Društvo Grad Kultura

Богату историју Чачка сведоче нова археолошка открића

Да је наслеђе коју историја оставља кроз материјално и духовно благо изузетно значајно, доказују истраживања која град на Морави спроводи.

Чачак је град богатог културног и историјског наслеђа. То потврђују и најновија археолошка открића. После откривених грађевина и бројних налаза из четвртог века, у дворишту Народног музеја у Чачку, пронашли су споменик са натписом који указује на период са почетка другог века, како сазнаје РТС.

У наставку заштитиних ископавања археолози су открили велике структуре утврђења из античког доба, а управо у дворишту Народног музеја по свој прилици био је центар римског царства.

-Тај период у Србији није нешто непознат. Ми имамо терме из тог периода, имамо у Гимназији један објекат, међутим, сада се појављује и први и други век, е то је оно што је сад поприлично занимљиво. До сада су ти налази били врло ретки, спорадични. Сад имамо читаве објекте па и епиграфске налазе, објашњава археолог Народног музеја у Чачку Катарина Дмитровић.

Нови налаз споменика са натписом који је највероватније из времена цара Тројана, остаци капије и зидови великог утврђења мењају досадашњу слику локалитета у дворишту чачанског музеја.

-Ми смо подржани изузетно од стране Града Чачка да завршимо, односно да започнемо, јер ово ће бити заправо један огроман посао који ће трајати претпостављам годинама, али ћемо полако да слажемо коцкицу по коцкицу где се шта налазило, како је изгледало, наводи Дмитровићева.

А како су изгледале римске терме, на другом локалитету у центру Чачка откривено је пре нешто више од пола века. Ове године, када је Чачак прва национална престоница културе уз подршку локалне самоуправе започели су и радови на отварању још једног прилаза изузетном сведоку прошлости с краја трећег и почетка четвртог века.

-Да се прво истражи археолошки, а онда да се изврши презентација и самим тим посетиоци и наши становници града Чачка ће имати бољи прилаз овом споменику културе, који да нагласим је једини конзервирани, презентован у западној Србији, каже археолог Народног музеја у Чачку и руководилац истраживања Александра Гојгић.

Остаци грађевине од камена и опеке сведоче о римском купатилу које је имало подно и зидно грејање, а изузетна, нова открића употпуниће слику о читавом простору, грађевинама, али и животу у античком периоду у Чачку.

Извор: РТС

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.