ЧАЧАК ПРЕДСТАВЉЕН НА НАЈЛЕПШИ НАЧИН, ИГРОМ И ПЕСМОМ
Спектакуларни наступи КУД–а “Абрашевић” на Фестивалу фолклора на Северном Кипру. – Од 1. септембра почиње упис нових чланова. – Истовремено, почињу и припреме за традиционални годишњи концерт и прославу великог јубилеја, 2025. “Абрашавећ” обележава 120 година постојања.
ОДУШЕВЉЕНИ КУЛТУРОМ И ГОСТОПРИМСТВОМ
Представници Културно-уметничког друштва “Абрашевић” из Чачка, од 29. јула до 5. августа, боравили су на Северном Кипру, у граду Beyarmudu. На Фестивал фолклора, у организацији кипарског Међународног савета организатора фестивала фолклора и традиционалне културе (CIOFF), “Абрашевић” је позван да се представи својим уметничким програмом. Из Чачка је на Фестивал отпутовало тридесетак чланова овог Друштва, односно, део ансамбла, оркестра и руководства. Поред домаћина, организатора Фестивала и чачанског најстаријег културно-уметничког друштва, учествовале су и групе из Мексика, Хрватске и Пољске.
– Одушевила нас је организација Фестивала, као и сама дестинација и смештај и, наравно, њихова култура. Прешли смо око 5.000 километара аутобусом, а за то нам је одао признање и њихов градоначелник, нагласивши да веома поштује наш напор. Поред тога, пловили смо осам сати бродом, од Турске до Северног Кипра. Али, уопште, путовање је било лепо и занимљиво, са великим паузама у дивним градовима. Имали смо прилику да видимо и многе знаменитости. Домаћини су били веома љубазни. Осим званичних наступа, имали смо пријем код градоначелника и код председника кипарске фолклорне организације CIOFF. Наравно, наш град и државу представили смо на најбољи начин, што је потврђено сјајним реакцијама публике. На четири званична наступа “Абрашевић” је извео различите кореографије. Иначе, наш фолклор је веома цењен, разноврстан је по колориту ношње и темпераменту игара – каже за наш лист Зоран Јевтић, уметнички директор Ансамбла народних игара и песама КУД “Абрашевић”.
По повратку са Кипра ово Друштво је направило краћу паузу, а већ од септембра чланови почињу припреме за традиционални годишњи концерт, који се одржава крајем децембра. Такође, истовремено ће тећи припреме и за велики јубилеј, 120 година постојања, који “Абрашевић” просавља наредне године.
– Следећа, 2025. година ће бити у знаку прославе 120 година постојања нашег културно-ументичког друштва. Желимо да окупимо све бивше играче и старије генерације. Планирамо да на завршном свечаном програму наступе све секције “Абрашевића”, школа фолклора, први ансамбл, млади фрулаши, оркестар… – најављује Јевтић.
У СУСРЕТ ЈУБИЛЕЈУ, 120 ГОДИНА ПОСТОЈАЊА
У Чачак су се вратили, наравно, са српском заставом и испред Градске управе одиграли коло, што је за ово Друштво постала традиција по повратку са турнеје. “Нису били уморни од дугог пута, што су својом игром испред Скупштине града и показали, већ су делили радост због веома успешног наступа на Фестивалу фолклора, одржаном на Кипру”, изјавила је за “Глас” Снежана Шапоњић Ашанин, члан Управног одбора КУД-а “Абрашевић”.
Осврнувши се на предстојећи јубилеј, који КУД прославља наредне године, наша саговорница је нагласила да ово Друштво представља култ окупљања младих, неговања изворног народног певања и игре:
– Чачански “Абрашевић”, заједно са многим културно-уметничким друштвима, представља ђердан успешног рада. Данас, у 15 градова Србије постоје културно-уметничка друштва “Абрашевић”. То је веома важно културно наслеђе. Давне, 1905. године ово Друштво је основано у Београду и Чачку. У почетку се није бавило изворним народним фолклором. Коста Абрашевић је био синдикалац, борац за сиромашну радничку класу. Писао је песме које су будиле свест о потлачености радника, сељака. Рођен је у Охриду, отац му је био Србин, а мајка Гркиња. Касније су се преселили у Шабац, где је и окончао свој млади живот. Умро је од туберкулозе са само 19 година. Постхумно је објављена његова збирка поезије “Песме”. У Костину част, у Београду је 1905. године основано друштво Самостална радничка уметничка група “Абрашевић”. Група је имала своје позориште, песничке сусрете, а тек касније, након Другог светског рата, и изворно народно играње. Функционасила је на бази удружења грађана, као и данашњи “Абрашевић”.
Прославу 120 година постојања, велики јубилеј, ово Друштво ће обележити пригодним програмима, изложбом, а вероватно и неком публикацијом.
– Као најстарије културно-уметничко друштво у Чачку, “Абрашевић” је прави чувар народне песме, народне игре и народне ношње. Уз помоћ стручних кореографа, етномузиколога и етнолога, његови чланови негују изворну песму и игру, а пре свега, очување народног одела – нагласила је Ашанин.
Н. Р.
Фото: Архива Зорана Јевтића
УПИС НОВИХ ЧЛАНОВА
Од 1. септембра почиње и упис нових чланова КУД “Абрашевић”, а руководство овог Друштва позива све заинтересоване од четири до 70 година. За љубитеље народних игара и песама постоје различите секције, школа фолклора, млађи и старији дечији фолклорни ансамбл, предшколци, оркестар, школа фруле, рекреативни фолклор… Сви заинтересовани више информација могу добити у просторијама “Абрашевића” (Рајићева 3), радним данима од 18 до 21 час, или позивом на број телефона 064/3-100-893.