Бар део страха и нелагодности које имају најмањи пацијенти ублажиће бајколики зидови у Дечијем диспанзеру. Много тога могу и научити, они и њихови пратиоци, о томе како свако да допринесе да нам се природа врати и да нас поново прихвати. Нови ентеријер у овом здравственом објекту, потпуно еколошке тапете, донација су чачанске компаније „P.S. Fashion….” у оквиру дугорочног еколошког пројекта „Нека свако дете буде чувар планете“.
Слађана Пантовић, власница и директорка Компаније „P.S. Fashion….” навела је да је цео простор осликан бајколиким пределима, како би се деца усмерила да воле природу, да је цене и како би схватила колико је свим живим бићима потребна помоћ човека.
– Човек је потекао из природе и њен је део, а, заправо, окренуо се против ње, због чега смо у опасности. Знамо за све промене у природи, о нестанку многих животињских и биљних врста… Зато смо дошли до идеје да је најбоље почнети од малишана, да они буду покретачи промена – рекла је Слађана Пантовић.
Цитирајући крилатицу Јована Јовановића Змаја „Где год нађеш згодно место ту дрво посади…“, Весна Јеротијевић, учитељица у ОШ „Милица Павловић“, навела је да је „P.S. Fashion….”, као друштвено одговорна компанија, за најмлађе расписала ликовни и литерарни конкурс.
– За прва три најбоља рада Компанија је обезбедила награде, а сви учесници добиће садницу дрвета које могу засадити на неком лепом месту у граду или у дворишту своје школе – рекла је Јеротијевић.
У име колектива на донацији су захвалили др Александар Пајовић, директор Дома здравља и др Наташа Јовановић, начелница Службе за здравствену заштиту деце.
– За протеклих десет година у Дому здравља Чачак обновили смо све наше амбуланте и здравствене станице, укључујући и Дечији диспанзер. Набављено је доста нове опреме. Имали смо подршку Министарства здравља, РФЗО, Града Чачка… Овом донацијом Компаније „P.S. Fashion….” простор је оплемењен, учињено је да деци која долазе буде пријемчиво, да им буде пријатније – рекао је др Пајовић.
Прошле године у Дечијем диспанзеру прегледано је око 166.000 деце, укључујући и ону која су долазила због систематских прегледа и вакцинације, навела је начелница др Јовановић.
– Деца долазе у пратњи родитеља, па тако у зимској сезони имамо у чекаоницама сваког дана и више од хиљаду посетилаца. Познато је да се деца плаше контакта са медицинским особљем и ово је један од начина како да им боравак учинимо пријатнијим – рекла је др Јовановић.
В. Т.
ЕКО-КОНКУРС ЗА ДЕЦУ ДО КРАЈА СЕПТЕМБРА
Према речима Сандре Пауновић, директорке маркетинга „P.S. Fashion….”, овим еколошким фолијама улепшано је око 300 квадратних метара Дечијег диспанзера. Еко-конкурс „P.S. Fashion….” траје до краја септембра, намењен је деци школског узраста (до осмог разреда), али своје радове могу послати и млађа деца.