РАЗЛИЧИТОСТИ НАЦИЈА КАО ЈЕДНАКОСТ У ОДРЖАЊУ КУЛТУРЕ И ОБРАЗОВАЊА
Доказ да се квалитет васпитно-образовног рада препознаје јесте његово вредновање на посебан начин. Основна школа „Филип Филиповић” у Чачку наведено, поред осталог, потврђује необичном приликом да буде домаћин другој нацији! У уторак, 25. октобра делегација Амбасаде Републике Индонезије посетили су ову чачанску школу и тиме остварили сарадњу која је на узајамну корист и понос!
Други Секретар Амбасаде Републике Индонезије у Београду Ари Адиати, шеф одељења за културу, медије и друштвена питања и Ени Дипонегоро, представник Одељења за медије, друштво и културу посетиле су ОШ „Филип Филиповић” у циљу унапређивања пријатељске и блиске сарадње између две земље, посебно из области културе. Делегација Амбасаде Индонезије у оквиру пројекта „Амбасада иде у школе” била је гост ове образовне установе како би се корелација између нација и култура још снажније и успешније учврстила разменом едукативних садржаја на обострано задовољство.
Индонежански језик, обичаји и култура ученицима четвртог разреда ове чачанске школе гости су приказали садржајном презентацијом. Гошће из Индонезије осврнуле су се на Том приликом представили су своју земљу ученицима четвртог разреда. Деца су кроз игру и садржајну презентацију имала прилику да упознају територију, културу и знаменитости ове земље. Наши гости Индонежани припремили су пригодне поклоне ученицима!
Директор Основне школе „Филип Филиповић” Славица Лужанин са учитељима и ученицима речи добродошлице Индонежанима је упутила уз осврт на садржаје културе које школа као установа заступа својим радом. Сходно наведеном васпитно-образовна установа је као таква пример за вредновање и неговање српске културе, језика, традиције и обичаја. На обострано задовољство ово је почетак једне успешне сарадње о чему сведоче симболични поклони које су госпођа Адиати и Дипонегоро припремиле ученицима. Основна школа „Филип Филиповић” добила је уникатну слику Републике Индонезије као симболичан поклон.
Гости и домаћини су једночасовним дружењем кроз занимљив интерактивни приказ посведочили да две нације и културе имају једнакости, додирују се у једном – жељи да се култура и образовање сваке земље негују знањем и уважавањем различитости!
Милица Матовић