Општина Горњи Милановац у сарадњи са Спортско-рекреативним центром и основним и средњим школама Горњег Милановца, свим ученицима обезбедила је бесплатан час физичког васпитања на базену, а за децу са сеоског подручја обезбеђен је и бесплатан превоз.
– Затворени градски базен ради шест месеци и до сада смо задовољни како све функционише. Од почетка школске године долазе нам и ђаци. Са територије општине Горњи Милановац седам основних и три средње школе похађају физичко васпитање на нашем базену. Ученици градских школа долазе организовано, а за ученике са сеоског подручја превоз је организован. Општина је обезбедила превоз за ђаке из Прањана, са Рудника, из Брђана, из Таково, из Враћевшнице. Утисци ђака су веома позитивни, деца се радују, са њима раде њихови наставници и професори, а ту су и наши спасиоци који пружају потребну асистенцију. Термини за ученике су подељени по школама и то су блокови по два сата, од 10 до 16 часова – рекао је Предраг Марковић, директор Спортско-рекреативног центра Горњи Милановац.
Ненад Вучићевић ради као спасилац на затвореном базену, његов задатак је да свакога дана води рачуна о безбедности купача, а посебну опрезност захтевају најмлађи.
– Сваки корисник базена мора имати и неку личну одговорност, без обзира на то што смо ми као спасиоци ту. Када говоримо о ђацима, са њима долазе наставници, они организују час, ми смо ту као један безбедносни фактор. Сви морају поштовати правила базена, због здравља, пре свега. Пре уласка у базен, неопходно је туширање, долазак у опреми која је предвиђена за купање, препоручују се капице због косе, наочаре због утицаја хлора на здравствени систем. Скакање у базен није дозвољено, трчање такође, практикујемо нормално понашање као и у школским условима. Оно на чему ми као спасиоци инсистирамо када је реч о деци, јесте да постоји одређена структура у њиховом кретању. Када наставник дође са децом код нас, обично проверавамо да ли су деца пливачи или не. Не можемо веровати деци у потпуности, јер они обично кажу да знају да пливају, а испостави се другачије. Сви наставници по препоруци то прво провере. Од наставника до наставника, зависи како спроводе свој час, да ли спроводе неку обуку или деци дају слободно време, то је школски програм у који ми не улазимо, али без обзира на то шта они ради, наш задатак је да се увек укључимо, помогнемо нашим колегама наставницима и пратимо децу, да им посета нашем базену буде што безбеднија – рекао је Ненад Вучићевић, спасилац на базену.
Поред два базена на отвореном, у центру општине и на Руднику, становници општине Горњи Милановац веома често посећују и новоотворени базен затвореног типа.
– Што се тиче грађанства радно време затвореног базена је од 6.30 до 10 часова, када заврше ученици, онда је базен поново отворен за наше суграђане од 16 часова до 21.30. Базен је димензија 25 × 15 метара и има шест трака за пливање, тако да деца могу безбедно да се сместе. Приликом отварања базена формирали смо цене и то нисмо мењали. Дневна карта за одрасле је 400, за децу до седам година је 200 динара, месечна за одрасле је 5.000, док је годишња 30.000 динара и она важи за сва три базена којима управља СРЦ – рекао је Марковић.
Свечаним отварањем, крајем априла ове године, базен „23. април” почео је да ради и од тада свакодневно услуге базена користи велики број одраслих и деце. По идеји да базен користе и ученици у време наставе, Горњи Милановац издваја се као једна од ретких општина у нашој земљи која ту могућност пружа најмлађима.
Виолета Јовичић