РЕАЛИЗАЦИЈА ПРОЈЕКТА „ЧИСТ ВАЗДУХ – ПРАВО И ПОТРЕБА“
Загађен ваздух је честа тема и у Чачку. Разлога за овакво стање је више, а велики број индивидуалних ложишта на угаљ и дрва један је од значајнијих узрока „лошег“ ваздуха. У циљу побољшања квалитета ваздуха Министарство за заштиту животне средине и Град Чачак реализују пројекат „Чист ваздух – право и потреба“. Данас је градоначелник Чачка Милун Тодоровић потписао уговоре са 16 грађана који су, захваљујући овом пројекту, добили гасне котлове „на поклон“. Укупна вредност прве фазе пројекта је десет милиона динара, од чега је Министарство уложило осам милиона, а преостала два милиона финансирано је из буџета Града Чачка.
Градоначелник Тодоровић је рекао да је ово прва подела гасних котлова, снаге 25 и 32 киловата, а да ће ускоро бити потписано још 30 уговора са истим циљем.
– Индивидуална ложишта су, можда, и највећи загађивачи ваздуха у нашем граду. Сада је гасне котлове добило 16 суграђана. Расписујемо и јавни позив за још 15 милиона динара, односно, за котлове на пелет, који ће, такође, бити финансирани у пуном износу. У овој набавци Влада Републике Србије, преко Министарства за заштиту животне средине, учествује са 11,5 милиона динара, а са 3,5 милиона Град Чачак. И ова средства су намењена за замену постојећих грејних извора потпуно ефикасним и савременим котловима и пећима на пелет са уграђеним филтерима – рекао је градоначелник Милун Тодоровић.
Како је подсетила помоћница градоначелника Марјана Петронијевић, први конкурс за набавку гасних котлова био је расписан у септембру прошле године. Шеснаест пријављених испунило је услове конкурса, док је осам пријава одбачено због непотпуне документације или неидпуњавања свих услова.
– Расписан је и други јавни позив 16. априла и он траје 30 дана. Позивам све заинтересоване да конкуришу и да на овај начин допринесу побољшању квалитета ваздуха у нашем граду, јер је то наша заједничка брига и борба. Град Чачак и овим, као и пројектом за прошлу годину, јасно показује континуитет и жељу да побољша ситуацију, када је реч о квалитету ваздуха. Знамо да су индивидуална ложишта, поред великог броја аутомобила и чињенице да се Чачак налази у котлини, један од највећих извора загађења ваздуха – рекла је Марјана Петронијевић.
Олга Милић из Љубића већ је прикупила документацију потребну за прикључење свог домаћинства на гасоводну мрежу, када је сазнала за конкурс за добијање гасног котла.
– Пензионер сам и имам најмања примања, тако да нам овај пројекат много значи, јер је куповина гасног котла већа ставка – рекла је Олга Милић.
И Милан Радојевић, који живи у насељу Спомен-парк, имао је већ намеру да у свој дом уведе гас.
– Већ дуже времена грејемо се на котао, али на чврсто гориво. Сваке године треба купити дрва и угаљ, а има и других проблема. Решио сам да са тиме прекинем, да пређемо на гас, који је прихватљивији енергент… Мислио сам да ће за овај конкурс бити велика конкуренција. Ипак, прикупио сам и предао документацију, не очекујући много. Али, испало је добро. Ова субвенција знатно нам олакшава инвестицију, која и није баш мала – рекао је Радојевић.
Важни услови за оба конкурса у оквиру пројекта „Чист ваздух – право и потреба“ су да објекат мора бити легализован и да је у процесу прикључења на гасоводну мрежу. Све детаљне информације заинтересовани могу прочитати на Еколошком порталу Града Чачка.
В. Т.