У „ПАТРОЛИ“ СА КОМУНАЛНОМ МИЛИЦИЈОМ
Дивље депоније су реална слика наше некултуре, бахатости, па и неморала! У то смо се уверили прошле недеље када смо са комуналним милиционарима били „у патроли“ на многим локацијама, од Љубића, Коњевића до Атенице и Трнаве. Зачуђујуће је да многи за смеће бирају најлепше пределе у шумама и уз реке. Видео-клопке које се од пре три године постављају по приоритетима, дале су добре резултате. Али, колико год се трудили запослени у јавним предузећима и Комуналној милицији, тешко је почистити све оно што многи оставе иза себе, довијајући се на разне начине како би избегли санкције, па чак скидају или ломе фото-клопке. Комунална милиција скоро сваког дана контролише локације које су раније саниране, а најављују појачан надзор новооткривених депонија, посебно дуж приобаља река.
Многе депоније комунални милиционари откривају приликом патрола у рејонима, а добру сарадњу ова служба има и са месним заједницама. У „донкихотовској борби“ све више им помажу грађани, који пријављују локације, па и починиоце. Милена Јовановић, начелница Комуналне милиције, каже да је само прошле године на територији Чачка очишћено 65 депонија! Откривени починиоци морали су сами да очисте или ту услугу плате, а уз то су били и прекршајно кажњени. Да нису откривени, сви трошкови, који нису мали, јер се посебно ангажују људи, опрема, а често и машине, били би плаћени из градског буџета.
Много простора би требало да се наброје све локације, али поменућемо само неке које су биле често „на удару“ и које су највећим делом очишћене. Највише их је откривено у Љубићу (поред Мацанског, Шебечког и Средњег гробља, у шуми на старом путу за Ракову, код улаза у сточни пијац), у Трнави (Протића бунар и пут према манастиру), у Атеници (поред бивше депоније у Прелићима, Улица 70 код Атеничке реке), у Парменцу, Паковраћу, Горњој Атеници и Горњој Горевници, у Прислоници, Бресници, Улици Симе Сараге код Фабрике хартије, У МЗ Сајмиште, поред Улице 565…
Протекле године комунални милиционари писали су више упозорења и усмених наређења. Издали су 22 прекршајна налога, који су одмах наплаћени, а новац од тих казни уплаћен је у градску касу. У складу са Одлуком о обављању комуналне делатности управљања комуналним отпадом (члан 13.), још 30 лица морало је, поред казне, да плати „Комуналцу“ за чишћење дивљих депонија.
– Прекршиоци су откривени и на локацијама које су покривене видео-надзором ЈКП „Комуналац“. То су рециклажни платои у Трнави, МЗ Сајмиште код улаза у сточни пијац, у Улици Симе Сараге, Цигларској и поред ОШ „Свети Сава“. Наравно, они смеће довозе у колима, камионима, тракторима, тако да починиоце налазимо преко регистарских ознака и података Полицијске управе Чачак – објашњава Јовановић и најављује да ће та служба ускоро добити базу личних података власника аутомобила.
Према речима начелнице, а у то смо се уверили и сами, стање на очишћеним локацијама је много боље, јер се често контролишу, не само видео-клопкама. На њима су постављене табле са упозорењима о забрани бацања смећа, а комунални милионари су често на терену. И док је тако, та места су безбедна.
– Нажалост, сваког дана ничу нове депоније, тако да нас грађани зову да поставимо видео-клопке на тим местима. Сада имамо већи број тих уређаја, обећали су нам да ће их још бити набављено, али не можемо покрити сваку локацију – каже она.
Најчешће се депоније праве тако што у почетку неко донесе врећу-две, а онда на истом месту почну и други да одлажу отпад – кабасти, вртни, угинуле животиње или огромне количине неискоришћеног поврћа… И тако се направе велика сметилишта, на којима „освану“ и спаваће собе, кухиње… Прекршиоци су веома често исти, а велики проблем је оно што одлажу фирме које се баве ауто-отпадом и касапнице. Како су нам испичали у Комуналној милицији, власници, који знају да је то кажњиво, често за новац ангажују треће лице, које онда плаћа казну. На многим депонијама је и грађевински шут, за чије одлагање постоји градска одлука, да се може депоновати само на локације предвиђене за то. Мало њих ово и поштује.
Мирко Вучићевић, комунални милиционар коме су дивље депоније „специјалност“, неретко у потрази за доказним материјалом буквално прекопава по отпаду и у томе је веома успешан.
– Када се очисте те локације, настојимо да их одржимо у том стању, највише фото-клопкама, али и сталним контролама. У супротном, одмах се поново направи депонија. У Трнави, на путу према манастиру, поред самог контејнера била је дивља депонија, а много тога је завршавало у реци. Када је очишћена, поставили смо фото-клопку и већ неколико месеци није забележен ниједан прекршај. Бојим се, чим бисмо скинули фото-клопку, било би по старом – каже Мирко.
Он нам је испичао и бројне случајеве, готово за неверицу. У насељу Атеница, код предузећа „Штрабаг“, завршио је отпад из недавно затворене продавнице у једном тржном центру. Када је контактирао представништво у Београду, рекли су му да су за чишћење продавнице ангажовали фирму из Београда, која је затим новчано санкционисана, а наложено им је и да ангажују „Комуналац“ да о трошку те фирме очисти депонију.
Да би било више успеха у спречавању настанка дивљих депонија, начелница Јовановић сматра да се мора много више радити на превентивним мерама и сталној едукацији о правилном одлагању отпада. Велики значај има и стимулисање грађана да се укључе у примарну селекцију, која још није довољно заживела у нашем граду. Добре резултате даје и само присуство комуналне милиције на терену. Али, у тој служби тренутно ради 14 запослених, што је недовољно, због многих законом и градским одлукама утврђених послова, а посебно у ванредним околностима због пандемије, када су ангажовани и у контроли спровођења бројних мера.
В. Т.
НОВЕ СИВЕ УНИФОРМЕ
Након доношења одлуке о униформи и ознакама Комуналне милиције, усаглашеном са новим законом, осим назива, промењена је и боја униформе. Припадници те службе у Чачку, од 9. фебруара ове године, носе униформе сиве боје, са свим пратећим обележјима службе и Града Чачка.
И ГРАЂАНИ ПРИЈАВЉУЈУ БАХАТЕ
Наравно, дивље депоније најчешће праве сами мештани или комшије из околине, али и из других делова града. Али, све више Комуналној милицији прекршиоце пријављују и грађани, спремни да сведоче на суду, чега до пре неколико година скоро да није било. Осим телефонским позивом на број 032 342 022 (позиви се преусмеравају и на мобилне телефоне запослених), грађани им се могу обратити мејлом и преко писарнице у Градској управи.