Grad

И КОТЛАРНИЦА „ПРОЛЕЋЕ“ НА СИСТЕМУ ДАЉИНСКОГ ГРЕЈАЊА

ФЕР-ПЛЕЈ СА ПРИРОДОМ: ЈКП ЗА ГРЕЈАЊЕ „ЧАЧАК“

У протекле две деценије у Чачку су угашене готово све котларнице на даљинском систему грејања, које су биле на мазут и остала еколошки неприхватљива горива. Оне у центру града су великим делом претворене у топлотне подстанице, које имају нулту емисију штетних гасова. Три главна топлотна извора – Градска топлана, „Шумадија“ и „Љубић кеј“, прикључена су на гас. После дугих преговора, пре десетак дана и за последњу котларницу у центру града на мазут, „Пролеће“, која је у власништву станара, потписан је уговор и она је сада прикључена на градски систем даљинског грејања.

– Наш допринос у заштити животне средине је да се годинама трудимо да променимо ствари на боље. Учинило смо све што можемо и сада смо надомак да у ужем и ширем центру града, када је реч о систему даљинског грејања, ваздух буде чистији. Ми смо једна од ретких топлана у Србији која у потпуности користи гас, еколошки најприхватљивије гориво – каже Данко Ћаловић, директор ЈКП за грејање „Чачак“…

Данко Ћаловић, директор ЈКП за грејање „Чачак“

За котларницу „Пролеће“ правна препрека је била што није у власништву Града, већ станара. Према речима Ћаловића, та котларница била је у веома лошем стању, јер јој је одавно истекао радни век.

– Недавно смо потписали уговор и преузели котларницу „Пролеће“ на управљање и одржавање. Још пре 13 година, управо из донације ЕАР-а, уградили смо у том делу савремену подстаницу и грејање је од 26. јануара превезано на то постројење, тако да је сада и ту нулта емисија штетних гасова. Подстаница је и даље власништво станара, а ми је преузимамо на управљање и одржавање – појашњава Ћаловић.

Градска топлана

На систем даљинског грејања ЈКП за грејање прикључено је више од 9.000 корисника, физичких и правних лица, што чини око 40 процената урбаног дела града. Компаније и предузећа имају свој систем грејања, углавном на гас, али они нису у ингеренцији ЈКП за грејање.

РЕШЕЊЕ И ЗА МАШИНСКО-САОБРАЋАЈНУ ШКОЛУ?

Тренутно једина школа на градском подручју која користи мазут је Машинско-саобраћајна. Град Чачак ће конкурисати за средства из „Зеленог фонда“ за суфинансирање пројеката за модернизацију грејања, управо за котларницу у тој школи. Конкурс траје до половине фебруара. Ускоро ће бити завршен пројекат за изградњу нове котларнице на гас, која ће, како сматра Ћаловић, ако буду одобрена средства, бити у функцији, највероватније, већ наредне грејне сезоне. Планирано је да стара котларница остане, такође, у режиму „хладне резерве“.

РЕДОВНА МЕРЕЊА

Мерење емисије штетних гасова у ЈКП „Чачак“ врши се, на основу прописаних закона и подзаконских аката, на 13 локација, односно, двадесет котловских јединица, чија се снага креће од 24 киловата до 35 мегавата. Мерење врше акредитоване лабораторије, два пута у току грејне сезоне. Сви извештаји достављају се ЈКП за грејање, најкасније 30 дана од мерења, као и инспекцији за заштиту животне средине. Такође, сви резултати мерења, за сваку локацију, доступни су преко електронског информационог система Агенције за заштиту животне средине.

В. Т.

(Опширније у новом броју „Чачанског гласа“)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.