поводом Међународног дана борбе против вршњачког насиља, школска библиотека је обезбедила још пет наслова, који се баве вршњачким насиљем. Књиге које говоре о актуелној и значајној теми повезаће ученике, развијајући доброчинство, саосећајност, љубазност, несебичност, подршку и пријатељство међу садашњом децом, а будућим људима.  

– У сарадњи са библиотекарима, школским Тимом за борбу против насиља и Издавачком кућом “Пчелица”, на специфичан начин смо дочарали деци како могу да се боре против вршњачког насиља, односно, како да спрече насиље и уваже сваког другара у свом окружењу. Иначе, Тим за борбу против насиља и цела школа акценат стављају на превенцију, кроз разговоре на одељенским заједницама, разне радионице и едукативне материјале. Увек говоримо о томе како реаговати ако дође до насиља, коме пријавити, јер је јако битно да о томе причају. Нажалост, све више деце трпи насиље, а ми то желимо да спречимо – рекла је Весна Пешов, професор физичког васпитања у ОШ “Танаско Рајић” и руководоилац Тима за превенцију и борбу против вршњачког насиља.

Н. Р.

ВАЖНО ЈЕ РЕЋИ, А НЕ ТРПЕТИ НАСИЉЕ

– Велики сам противник вршњачког насиља и јако ми је жао што нека деца то доживљавају. Поручујем свима који доживљавају било какво насиље да се обавезно обрате родитељима, наставницима. Наша школа се баш бори против вршњачког насиља. Важно је увек некоме рећи, а не трпети насиље – поручила је Ана Марковић, ученица шестог разреда ОШ “Танаско Рајић”.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.