Društvo Zdravstvo

АКЦИЈА МИНИСТАРСТВА „КАРАВАН ЗДРАВЉА“ – СМАЊЕЊЕ ФАКТОРА РИЗИКА КАРДИОВАСКУЛАРНИХ БОЛЕСТИ

Инфаркт срца је међу водећим узроцима смртности у Србији. Управо због тога, веома је важно препознавање фактора ризика кардиоваскуларних болести. Министарство здравља Србије недавно је покренуло акцију „Караван здравља“, у циљу израчунавања кардиоваскуларног ризика. Прошлог петка одржана је едукативна трибина на којој је о овој теми говорио помоћник министра здравља проф. др Небојша Тасић.

Према речима др Ђорђа Мијаиловића, лекара у Ангио сали Опште болнице Чачак, процене су да у Србији од последица кардиоваскуларних болести годишње умре 50.000 људи!

Др Ђорђе Мијаиловић

– Сви морамо, колико год можемо, да се боримо против фактора ризика који доприносе настанку ових болести. Делимо их на оне који су потенцијално модификабилни, односно, то су они на које можемо утицати, а постоје и они на које не можемо да утичемо. Циљ је да пацијенте едукујемо о факторима на које можемо да утичемо како би се спречио развој кардиоваскуларних болести – рекао је др Мијаиловић и истакао да су глави фактори ризика у Србији пушење, шећерна болест и повишен ниво масноћа у крви. Постоје и други фактори, пре свега, стрес коме смо свакодневно изложени и „седателни“ начин живота, односно, веома мало физичке активности.

– Циљ ове акције, која није временски ограничена, је да на сваком прегледу са пацијентима разговарамо о томе, да их саветујемо да прекину пушење, јер ова нездрава навика у великој мери повећава ризик за кардиоваскуларне болести. А познато је да се наши људи те навике тешко одричу, јер је то дуготрајна и захтевна борба. Такође, сваком пацијенту који дође на преглед потребно је да одредимо ниво шећера у крви, јер diabetes mellitus представља значајан фактор ризика за оболевање од ових болести. Нажалост, многи касно открију шећерну болест и не лече је на време. Такође, потребно је да одредимо ниво масноћа у крви, односно, све фракције холестерола и триглицерида, да саветујемо пацијентима промену навика у исхрани и да укључимо адекватну терапију, уколико је потребна. Данас имамо моћне лекове који могу значајно да снизе ниво масноћа у крви, да их уведу у нормалне опсеге и да на тај начин спрече оболевање од кардиоваскуларних болести – навео је др Ђорђе Мијаиловић и додао да у овој акцији важну улогу имају лекари у примарној заштити, а да ће се резултати видети тек за неколико година.

Болести срца и крвних судова су у порасту и све је више младих људи који имају ове здравствене проблеме. Како наводи др Мијаиловић, раније је било непојмљиво да неко пре четрдесете године има инфаркт миокарда. Данас, нажалост, лекари су сведоци да се то догађа и онима који су у раним тридесетим. Најмлађи пацијет у Ангио сали имао је тридесет две године!

– Када млади људи имају инфаркт миокарда, много лошије пролазе, у односу на старије. Наиме, код старијих процес атеросклерозе наступа постепено, тако да се њихов срчани мишић, као и сам организам, просто припрема за то у дужем временском периоду. Он је већ навикао на исхемију и знатно лакше подноси потпуни престанак дотока крви који се дешава у току инфаркта миокарда. Код младих људи обично дође до оштећења, мањег сужења крвних судова, које до тад није препознато. Зато код њих настаје драматична клиничка слика и много је лошији исход, него код старијих пацијената – истакао је др Ђорђе Мијаиловић.

Бол у грудима је упозоравајући знак, због кога се одмах треба јавити лекару, како би се урадио ЕКГ и измерио крвни притисак. Такође, знак да нешто не ваља је и слаба толеранција физичког напора, односно појачано замарање, упозоравају лекари. Са друге стране, редовна физичка активност, чак и шетња у природи и лагани тренинг у теретани, значајни су као превенција и ових болести, јер се у тим активностима троше шећери и масти, наглашава др Мијаиловић.

Ангио сала у Чачку почела је са радом 2017. године, када је урађена прва интервенција. На годишњем нивоу ради се око 1.200 коронарографија, око 600 процедура имплантације стента, од чега су од 400 до 500 пацијетни са акутним инфактом миокарда. Ангио сала у чачанској болници покрива цео Моравички округ, односно, поред Чачана, збрињава и пацијенте из Горњег Милановца, Лучана и Ивањице. 

В. Т.

У АНГИО САЛИ СВЕ ВЕЋИ БРОЈ КОМПЛЕКСНИХ ПРОЦЕДУРА

И проф. др Драган Сагић наглашава да је превентива важна у смањењу ризика од кардиоваскуларних болести, што подразумева здраве стилове живота, али да је много тога ипак индивидуално. На питање да ли је приметно повећање броја ових пацијената, он каже:

Проф. др Драган Сагић

– У односу на период пре 30 година, сада се све више и раде ове процедуре, тако да се чешће откривају промене и код млађих људи. Али је чињеница да има више инфаркта и Ангио сала је, управо, зато важна. Овде радимо све већи број комплексних процедура, за које смо раније слали на Клинички центар Дедиње. Увели смо и мерење помоћу специјалних жица, што је изузетно важна допуна у дијагностици. Трудимо се да уведемо и још неке процедуре. Подршку Управе Болнице имамо, али нам треба и подршка Фонда. Надамо се да ћемо то успети наредне године – рекао је проф. др Драган Сагић који је, уз др Бранка Петровића, од почетка у тиму Ангио сале. Ова успешна сарадња и даље траје. У среду, када смо разговарали, у преподневним сатима урађене су три интервенције на главним артеријама срца. У Ангио сали поред доктора Сагића и Петровића, који долазе одређеним данима, ради још пет млађих лекара, за које професор каже да су сјајна екипа са позитивном енергијом, укључујући и остале запослене у овом делу Болнице.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.