АТЕЉЕ „КАПЛ’ АРТˮ ‒ МЕСТО ГДЕ УМЕТНОСТ ОЖИВЉАВА И СВАКИ КУТАК ИНСПИРИШЕ НА СТВАРАЊЕ
Љубитељи уметности, креативног рада и дружења са другим људима који деле сличне склоности, имали су прилику да постану део једне иновативне радионице у оквиру атељеа „Капл’ АРТˮ, иза кога стоји млада и талентована модна дизајнерка Марина Капларевић. У уторак, 12. новембра, у вечерњим часовима, одржана је радионица за почетнике, али и искусне уметнике, на тему „Вече Ван Гогаˮ, где су учесници истраживали сликарев стил, технике, као и живот, уз детаљно упућивање на мешање боја и приступ белом платну.
Марина Капларевић још од малих ногу показивала је таленат за цртање и љубав према уметничком стварању, изражавајући креативност прављењем креација за лутке од једноставних материјала попут салвета. Док су њене дечје руке неуморно обликовале будуће модне идеје, њени родитељи нису сматрали да уметност може да пружи озбиљан професионални пут, већ да је то само хоби.
‒ Отац је често с иронијом говорио да ћу завршити на мору, цртајући портрете пролазницима да бих преживела, верујући да ће ме то обесхрабрити. Ипак, та опаска годинама касније постала ми је снажна мотивација да истрајем, не само као уметница, већ и као едукаторка и дизајнерка, која данас с поносом преноси своје знање на друге ‒ истакла је Марина.
Ова талентована модна дизајнерка започела је своје уметничко образовање у Уметничкој школи у Чачку. Током треће године, под менторством професорке Зоране Драгићевић Перуничић, уписала је Факултет примењених уметности у Београду, где је изабрала смер Савремено одевање. Дипломирала је у класи професорке Сенке Кљакић, а затим наставила мастер студије код исте професорке и завршила их 2023. године. Маринина мастер колекција нашла се и на Belgrade Fashion Week-u, као и у модним новинама „Elle Serbiaˮ и „Vogue Adriaˮ.
‒ Године 2021. основала сам бренд под својим именом – „Марина Капларевић”. На пролећном Fashion Week-u 2024. наступила сам у оквиру ревије за награду „Борис Николићˮ, док сам на јесењем Fashion Week-u учествовала на ревији „Фантастично путовањеˮ посвећеној Слађани Милошевић. Такође, током студија, стекла сам драгоцено искуство као костимограф у Културном центру Чачак. Радила сам на представама као што су: „Мачор у чизмамаˮ (2019), „Снежана и седам патуљакаˮ (2020) и „Црвенкапаˮ (2021) у Морава театру у режији Владимира Јововића. Паралелно, од 2020. године, ангажована сам као асистент костимографа на разним снимањима ТВ реклама, филмова и серија и као стилиста музичких група за њихове наступе и видео-спотове ‒ говорила нам је млада уметница о свом досадашњем раду.
Године 2022. придружује се тиму костимографкиње Татјане Радишић на представи „Црни лептирˮ у Позоришту на Теразијама у режији Марка Јовичића, али наставља рад и у модној индустрији као дизајнер у једној домаћој компанији. У врло кратком времену оставља свој печат у овом послу, али, слушајући свој уметнички инстинкт, 1. новембра 2024. године отвара свој самостални едукативно-креативни атеље „Капл’АРТˮ у Чачку.
‒ Идеја о успостављању сопственог атељеа пратила ме је одувек. У почетку сам желела да се фокусирам на сликање и модни дизајн, али временом сам открила у себи и нову страст према дељењу знања и раду у заједници. Тако настаје визија едукативног простора који инспирише и друге да развијају своје таленте. Атеље постаје место где учесници могу савладати вештине креирања одеће и израде модних колекција, како за личне потребе, тако и за угледне модне ревије. Ускоро ће неки од курсева које нудим у атељеу бити доступни и на онлајн платформама, омогућавајући тако ширем кругу људи приступ новим знањима и вештинама. У времену када модни дизајн задобија све већу популарност, овај курс пружа чврсту основу и увод у модни свет онима који немају могућност формалног студирања ‒ објаснила је уметница.
Креативне радионице у Маринином атељеу намењене су свима који воле уметност. Радионице обухватају цртање, сликање, вајање и модни дизајн, а поводом надолазећих празника, атеље ће организовати и изненађујуће радионице, о којима ће више информација бити доступно на Инстаграм профилу @kapl.art_. Осим забавног аспекта, радионице имају и едукативни карактер. Марина се радује раду у атељеу „Капл’АРТˮ, јер је то место где уметност оживљава, а сваки кутак инспирише на стварање.
Марија Миљуш