Društvo

БИВШИ РАДНИЦИ ФРА ПОНОВО ОРГАНИЗОВАЛИ ПРОТЕСТ, ТРАЖЕ ДА СЕ ЗАШТИТИ ИМОВИНА ФАБРИКЕ

Бивши радници Фабрике резног алата у Чачку, која се налази у процесу стечаја и престала је да ради 18. августа прошле године, данас су поново организовали протест, захтевајући да се заштити имовина фабрике, јер се, према њиховим сазнањима, „из фабричких магацина неовлашћено односе алати“.

Како наводи бивши председник Индутријског синдиката ФРА Душан Ђелић, од када је фабрика престала да ради, а према решењу надлежног суда, забрањен је улазак у фабрику, а магацини и халски простор су запечаћени, али упркос томе, према сазнањима бивших радника, „непозната лица неовалшћено улазе у фабрику и из магацина односе алате“. Осим тога, како истиче, „на локацији 2 је настављена производња, где ради око тридесетак људи, што иритира бивше раднике“.

Душан Ђелић, бивши председник Индутријског синдиката ФРА

– Имамо сазнања да се из запечаћених магацина свакодневно износе алати, а то је тешко кривично дело. Сумњамо да се ти алати продају и да се новац од продатих алата упалаћује на рачун једног приватног предузећа. Због тога смо поднели више кривичних пријава тужилаштву и Полицијској управи против непознатих лица. Постоји одлука Привредног суда да се уведене мере забране располагања имовином предузећа поштују – рекао је ѕа „Чачански глас“ Ђелић.

Ђелић је навео да је држава, која је већински власник фабрике, исплатила отпремнине за свих 452 радника, али да није испоштован други део договора који је постигнут са представницима Министарства привреде још почетком марта прошле године, а реч је о издавању у закуп дела халског простора и поновном покретању производње, како би се око 200 радника вратило на посао.

Привредни суд у Чачку је објавио поново покретање стечајног поступка над ФРА, која је престала да ради пре четири и по месеца због вишегодишње блокаде рачуна и дуга од 3,45 милијарди динара. Предлагач стечаја над ФРА је Министарство привреде, а сагласност је дало и Министарство одбране, које је првобитно, 26. октобра прошле године, стопирало покретање стечаја, да би 19. новембра, новим дописом, ипак, дало сагласност за покретање стечајног поступка. Прво рочиште за отварање стечаја над ФРА заказано је за 12. јануар у Привредном суду у Чачку, а бивши радници најављују да ће се тада поново окупити испред зграде Суда.

Ђелић је оценио да су одлуке Министарства одбране контрадикторне, те се бивши радници питају шта се то конкретно променило и довело до промене одлуке о покретању стечаја над Фабриком.

-Сматрамо да се беспотребно изгубило време и да је стечајни поступак могао да се покрене 26. октобра, како би се из стечаја покренула производња. Очекујемо да ће се након покретања стечаја, највероватније ићи на лицитацију и, према нашим сазнањима, већ постоји интересовање више правних лица за закуп халског простора за наставак производње. То нам, ипак, даје наду да ће моћи да се сачува око 200 радних места. Део ФРА је искључиво радио за потребе наменске индустрије, а реч је о специјалним алатима, чија је набавка отежана, па се надамо да има простора да се поново покрене њихова производња, мада је изгубљено доста времена. У марту прошле године је договорен целокупни социјални програм – да се за три месеца исплате отпремнине и закупац уђе у халски простор и обезбеди наставак производње. Отпремнине су исплаћене, али није испоштован други део договора – објаснио је Ђелић и додао да је већ поприлично времена изгубљено и да су многи бивши радници били принуђени да траже други посао, а да је некима од њих то и успело, како би обезбедили средства за живот својих породица.

Фабрика резног алата је основана 1953. године. Од свог оснивања, ФРА је производила алате које је извозила у земље у региону, а део фабричких погона бавио се и производњом за војну индустрију.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.