Društvo Privreda

АКТУЕЛНИ ПРОГРАМИ ПОДРШКЕ ПРИВРЕДИ

КРЕДИТИ ФОНДА ЗА РАЗВОЈ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Поред четири актуелна програма подршке привреди (инвестициони кредити, кредити за трајна и обртна средства, кредити за пословање у неразвијеним подручјима и инвестициони програмОпоравак и развој”),  које је расписало Министарство привреде, а подржао Фонд за развој, још неколико је у припреми, односно, чека се усвајање Владе Републике Србије. Реч је о јавном позиву за учешће у Програму подршке привредним друштвима за усвајање принципа пословања у међународним ланцима вредности у 2023. години; Програму раног развоја; Smart Start (Паметни почетак), Програму подршке стартаповима; Програму подршке за жене предузетнице, за које је ове године издвојено знатно више средстава, него раније; и Стартап програму за почетнике и младе у 2023. години, најавила је Горана Танасковић, руководилац Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа ОЈ Чачак.

Горана Танасковић

– Програм подршке за жене предузетнице, чије усвајање очекујемо ускоро, намењен је за финансијску подршку новооснованим и постојећим предузетницима, као и микро и малим привредним друштвима, који су регистровани у Агенцији за привредне регистре, а чији су оснивачи или законски заступници жене. У привредном друштву које има више оснивача, већински удео мора бити у власништву једне или више жена, минимум 51 одсто. Опредељена средства за 2023. годину су 600.000.000 динара, што је знатно више, него претходних година. Средства ће се користити за куповину машина, опреме, алата и нове рачунарске опреме и софтвера, доставних возила, за текуће одржавање, адаптацију пословних или производних простора, до износа од милион динара од укупних средстава за инвестирање, као и за куповину пословног и производног простора, за оперативне трошкове који могу да учествују највише до 25 одсто у структури укупног улагања за које се потражују средства. Више информација о намени овог програма биће када буде и званично усвојен на Влади Републике Србије – најавила је Горана Танасковић, руководилац РПК Моравичког и Рашког управог округа ОЈ Чачак.

Саговорница “Гласа” је истакла да ће по овом кредиту предузетнице моћи да остваре право на финансијску подршку у виду бесповратних средстава до 50 одсто вредности улагања за привредне субјекте који припадају јединицама локалне самоуправе разврстаним у прву и другу категорију развијености, односно до 60 процената за трећу и четврту групу развијености.

ИНВЕСТИЦИОНИ КРЕДИТИ

За инвестиционе кредите за микро, мала и средња предузећа и предузетничке радње су јако повољне каматне стопе, рок отплате је до осам година, са грејс периодом од једне године. За недовољно развијена подручја, где се убрајају Лучани и Краљево, услови су још повољнији.  

– Минимални износ кредита за предузетнике је 300.000 динара, а максимални износ по једном привредном субјекту код Фонда за развој, са свим његовим повезаним лицима, у току календарске године, може бити до 250.000.000 динара, уколико средство обезбеђења није првокласна банкарска гаранција. Минимални број запослених радника за максимални износ је 50 радника. Фонд прихвата, као предрачунску вредност инвестиционих улагања, само нова улагања. Под новим улагањима сматрају се и она улагања која су реализована до шест месеци пре датума подношења захтева за кредит, што предузетник потврђује адекватним доказима. Инструменти обезбеђења уредног враћања кредита су: гаранција пословне банке, меница и менично овлашћење јемца/ приступиоца дугу, хипотека првог реда на непокретностима, залога на постојећој производној опреми и другим покретним стварима и меница и менично овлашћење предузетника – наводи Танасковић.

КРЕДИТИ ЗА ТРАЈНА И ОБРТНА СРЕДСТВА

За коришћење средстава за трајна обртна средства, такође су повољне каматне стопе, а рок отплате је до четирти године, у оквиру којег је грејс период до шест месеци.  

