Društvo Kultura Obrazovanje

“БИО ЈЕДНОМ ЈЕДАН ЈЕЗИК”

НАГРАДНА ИГРА ГРАДСКЕ БИБЛИОТЕКЕ “ВЛАДИСЛАВ ПЕТКОВИЋ ДИС” И ЈЕЗИЧКЕ ШКОЛЕ “BLACKBIRD”

Поводом Европског дана језика, Градска библиотека “Владислав Петковић Дис” и Језичка школа “Blackbird” реализују пројекат под називом “Био једном један језик” и наградну игру у циљу промовисања културе читања и учења страних језика. Извлачење срећних добитника биће организовано 26. септембра, када се и обележава Европски дан језика. Међу вредним наградама су курсеви језика, књиге, бесплатна чланарина у Библиотеци и друге.

Пројектом је представљено девет дела светске књижевности за децу, а посебан део инфопостера посвећен је језицима, ауторима и порукама прича.

Одељење за децу и младе Градске библиотеке “Владислав Петковић Дис” и Језичка школа “Blackbird” реализују пројекат под називом “Био једном један језик”, који има за циљ популаризацију светске литературе за децу, културе читања књига и културе учења језика. У оквиру пројекта, који је посвећен Европском дану језика, организована је и наградна игра у којој могу да учествују сви заинтересовани чланови Одељења за децу и младе, а превасходно је намењена узрасту од пет до једанаест година. Извлачење срећних добитника биће организовано 26. септембра, када се и обележава Европски дан језика, а међу вредним наградама су курсеви језика, књиге, бесплатна чланарина у Библиотеци и друге.

– Пројектом је представљено девет дела светске књижевности за децу, а у најужем избору, поред осталих, нашле су се књиге “Црвенкапа”, “Пинокио”, “Ружно паче”… Изабрана дела су написана на једном од светских језика, односно, приче које су изворно настале, не само на енглеском, као најдоминантнијем савременом језику комуникације, већ и на немачком, француском, грчком, хербејском, арапском… Ове приче представљају, не само део културне баштине света, него део свакога од нас, јер смо их кроз одрастање проживели. Али, оне настављају да живе и у новим генерацијама, са децом која се са овим књигама први пут сусрећу у породици, вртићу или Библиотеци – каже за наш лист Љубомир Васојевић, директор школе “Blackbird”.

Према речима саговорника, циљ изложбе постављене у Градској библиотеци је да младе читаоце подсети да су ове приче настале у неком тренутку, на неком месту и на неком језику. Посебан део инфо-постера посвећен је језицима, ауторима и порукама прича.  

– Те поруке представљају део наше колективне свести и нашег поимања живота и односа у свету око нас. Занимљиво је да су сва ова дела, која су углавном класици дечије књижевности, добила свог “близанца” у другој књизи, која потиче из исте књижевности. На пример, “Пинокио” је добио своје “наличје” у другој књизи италијанске књижевности, до које посетиоци изложбе могу доћи кад скенирају QR код. На тај начин отварају дигиталну страну са објашњењем друге приче и позивом да ту књигу позајме из Библиотеке и да је прочитају. Библиотекари Одељења за децу и младе направили су, такође, сјајан избор и друге поставке прича за децу. Занимљивим приступом библиотекари препоручују деци нове књиге, да отворе нове просторе за читање и истраживање – наглашава Васојевић, додајући да се први резултати овог пројекта већ виде, јер деца са одушевљењем усмеравају своје читање у неким новим правцима.

Библиотекари Одељења за децу и младе, у оквиру редовног програма Градске библиотеке, организују радионице читања, као и приповедаонице које су тематски посвећене изложби “Био једном један језик”. Две су већ реализоване, а биће настављене и наредних седмица, односно, до краја септембра.

Изложба је постављена почетком августа, а посетиоци ће моћи да је виде до краја септембра.

Н. Р.

Фото: Градска библиотека

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.