Društvo

„Kakva blaga čuva Ovčarsko-kablarska klisura“ – tv serijal Geografsko ekološkog društva iz Čačka

 Geografsko ekološkom društvu iz Čačka na konkursu Ministarstva zaštite životne sredine odobren je projekat TV serijal „Kakva blaga čuva Ovčarsko-kablarska klisura“.

Konkursna komisija ministarstva je od 275 prijava najbolje ocenila projekat čačanskog udruženja koje postoji od 2006. godine i svoje ciljeve ostvaruje kroz formalne i neformalne vidove obrazovanja u oblasti zaštite životne sredine.

Od osnivavanja do danas društo je realizovalo 23 projekta koje su finansirali lokalna samouprava, resorna ministarstva i međunarodne organizacije.

Društvo je sarađivalo sa preko 40 partnera, a preko 700 učenika učenika uzelo je učešće na jednodnevnim i višednevnim edukativnim kampovima, seminarima i radionicama. Cilj udruženja je sticanje praktičnih znanja i veština kao i povezivanje nastavnih sadržaja iz prirodne grupe predmeta biologije, hemije i fizičke geografije.

U okviru odobrenog projekta, kako navode u Geografsko-ekološkom društvu, snimaće se četiri emisije sa sledećim temama:
1. Geodiverzitet i predeone vrednosti klisure;
2. Flora i vegetacija klisure sa posebnim osvrtom na retke, endemične, ugrožene i zaštićene vrste;
3. Fauna klisure sa posebnim osvrtom na ptice i IBA zonu;
4. Antropogeni uticaji u području klisure i mere zaštite.

U projekat je uključeno 12 učenika iz Prehrambeno ugostiteljske, Medicinske, Ekonomske i osnovne škole Vuk Karadžić. Učenici učestvuju u pripremi i snimanju emisija kao naratori dok profesori mentori pripremaju scenario za emisije. Emisije se snimaju na terenu na prostoru zaštićenog područja PIO „Ovčarska kablarska klisura“.

– Na primer, emisija o geodiverzitetu obuhvatiće naznačajnije objekte geonasleđa na prostoru klisure kao što su sama klisura, uklješteni meandri, pećine Turčinovac i Kađenica, slapovi Banjskog potoka. Emisije se snimaju na terenu i učenici će na praktičan način objasniti načine postanka ovih objekata, njihov značaj kao i način kako treba da ih čuvamo. Cilj je da se šira javnost Čačka, ali i čitave Srbije bolje upozna sa vrednostima klisure – navode u ovom udruženju.

Mentori učenicima su profesori, članovi geografskog društva, učesnici i organizatori mnogobrojnih ekoloških akcija i edukacija: Živadinka Jovanović Milićević, profesor biologije u Osnovnoj školi “Vuk Karadžić“ za oblast faune, Danka Adžemović profesor biologije u Mašinsko-saobraćajnoj školi za oblast flore, Aneta Petrović, profesor hemije u Prehrambeno-ugostiteljskoj školi za oblast antropogenog uticaja i mera zaštite, Goran Šipetić, profesor geografije u Ekonomskoj školi i Medicinskoj školi u Čačku za oblast geonasleđa. Koordinator projekta je Ivan Rvović, profesor geografije u osnovnoj školi “Vuk Karadžić“.

Partner na projektu je TV Galaksija 32 i emisije se prikazuju na ovoj televiziji. Nakon toga biće dostupne na youtube kanalu udruženja i televizije.

– Zahvalnost za realizaciju projekta dugujemo i Turističkoj organizaciji Čačka sa čijeg smo katamarana snimali posebne kadrove emisija koji se tiču ptica i živog sveta jezera Međuvršje kao stručnim savetima i obilju materijala koji smo dobili od šefa čuvarske službe TOČ-a Gorana Nikolića.

Ča Glas

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.