БЛИЖИ СЕ ОПТИМАЛНИ РОК ЗА ПОЧЕТАК СЕТВЕ КУКУРУЗА
БИРАТИ ХИБРИДЕ ИЗ РАНИЈИХ ГРУПА ЗРЕЊА
На подручју рада Пољопривредне саветодавне и стручне службе Чачак (Град Чачак, општине Горњи Милановац, Лучани и део Ариља) кукуруз ће овог пролећа бити засејан на око 11 до 12 хиљада хектара. Као и претходних година, како истичу пољопривредни стручњаци, од 70 до 80 одсто планираних површина требало би да буде засејано кукурузом за брање у клипу, док би преостали део био намењен силажи. Оптимални рок за сетву ове важне ратарске културе стартује половином априла, али с обзиром на то да већ данима пада киша, сасвим је сигурно да ће овај важан пољопривредни посао бити одгођен за период са стабилнијим временским приликама.
Kако наводи Милан Дамљановић, саветодавац за ратарство из Пољопривредне саветодавне и стручне службе Чачак, сетва кукуруза на подручју Моравичког округа углавном почиње половином априла, а у зависности од временских прилика може да траје и до краја маја. Због све изразитијих климатских промена, последњих година често долази до благог померања сетвеног рока, јер је, због успешности сетве, веома битно да земљиште постигне температуру од минимално десет степени Целзијуса.
– Пошто су овако нестабилни временски услови, најбоље је да пољопривредници почетак сетве одреде према температури земљишта. Да би зрно кукуруза успешно клијало потребно је да се земљиште загреје минимално на десет степени. Ако је мање загрејано, а има више влаге у ораничном слоју, може доћи до његовог труљења, то може проузроковати додатне трошкове пољопривредницима, јер ће у таквим околностима највеоватније бити принуђени да пресејавају и читаве парцеле. Зато је, свакако, боље да се сачека са сетвом, да се земљиште загреје, а то би требало да буде негде половином априла и да се тек тада започне сетва кукуруза. Предсетвено би ваљало да се у земљиште унесе одређена количина минералног ђубрива. Уколико је парцела добро нађубрена у јесењем или зимском периоду, предсетвено би требало да иду неке ниже количине ђубрива, евентуално плитко заорано само КАН. Ако је током јесени изостало ђубрење њиве, сада би требало да се у земљиште унесе око 400 до 500 килограма НПК ђубрива, а да се додатно рачуна још 200 до 300 килограма азота, једнократно или двократно, у каснијим фазама развоја кукуруза – истиче Дамљановић.

Мада добар део наших пољопривредника најчешће настоји да уграби прилику да сетву кукуруза обави већ крајем марта и почетком априла, овога пута им је киша пореметила планове. Управо због тога, а и због могућег померања сетвеног рока, јер пролеће може да буде поприлично ћудљиво, пољопривредни стручњаци саветују да се бирају ранији хибриди кукуруза.
– Раније су се овде, на нашем терену, обично гајили хибриди шесте и седме групе зрења, али како је почело изразитије да се мења време препорука је да се у равничарском делу иде на хибриде пете, па и четврте групе зрења, а четврте и треће у брдско-планинском подручју. Пољопривредни произвођачи треба да знају да су сви ови нови хибриди четврте и пете групе потпуно изједначени по својим приносима са онима из шесте и седме групе зрења. Управо због тога не би требало да ризикују, јер се већ дужи низ година дешава да касни хибриди практично метличе и свилају током сушнијег периода године, у јуну и јулу, када су високе температуре, што доводи до слабијег опрашивања, а на крају и до слабијих приноса. То и јесте главни разлог због чега би требало да се сеју хибриди кукуруза из ранијих група зрења. Не можемо да знамо каква ће година бити, али у условима сувог ратарења (мало се парцела наводњава) боље је ићи на раније хибриде који ће да избегну тај период екстремно високих температура, јер ће они метличити и свилати раније, што им гарантује боље опрашивање и оплодњу зрна. Тај кукуруз раније стасава чак десетак до двадесет дана у поређењу са хибридима шесте и седме групе зрења, што ће омогућити пољоривредницима да благовремено припреме земљиште за сетву озимих култура – пшенице, јечма и слично – објашњава Дамљановић.
Пролећна сетва кукуруза ће сигурно бити скупља у односу на прошлогодишњу. Иако цене семена нису значајније кориговане, због поскупљења вештачких ђубрива, многи пољопривредници ће редуковати њихову примену, а то ће се, свакако, одразити и на приносе ове ратарске културе, која се, иначе, на подручју Моравичког округа претежно сеје за сточну исхрану. Тренутна цена вештачких ђубрива је изнад нивоа који је забележен у истом периоду претходне године, јер домаће тржиште није изоловано од регионалних и глобалних дешавања. То значи да су и цене ове врсте пољопривредног репроматеријала веома сличне онима које су на снази у региону. Ипак, извесне уштеде пољопривредници би могли да остваре искључиво уз анализу земљишта.
Дамљановић наводи да ће однос количина кукуруза у клипу и силажног зависити од временских прилика.
– На подручју Моравичког округа је планирана сетва кукуруза за брање у клипу на површини од шест и по до седам хиљада хектара, а за силажни на око три и по хиљаде хектара. Да ли ће се таква структура задржати до краја производног циклуса у највећој мери зависи од тога каква нас година чека. Уколико буду неповољне временске прилике за зрење кукуруза, онда ће се више кукуруза наћи у силажи и обрнуто. Ако будемо имали повољну годину за производњу сувог зрна, онда ће планирана сразмера бити испоштована – прецизирао је наш саговорник.
Пољопривредници Моравичког округа сеју и домаће и стране хибриде кукуруза који су се добро показали у досадашњој пракси и најбоље одговарају овом поднебљу. Једино треба напоменути да хибриди кукуруза попут ЗП 434, који су доста тражени на нашем тржишту, а на које се пољопривредници често жале да имају слабо ницање, не би требало да се сеју све док се земљиште не загреје на 12 степени Целзијуса, јер имају такву генетску предиспозицију. Kада се задовољи тај услов, кукуруз ниче врло брзо и сустиже остале хибриде. У противном, семе пропада.
Пољопривредни стручњаци наглашавају да оптимални рок за сетву кукуруза више не постоји због нестабилних временских прилика, па се пољопривредницима саветује да се управљају према температури земљишта.
В. С.
Фото: Архива „Чачанског гласа“