Агенција за безбедност саобраћаја и Савет за безбедност саобраћаја Града Чачка данас су у оквиру кампање „Успори, живот те чека“ на картинг стази кроз едукацију и практичне вежбе ученицима Машинско саобраћајне школе указали на значај безбедног понашања у саобраћају. Своје животно и дугогодишње професионално искуство младима је пренео промотер кампање, прослављени аутомобилиста Душан Борковић.
– С обзиром на то да је сваки четврти удес који се деси у Србији изазван прекорачењем брзине, а сваки други удес са страдалим лицима је управо због брзине, ја као аутомобилиста, као неко младима може да приђе на другарски начин, покушавам да им приближим колико је важно да возе спорије. Говорим им колико је лепо и лако управљати аутомобилом, али колико морамо поштовати аутомобил и саобраћај, јер уколико то не радимо, ако нисмо фокусирани, ако као млади покушавамо да се додворимо девојкама, врло је лако да ћемо тако угрозити свој живот и животе људи које возимо, не дај Боже других учесника у саобраћају, пешака, деце. Дајем им савете које ће лакше да схвате, како би им приближио то колико је њихова перцепција брзине погрешна. Деца су наше богатство и ово све радимо због њих, сулудо је губити људе у саобраћају, пре свега, младе, а за тим нема потребе – рекао је Душан Борковић, промотер кампање.
Статистички подаци показују да на територији Републике Србије годишње у саобраћајним незгодама страда 500 људи, а последњих неколико година између 90 и 130 младих особа на тај начин изгуби живот. Један од главних утицаја на то је брзина.
– Кампања је посвећена прекорачењу брзине, јер је управо брзина један од четири фактора за сам настанак и последице саобраћајних незгода. Сваке године једна петина страдалих су млади, односно особе између 15 и 30 година. Самим тим покушавамо кроз ове кампање да утичемо на младе возаче, да схвате да улица није тркачка стаза, односно, уколико желе да окушају брзину то могу да ураде на картинг стази. Оваквим акцијама желимо да испунимо један од главних циљења Националне стратегије за безбедност саобраћаја Републике Србије за период од 2023. до 2030. године, а то је да имамо 30 одсто мање лица која су задобила тешке телесне повреде, односно лица која су изгубила живот у саобраћајним незгодама, у поређењу са 2019. годином – рекао је Милош Милекић из Агенције за безбедност саобраћаја.
Савет за безбедност саобраћаја Града Чачка учествује у бројним акцијама са циљем да се свим учесницима у саобраћају, а посебно младима објасни колико је важно бити одговоран и савестан возач, не само због њих самих, као појединаца, већ због друштва, односно свих других учесника у саобраћају.
– Акцију смо кренули са учесницима Машинско саобраћајне школе са смера Техничар друмског саобраћаја, то су млада деца, која су релативно скоро добила возачку дозволу и немају довољно искуства у саобраћају. Мишљења смо да им ово може веома значити у њиховој даљој едукацији. Брзина и млади су велики проблем у свету, све државе имају неке механизме којима покушавају да смање број настрадалих, нарочито младих. Ми покушавамо кроз ове и додатне кампање да учврстимо свест младих и да им на неки начин дамо до знања колико су они битни за нашу будућности и колико треба да се чувају у саобраћају – рекао је Филип Кузмановић, члан Савета за безбедност саобраћаја Града Чачка.
Ученици Машинско саобраћајне школе поред тога што су данас чули и научили нешто ново, имали су прилику и да се возе на картинг стази.
Виолета Јовичић