– Максимални износ по једном привредном субјекту код Фонда за развој, у току календарске године, може бити до 250.000.000 динара, уколико средство обезбеђења није првокласна банкарска гаранција. Минимални број запослених радника за максимални износ је 50 радника. За недовољно развијене јединице локалне самоуправе су повољнији услови. Средства и по овом програму могу се користити за кредитирање свих привредних грана осим за: организовање игара на срећу, лутрија и сличних делатности; производњу и промет било ког производа или активности, које се према домаћим прописима или међународним конвенцијама и споразумима, сматрају забрањеним; и промет нафте и нафтних деривата – објашњава наша саговорница.

ИНВЕСТИЦИОНИ ПРОГРАМ “ОПОРАВАК И РАЗВОЈ”

Основни циљеви инвестиционог програма “Опоравак и развој” су да се кроз подршку за нова инвестициона улагања подржи опоравак и развој привредних субјеката у условима током и након пандемије изазване вирусом корона, очува запосленост, подстакне привредни развој на принципима одрживог развоја и унапреди конкурентност кроз улагања у дигитализацију и примену нових технологија. Средства за спровођење овог програма обезбеђена су из кредитне линије Европске инвестиционе банке у износу од 90.000.000 евра, као и из средстава Фонда за развој Републике Србије у износу од 100.000.000 динара.   

– Право да конкуришу за коришћење средстава по овом програму имају привредни субјекти који имају мање од 250 запослених, као и привредни субјекти средње тржишне капитализације, дефинисани као предузећа са минимално 250 запослених, а мање од 3.000 радника, а који су у приватном или задружном власништву и који су регистровани у Агенцији за привредне регистре и другим одговарајућим регистрима – каже Танасковић.

По овом програму се може конкурисати за коришћење средстава за следеће намене: куповину, изградњу, доградњу, реконструкцију, адаптацију, санацију, инвестиционо одржавање простора за обављање делатности, или складишног простора и смештајних капацитета у туризму, осим куповине земљишта; куповини нове или половне (до шест година старости), опреме за обављање делатности, укључујући алате и доставна возила, као и друга транспортна средства; куповину рачунарске опреме; и нематеријална улагања (набавка софтвера). Имовина која се стиче улагањем мора бити нова, осим када имовину стичу микро, мала и средња правна лица, каже наша саговорница.   

– Максимални износ кредита по овом програму је 290.000.000 динара, а минимални износ је 1.000.000 динара, док висина одобреног кредита не може бити већа од 75 одсто оправданих трошкова из предрачунске вредности инвестиционог улагања. Рок отплате кредита је 12 година, у оквиру кога је грејс период до две године, или шест година, у оквиру кога је грејс период до једне године, са повољним каматним стопама. Кредит може бити одобрен и привредном субјекту који је у званичним финансијским извештајима за једну од последње две године исказао нето губитак, али је остварен пословни добитак. Захтев по овом програму може се поднети док се средства не утроше, а најкасније до 30. јуна 2023. године – нагласила је Танасковић.

КРЕДИТИ ЗА ПОСЛОВАЊЕ У НЕРАЗВИЈЕНИМ ПОДРУЧЈИМА

Право на коришћење средстава имају сви привредни субјекти из недовољно развијених и изразито недовољно развијених јединица локалне самоуправе, и уколико имају позитиван финансијски резултат у години која претходи години подношења захтева за кредит, као и позитивне тенденције у бруто билансу за текућу годину.  

– За микро, мала, средња и велика правна лица инвестициони кредити ће се одобравати са роком отплате до десет година, у оквиру кога је грејс период до једне године, са повољном каматном стопом. Кредити за трајна обртна средства ће се одобравати са роком отплате до четири године, у оквиру кога је грејс период до шест месеци, такође, са повољном каматном стопом. За предузетнике, за инвестиционе пројекте, кредит је са роком отплате до осам година, у оквиру којег је грејс период до једне године. За трајна обртна средства, са роком отплате до четири године, у оквиру којег је грејс период до шест месеци, уз повољну каматну стопу – навела је Горана Танасковић.

За више информација о актуелним програмима подршке привреди погледајте сајтове: www.preduzetnistvo.gov.rs и www.fondzarazvoj.gov.rs.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.