Волонтери Канцеларије за младе били у Данској на тренинг академији „Млади против насиља на интернету“
Активисти чачанске Канцеларије за младе Јана Ружичић и Владимир Жагрић били су међу пет младих из Србије који су учествовали на тренинг академији „Млади против насиља на интернету“, одржаном у Данској. Поред учесника из Србије били су и млади из Хрватске, Мађарске, Италије, Француске и Данске.
Током пет радних дана у главном граду Данске, Копенхагену, преко 30 младих учествовало је у интерактивним радионицама које су држали експерти из Данске и земаља партнера на пројекту.
За фантастичан први утисак заслужна је Мате Фробениус, данска станд уп комичарка, писац и предавач. Она је, кажу учесници тренинга из Чачка, расветлила појам „малтретирања“ и кроз низ свакодневних животних ситуација учесницима помогла да сагледају ширину и дисперзију облика понашања која заправо јесу малтретирање, иако су у нашем свакодневном окружењу нормализована. Учесници су имали прилике да попричају са ПР-ом данске фудбалске репрезентације, и упознају се са кампањом коју спроводе заједно са данским краљевским паром, на ову тему. На тему насиља на интернету разговарали су и са ЕУ парламентарцем Нилсом Фуглсангом, који ради на доношењу ЕУ дигиталног акта. Кроз специјалну вежбу, коју је осмислио психо-терапеут Никола из Хрватске, млади су имали прилику да се уживе у улоге читаве лепезе људи који у малтретирању у онлајн окружењу учествују било као жртве, насилници, али и посматрачи, шаљивџије или они који пружају жртву.
У слободно време млади су упознавали град и значајне локалитете и туристичке атракције:
-Посетили смо Њухавн, део града са каналима и шареним зградама, попели се на врх Цркве Христа спаситеља са чијег се кружног спољњег степеништа види читав град, уметничку четврт Кристијанију, статуу Мале сирене и бројне друге атракције. На препоруку локалаца, посетили смо и неке нетуристичке локације, које су нам дочарале свакодневни живот ове земље, као што су Дански центар архитектуре, зграду кроз коју се иде тобоганом, али и историју архитектуре Данске. Видели смо асистентско гробље, на ком су сахрањени Ханс Кристијан Андерсен и Нилс Бор, а које изгледа као ботаничка башта, са стазама за трчање и вожњу бицикла, где људи шетају и проводе слободно време.
Поред незаборавних успомена, учесници овог тренинга имају задатак да стечено знање на радионицама у Данској пренесу вршњацима из Чачка кроз сличне радионице на тему насиља на интернету.
Тренинг је организован у оквиру пројекта #Youthagainstcyberbulling који кроз Ерасмус+ програм спроводи данска организација ФИЦ. Партнер на пројекту из Србије била је и удружење ИДЦ (Иницијатива за развој и сарадњу).
Извор: Ча глас