ПИШЕ: др Милош Тимотијевић, историчар
Драгиша Брашован спада међу најзначајније српске архитекте. Рођен у Вршцу 1887, а умро у Београду 1965. године, имао је прилике да ствара у три различите државе и историјске епохе. Најпре у Аустро-угарској, потом Краљевини Југославији и на крају у социјалистичкој Југославији.
Иако је своје стваралаштво започео пре 1914, његови најзначајнији радови остварени су у међуратном периоду. Аутор је зграде БИГЗ-а у Београду, Команде ваздухопловства у Земуну, Зграде Бановине у Новом Саду (данас Владе АП Војводине).
Стварао је и у време социјализма (зграда Хотела „Метропол” у Београду).
Његово последње дело је зграда Робне куће „Партизан” у Чачку, познатије као „Стара робна кућа”, која је завршена 1963. године.
Драгиша Брашован је свој последњи рад замислио и остварио у стилу „социјалистичког модернизма”, карактеристичним за тадашњу Југославију у периоду од краја педесетих до средине седамдесетих година 20. века.
Чачак је 1960. расписао конкурс за уређење градског трга, јер је планирано уклањање костурнице и споменика изгинулим партизанима. Драгиша Брашован је поред робне куће замислио и пројекат Дома културе. Према сачуваним снимцима макета ова зграда требало је да буде наспрам робне куће, на коју је веома личила. Међутим, Драгиша Брашован је умро 1965, а Дом културе је пет година касније направљен по замисли архитекте Луја Шверера из Загреба.