Grad Obrazovanje

АГРОНОМСКОМ ФАКУЛТЕТУ У ЧАЧКУ ОДОБРЕН ПРОЈЕКАТ У ОКВИРУ ПРОГРАМА „ЗАЈЕДНИЦИ ЗАЈЕДНО“  

ВРЕДНА ОПРЕМА ОД КОМПАНИЈЕ ,,НИС“

Kроз програм „Заједници заједно“ Компаније НИС, Агрономски факултет у Чачку ће добити вредну лабораторијску опрему која ће значајно унапредити наставни процес и научно-истраживачки рад у овој реномираној високошколској установи која ради у саставу Универзитета у Крагујевцу. Вредност комплетне опреме је девет милона динара, а савремени уређаји, који би требало да стигну до краја године,  намењени су ултрабрзој и изузетно прецизној анализи узорака сировина биљног и животињског порекла, која не захтева много времена, нити људства.

Захваљујући програму „Заједници заједно“, Агрономски факултет у Чачку ће обогатити свој лабораторијски простор читавим сетом савремених уређаја, међу којим су: анализатор Пертен ДА 7250 (Near Infra Red – NIR) намењен за ултрабрзо одређивање хемијског састава биљних и анималних сировина, пет различитих пакета трајних калибрација неопходних за добијање прецизних резултата мерења за рад у различитим апликацијама уређаја PerkinElmer Parten DA 7250™, професионални лабораторијски блендер Blender Blixer 2Robotcoupe 33228, као и Computer Visiom System Висион Сyстем (CVV Industry, 4.0.) за инструментално испитивање боје примарних пољопривредних производа, хране и пића.

Набавком савремене опреме, како наводи проф. др Владимир Курћубић, продекан за научно-истраживачки рад и наставу на Агрономском факултету, сарадници, наставници и истраживачиове чачанске високошколске установе ће добити могућност да благовремено, стручно и одговорно врше анализе производа и  њихове резултате шаљу произвођачима хране са територије Града Чачка, што представља само једну од погодности реализације овог пројекта.

– Највећи бенефит за нашу високошколску установу биће остварен у консалтингу већег броја клијената у различитим фазама њихове производње или прераде, али првенствено у привлачењу већег броја студената који ће стицати образовање на Агрономском факултету, као и креирању амбијента и могућности за увођење нових студијских програма попут изучавања нутриционистике и дијетологије на основним или докторским академским студијама прехрамбене технологије. Истовремено ће бити створени и услови за креирање одређених студијских програма на енглеском језику, који би били атрактивни за иностране студенте, за шта већ постоји умерено интересовање – истиче проф. др Курћубић.

Реализација овог пројекта ће омогућити формирање мреже за проток информација и података између произвођача, прерађивача и потрошача, са линковима ка привредним коморама и гранским, као и потрошачким удружењима која се баве промоцијом и дистрибуцијом традиционалних производа и здраве хране.

Овогодишњи циклус програма „Заједници заједно“ Компанија ,,НИС“ реализује у сарадњи са Министарством просвете и Министарством науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије. Након спроведеног конкурса, за подршку је изабрано чак 54 пројеката основних и средњих школа у домену осавремењивања наставног процеса и инфраструктуре објеката, као и научно-истраживачких организација и научно-технолошких паркова за унапређење инфраструктурних и иновационих капацитета научних установа. У пројекте који ће бити реализовани у 13 партнерских градова и општина, Компанија ,,НИС“ улаже рекордних 144,5 милиона динара, у жељи да допринесе унапређењу услова за образовање младих у складу са савременим моделима учења, као и рада научних установа, како би научници и научнице развијали своје научне потенцијале.

Осим у Чачку, пројекти ће бити реализовани у Београду, Новом Саду, Нишу, Kикинди, Панчеву, Зрењанину, Пожаревацу, Kањижи, Србобрану, Новом Бечеју, Житишту и Великом Градишту, а овај друштвено одговорни програм се у нашој земљи спроводи већ 15 година.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.