Društvo Kultura

“БЕЗ ОГРАНИЧЕЊА”, ИЛИ КАДА МАЛЕ ПРИЧЕ ПОСТАНУ ВЕЛИКЕ

СВЕЧАНА ПРОЈЕКЦИЈА ФИЛМОВА СА КАМПА “ИНТЕРАКЦИЈА 2021”

У великој сали Дома културе у Чачку, 16. децембра, приказани су филмови настали на овогодишњем, 16. Међународном студентском филмском кампуИнтеракција 2021”. Током августа ове године, у Чачку, Ужицу и Пожеги, боравило је 15 младих филмских стваралаца из Пољске, Естоније, Египта, Русије, Новог Зеланда, Аустрије, Хрватске и Србије, који су снимили три кратка документарна филма на темуБез ограничења”. Филмови су премијерно приказани крајем августа, у Дворани Културног центра Београда.

Предраг Живковић, извршни продуцент кампа

Чачанска публика је могла да види филмове “Врати се”, редитељке Ружице Ање Тадић, који је снимљен у Чачку, “Мајчино млеко”, редитеља Исака Најтса-Вошборна из Новог Зеланда и “Шоне”, редитељке Клаудије Фолга из Пољске, оба снимљена у Ужицу. На свечаности, организатори кампа, представници Независног филмског центра “Филмарта” и Удружења “Кинокулт”, уручили су захвалнице појединцима и институцијама са подручја Града Чачка, који су учествовали у продукцији овогодишњих филмова, као и партнерима који већ годинама подржавају пројекат. Овогодишњи, 16. Међународни студентски филмски камп “Интеракција 2021” реализован је уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије, Филмског центра Србије, Града Чачка, продуцентске куће “Циннамон Филмс”, Студентског центра Ужице, али и бројних партнера и пријатеља, подсетио је извршни продуцент кампа Предраг Живковић. 

Ове године смо на нашу велику срећу успели поново да организујемо “Интеракцију” у правом виду, да се уживо нађемо на једном месту. Наравно, било је сјајно искуство, као и претходних 15. Изузетно сам задвољан реализацијом кампа, с обзиром на пандемијску ситуацију, на отежана путовања. Али, сви учесници кампа су дошли. Ове године смо одабрали тему “Без ограничења”, епидемиолошка ситуација нам је наметнула избор теме. Наравно, наши учесници су, као и обично, били јако талентовани млади филмски уметници и нису одреаговали “на прву лопту”. Дакле, ниједан од тих филмова се не бави актуелном ситуацијом, пандемијом, него, напротив, екипе су истраживале разна ограничења и како се она превазилазе у свакодневном животу. То су мале приче, које су у ствари велике, ако се представе на прави начин – нагласио је за наш лист Предраг Живковић.

Ове године два документарна филма су снимљена у Ужицу и један у Чачку. Редитељ са Новог Зеланда, Исак Најтс-Вошборн са својом екипом снимио је филм “Мајчино млеко”, који говори о нијансама породичних односа и традиције.

Јунакиња овог филма Драгица, свој дан започиње на фарми, мужењем краве. Путања млека кроз храну, којим Драгица храни своју породицу открива одговорности, не само према животињама и породици, већ и о наследству које јој је мајка оставила. Филм је нежна медитација о мајчинству и ланцима породице који нас повезују. Екипу овог филма чинили су и директор фотографије Антонио Позојевић из Хрватске, сниматељ и дизајнер звука Евгеније Переиславтсев из Русије, монтажерка Ивана Пејак из Србије и координаторка продукције Нађа Лапчевић из Ужица – наводи Живковић.

Клаудија Фолга, студенткиња режије из Пољске, са својом екипом (директор фотографије Јован Радаковић из Србије, сниматељ и дизајнер звука Мазин Хелал из Египта, монтажерка Луција Ана Илијић из Хрватске и координаторка продукције Ана Остојић из Ужица), филмом “Шоне”, који је, такође, снимљен у Ужицу, бави се испитивањем улога које мала средина додели одређеном појединцу, каже наш саговорник:

Јунак овог филма је Шоне Кореја, кога виде као “чудака” који по цео дан вози бицикл, још од када је био мали дечак. Одлучио је да исприча своју причу, која почиње крађом бицикла у детињству. Оваквих ликова сигурно има у сваком граду, можете их свуда срести, сви их знају, а у ствари, нико их не познаје на прави начин. Шта се крије иза фасаде човека који је увек насмејан и увек је ту за свакога? Открива филм “Шоне”.

Трећа екипа која је боравила у Чачку, предвођена Ружицом Ањом Тадић, редитељком из Србије, у инспиративном пејзажу Овчарско-кабларске клисуре, снимила је филм који доноси портрет човека, који усред ванредних околности изазваних климатским променама, гаји посебан однос са природом настојећи да је сачува. Поред редитељке, чачанску екипу чинили су и директор фотографије Јохан Хуимеринд из Естоније, сниматељ и дизајнер звука Предраг Кедић из Србије, монтажерка Изабела Фриедл из Аустрије и координаторка продукције Јована Јевремовић из Чачка, наводи Живковић и додаје: 

– Филм “Врати се” режирала је Ружица Ања Тадић из Новог Сада, која има чачанско порекло. Реч је о односу човека и природе, односно, како се човек, борећи се са ограничењима која намеће савремени живот, враћа природи и најизворнијем начину живота коме, можда, и сви тежимо, а, можда, и не. Снимљен је у прелепим пределима Овчарско-кабларске клисуре.

Живковић сматра да сва три филма имају уметнички облик и фестивалски потенцијал:

– Сезона фестивала за документарне филмове је тек почела, период је аплицирања за учешће и сада чекамо резултате. Надам се да ћемо следеће године имати лепе вести и када је реч о фестивалима.

Н. Р.

Фото: Н. Р. и Милица Ђорђевић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.