У наш град данас је дошло девет представника амбасада земаља у којима је француски главни или споредни језик. Уједињени су у Међународној Франкофоној групи, којом председава Силвија Дадивоју, амбасадорка Румуније. Има 24 чланице. Дошли су претпоследњег дана Месеца франкофоније, који се у марту обележава и у Србији.
Амбасадори, конзули, саветници и остали представници земаља у којима се говори француски, посетили су Градску библиотеку ”Владислав Петковић Дис”, Народни музеј Чачак, видели најпознатије градске мурале и састали се са организаторима Фестивала ДУК.
У Градској библиотеци представљен им је пројекат ”Чачанска родна”, односно, све што ће наредних месеци бити одржано и урађено у првој Националној престоници културе. У име главног носиоца, Министарства културе, пројекат је представио и Вук Радуловић. Како је подсетио, његова сврха је ширење и децентрализација културе у Србији.
– Учинили смо све да представимо наш град, историју, културно стваралаштво, али и будућност. Она се огледа у младим, савременим уметницима. Надамо се да ће их наши гости подржати и да ће желети да финансирају савремену уметност. Амбасадори имају велике могућности да пренесу утиске из Чачка, не само у Србији, већ и даље. Оно што желимо је и да доведу своје пријатеље и економске партнере у наш град – изјавио је Милун Тодоровић, градоначелник Чачка.
Наредних месеци у нашем граду ће гостовати Французи који ће учествовати у уличној уметности и представљању уметности цртања стрипа. Они, и те како, желе да буду део Националне престонице културе, потврдио је амбасадор Француске у Србији.
– Веома сам срећан, дошао сам са амбасадорима осталих Франкофоних земаља да видимо шта је све урађено и шта ће се дешавати у Чачку наредних месеци. Драго ми је што ћемо учествовати у појединим активностима Националне престонице културе. Нисам могао да будем на отварању, али ћу сигурно доћи и видети неке садржаје – најавио је Пјер Кошар, амбасадор Француске у Србији.
У Градској библиотеци амбасадори су посетили Одељење стране књиге. Део заоставштине је и дар француске породице Берте. Поклонили су књиге нашој библиотеци седмадесетих година прошлог века. Пре неколико месеци, Одељење стране књиге отворио је француски књижевник Анри Гујон. Сада је и амбасадор Марока Мохамед Амин Белхаж поклонио књиге које ће додатно обогатити фонд.
У Народном музеју гости су видели изложбу ”Вечито”, посвећену стогодишњици рођења српског и југословенског архитекте Богдана Богдановића.