Dragačevo Region

POJAČANA KONTROLA MERE KUĆNE IZOLACIJE

„Nakon jednomesečne akcije pojačane kontrole republičkih i lokalnih inspekcija, u kojoj su kontrolisani svi veći ugostiteljski objekti, okupljanja na sportskim događajima, sale za iznajmljivanje za svadbe i rođendane, tržni centri, veliki trgovinski lanci, pijace na otvorenom i zatvorenom prostoru i objekti i sredstva javnog saobraćaja, došlo se do pozitivnih rezultata – poštuju se protivepidemijske mere za sprečavanje širenja zarazne bolesti Kovid-19“. stoji u pismu koje je načelnik Moravičkog upravnog okruga Slobodan Jolović uputio čelnim ljudima u lokalnim samoupravama, rukovodiocima republičkih i lokalnih inspekcija, policije i komunalne milicije, zavoda za javno zdravlje i zdravstvenih ustanova.

FOTO: Zvanični sajt Moravičkog upravnog okruga

„Smatram da u ovom trenutku treba smanjiti pritisak inspekcijskih nadzora na registrovane privredne subjekte trgovinske, ugostiteljske i uslužnih delatnosti a težište usmeriti na kontrolu poštovanja rešenja sanitarne inspekcije o ograničenju slobode kretanja fizičkih lica koja su stavljena u karantin radi sprečavanja širenja zarazne bolesti Covid-19“, ističe Jolović.

Načelnik Moravičkog okruga objašnjava da problem u ovom trenutku ne predstavljaju kontrolisani privredni subjekti, već građani koji se neodgovorno ponašaju i ne poštuju mere kućne izolacije.

Kako je navedeno u pismu, okupljanje na slavama, slavljima i sahranama, posebno na području opština Ivanjica i Lučani doprineli su nekontrolisanom širenju virusa Kovid-19, pa će se u narednim danima sprovesti zajednička akcija nadležnih zdravstvenih ustanova, sanitarne inspekcije, inspekcija JLS i policije, u kojoj će se posebna pažnja posvetiti izolaciji i kontroli poštovanja rešenja sanitarne inspekcije o ograničenju slobode kretanja fizičkih lica koja su stavljena u karantin. Za nepoštovanje ove mere propisana je novčana kazna u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara, a u slučaju težih posledica po zdravlje stanovništva i krivična odgovornost i kazna zatvora.

Planiranje, odabir objekata i događaja za pojačan inspekcijski nadzor vrši se na nadeljnom niovu u zavisnosti od procene rizika. Kontrolama upravlja sanitarna inspekcija, a od nedavno ovlašćenja su dobeli komunalna inspekcija i komunalna milicija i dalje, u kontrole će biti uključeno više republičkih i lokalnih inspekcija i drugi nadležni državni organi.

V. S.

U LUCANIMA NA SNAZI ODLUKA O VANREDNOJ SITUACIJI

Zbog pogoršanja epidemiološke situacije usled širenja zarazne bolesti COVID-19, na telefonskoj sednici Opštinskog štaba za vanredne situacije održanoj 30.11.2020.godine, predsednik opštine Lučani doneo je odluku o proglašenju vanredne situacije na teritoriji opštine Lučani.
Obavezuju se javna preduzeća „Dragačevo putevi“ Guča i „Komunalac“ Lučani da preduzmu pojačane epidemijske mere i pojačano vrše dezinfekciju javnih površina i ustanova.
Obavezuje se Opštinska uprava da obezbedi intenzivan rad inspekcijskih službi koje će vršiti pojačanu kontrolu sprovođenja donetih mera koje za cilj imaju smanjenje širenja zarazne bolesti COVID 19.

Opštinski štab još jednom podseća građane da u vreme vanredne situacije važe sledeće mere, zabrane i ograničenja:
– zabrana okupljanja u zatvorenom i otvorenom prostoru više od pet lica, ako nije moguće obezbediti fizičku distancu od dva metra i odgovarajuće mere lične zaštite,
– u javnim parkovima i igralištima, kao i tokom vežbanja na otvorenom prostoru dozvoljeno je okupljanje do pet lica, uz odgovarajuće mere lične zaštite,
– u svim zatvorenim prostorima obavezno je nošenje zaštitnih maski i poštovanje fizičke distance od dva metra,
– zabrana organizovanja svečanosti, kao i organizovanja sportskih i drugih zabavnih manifestacija, osim utakmica i treninga u skladu sa merama propisanim od strane sportskih saveza – dok traju takmičenja,
– prilagođavanje rada ugostiteljskih objekata tako da za jednim stolom ne mogu sedeti više od dva lica, izuzev ako su u pitanju roditelji i maloletna deca ili lica koja žive u zajedničkom domaćinstvu, uz obavezni razmak od dva metra između stolova,
– puna primena svih preventivnih mera u ustanovama predškolskog vaspitanja i obrazovanja,
– u javnom prevozu uz obavezno nošenje zaštitnih maski, obavezno je redovno provetravanje i dezinfekcija vozila,
– taksi prevoznici su dužni da vrše dezinfekciju vozila kao i da putnike ne prevoze na prednjem sedištu u vozilu,
– obavezno sprovođenje mera zaštite u verskim objektima i prilikom vršenja verskih obreda,
– obavezno sprovođenje mera zaštite u kozmetičkim, frizerskim salonima, salonima lepote, fitnes centrima i teretanama (maske i rukavice),
– česta dezinfekcija svih javnih objekata,
– preporuka upravnicima stambenih zgrada da se najmanje jedanput dnevno vrši dezinfekcija zajedničkih prostorija u stambenim zgradama na kojima se ostvaruje najveći kontakt (ulazi u zgradu, prostori ispred liftova, liftovi, stepenišni rukohvati, kvake na ulaznim vratima, ulazna vrata i dr.),
– što češće pranje ulica i javnih površina uz upotrebu dezinfekcionih sredstava primereno uslovima niskih temperatura,
– ograničenje radnog vremena objekata u skladu sa Uredbom o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti COVID-19 .

Opštinski štab za vanredne situacije će dnevno pratiti epidemiološku situaciju i efekte mera nadležnih organa i po potrebi predlagati dodatne mere.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.