У ЧАЧКУ ОДРЖАН 16. ГОДИШЊИ СТРУЧНО-НАУЧНИ СКУП “БИБЛИОНЕТ 2022”
Градска библиотека “Владислав Петковић Дис” била је домаћин 16. годишњег стручно–научног скупа “Библионет 2022”, који је одржан од 8. до 10. септембра. Више од 160 стручњака из области библиотечко–информационе делатности присуствовало је овогодишњој конференцији, чија је тема била “Библиотеке и доживотно учење”.
РАЗМЕНА ИДЕЈА О НАЈАКТУЕЛНИЈИМ ТЕМАМА
“Библионет”, који је ове године одржан у Чачку, у Градској библиотеци “Владислав Петковић Дис”, је традиционална манифестација Заједнице матичних библиотека Србије, уз подршку Министарства културе и информисања. Замишљена је као научни скуп, на коме се представници библиотека сусрећу и размењују идеје о најзначајнијим и најактуелнијим питањима из области библиотекарства, али и информационих технологија.
– Ове године тема скупа је веома важна и надилази само поље библиотекарства. То је доживотно, односно, целоживотно образовање, које по свом концепту, обухвата друштво у целини. У том смислу библиотеке и те како могу да одиграју значајну улогу, јер је систем јавних библиотека, заправо, највећи систем јавних установа културе, који у нашој земљи постоји деценијама уназад. Систем библиотека никада није био разједињен, јер постоји функционална веза од Народне библиотеке, преко градских библиотека, до огранака и управо због тога могу веома да доприносе развоју локалне самоуправе. Лепо је што се овај скуп одржава у Чачку, у Градској библиотеци, која је, можда, тренутно најопремљенија јавна библиотека у Србији и, наравно, сјајан домаћин. С друге стране, Министарство културе и информисања овакве манифестације традиционално подржава, као и рад читавог библиотечко-информационог сектора у нашој земљи – рекао је Младен Весковић, виши саветник Министарства културе и информисања, у сектору за савремено стваралаштво.
ЧАЧАК – СРЦЕ КУЛТУРЕ
Мирослав Петковић, помоћник градоначелника Чачка, нагласио је да је веома важно да се учесници стручно-научног скупа упознају са дивним простором библиотеке, у који је Град Чачак уложио три милиона евра.
– Поносимо се нашом Библиотеком, као и запосленима, не само ове, већ свих установа културе. И ова манифестација је прилика да најавимо Град Чачак, као престоницу културе 2023. године. Наши гости ће имати прилику да се упознају са лепотама Овчарско-кабларске клисуре, да виде знаменитости Чачка, да присуствују концерту групе “Смак”. Захвалио бих директору Трифуновићу и запосленима у Градској библиотеци, али и свим нашим установама културе, јер Чачак заиста јесте центар и срце културе Републике Србије, а тако ће бити и у наредном периоду – рекао је Петковић, на свечаном отварању “Библионета 2022”, прошлог четвртка, 8. септембра.
ДАНИЕЛА СКОКОВИЋ, ДОБИТНИЦА НАГРАДЕ “ЂУРА ДАНИЧИЋ”
Том приликом је Даниели Скоковић, дипломираном библиотекару саветнику из Народне библиотеке Пожега, додељена Награда “Ђура Даничић”.
– Данас имам велику част да примим Награду “Ђура Даничић”, која се додељује за библиотечко-инфрмациону делатност и целокупан допринос култури, што је заиста значајно признање. Осећам и срећу, и задовољство, и понос, али, пре свега, одговорност. Када радите у библиотекарству, а ја сам у овој области већ 20 година, имате различита искуства, јер су разноврсне и активности, којима се библиотеке у модерном времену баве. Радим са децом и младима и сматрам да је то заиста важан посао и да сам, вероватно, због тога и почаствована да добијем награду. Бавим се свим активностима које унапређују вишеструку писменост деце и младих, припремам их да буду добри читаоци, да буду образовани, да је важно да уче цео живот и да, пре свега, буду добри људи, а Бибилотека је место за то. Ова награда доноси још већу одговорност на том путу, да наставим заједно са својим колегама, да области које ћемо примењивати у библиотеци буду још разноврсније, да програми буду још богатији и да имамо што више деце у библиотекама – нагласила је добитница награде Даниела Скоковић.
БИБЛИОТЕКЕ СУ МЕСТО ИСТИНЕ И ПРЕОБРАЖЕЊА
Библиотеке учествују у образовању корисника за делотворно проналажење, приступ, размену и употребу информација. Данас се од библиотекара очекује да поред традиционалних знања, поседују додатне вештине потребне за рад у свету дгиталних информација, те су принуђени да се стално усавршавају. Теме стручних скупова библиотекара су различите, али некако су све садржане у овогодишњој теми “Библионета” – Целоживотно учење, сматра Владимир Пиштало, управник Народне библиотеке Србије и председник Заједнице матичних библиотека Србије:
– Наравно, имаћемо скупове, научне радове, али, учење се не обавља само формално, него и неформално, у разговору са колегама. Веома ме радују ови скупови, да библиотекари могу да се окупе, да виде шта се дешава у осталим библиотекама, шта су заједнички проблеми. Поред свих изазова, технолошких, просторних, срећна околност је, надам се, да је ковид иза нас. Најважније је да се људи виђају.
Иначе, у библиотеци је сваки дан посвећен писмености, то су места где млади људи долазе да траже одговоре на многа животна питања.
– Хемингвеј је једном рекао, као савет младом писцу: “Настој да напишеш најистинитију реченицу за коју си способан”. Библиотеке су место истине и преображења, јер када млад човек тражи начине да се промени, неће их тражити у видео-играма, него ће их тражити у библиотекама. А библиотекари ће им помоћи у томе. Бити библиотекар је заиста веома племенит позив. Поштовање према библиотекарима, односно, подстицање на поштовање, је једна од важних улога ових скупова – нагласио је Владимир Пиштало.
Добродошлицу учесницима скупа и успешан рад пожелео је и Богдан Трифуновић, директор Градске библиотеке “Владислав Петковић Дис”, а чланови хора “Слово љубве” увеличали су свечано отварање “Библионета 2022”.
Н. Р.