Бивши радници Фабрике резног алата (ФРА) јуче су поново организовали протест, захтевајући да се испуни договор који је постигнут са Министарством привреде – да се поново покрене производња и запосли око 200 радника. Окупљени радници, а било их је око 150, траже да се под хитно реши статус Фабрике која је у ранијем периоду била својеврсни бренд Чачка.
Председник Индустријског синдиката ФРА Душан Ђелић је навео да су радници револтирани, јер су очекивали да ће после увођења стечаја једна приватна фирма закупити халски простор и наставити процес производње, где би запослење добило око 200 радника, али је висок закуп халског простора био главни разлог због чега је дошло до застоја у преговорима. Истовремено, Ђелић је оценио да је потпуно апсурдно што је Министарство привреде, због великих дугова и блокаде рачуна, тражило отварање стечаја у Фабрици, док се Министарство одбране залаагало да се стечајни поступак прекине.
Ђелић је навео да је држава од 2009. године у ФРА уложила око 400 милиона динара, а да је Фабрика за то време упала у велика дуговања. Није уплаћивала чак ни здравствене и пензионе доприносе за раднике. На последњој расправи, на захтев Министарства одбране, Привредни суд је одбио да уведе стечај у фабрици, јер би се „отварањем стечаја прекинула производња наоружања и војне опреме, чиме би се директно угрозило снабдевање одбрамбене индустрије Србије“.
Кроз договорени социјални програма исплаћене су отпремнине за 452 радника. Заостали порези и доприноси су уплаћени само за део радника, док је за остале њихова уплата стопирана зато што је руководство Фарбике престало да доставља потребне обрасце Филијали ПИО фонда. Радници од Фабрике потражују и неисплаћене зараде и пуне трошкове.
Радници се надају да ће ускоро бити одржан састанак у Влади Србије, коме ће присуствовати представници радника, синдиката, локалне самоуправе, министарстава одбране и привреде, како је то и договорено у разговору са градоначелником Чачка, како би се пронашло неко одговарајуће решење за ситуацију у којој се налази ова фабрика.
Ђелић је рекао да радници очекују да ће данашањи протест изазвати реакције надлежних, а уколико оне изостану, намеравају да поново протестују у петак, 5. новембра, у осам сати, испед Фабрике.
Фабрика резног алата је основана 1953. године. Од свог оснивања, ФРА је производила алате које је извозила у земље у региону, а део фабричких погона бавио се и производњом за војну индустрију.
В. С.