Zatvaranje škola u nekim opštinama uzbudilo je roditelje koji su to protumačili kao uvod u potpuni prelazak na onlajn. Iznova je otvoreno pitanje, ide li se na nastavu u učionice, do kada i od čega zavisi ta odluka. U Ministarstvu prosvete za „Blic“ kažu da nema zatvaranja škola na nivou Srbije.
Međutim, kada je reč o pojedinim opštinama stvari stoje drugačije.
Na sednici Kriznog štaba trebalo bi da se precizira mehanizam prelaska na onlajn i to iz više razloga, a jedan je i zakon. Prema Zakonu o osnovama sistema obrazovanja u članu 105 stoji da lokalni krizni štab može da zatvori škole, ali ne i da donese odluku o prelasku na onlajn. To praktično znači da po zakonu – škole jedino mogu da se potpuno zatvore. Ali, činjenica je, da je propis pravljen pre pandemije i nema odredbu sadašnje onlajn nastave.
Kako bi se prevazišla ova pravna ‘začkoljica’ ali i definitivno razjasnilo šta se može, a šta ne i pod kojim uslovima, Ministarstvo prosvete će predložiti model po kom se može prelaziti na onlajn kada lokalni krizni štabovi proglase vanrednu situaciju.
Praktično mehanizam je sledeći – lokalni krizni štab donese odluku o vanrednoj situaciji i obustavi rada škole, što jedino može u skladu sa zakonom. Međutim, kako ne bi bila prekinuta nastava već nastavljena onlajn, sledeća instanca je obraćanje Školskoj upravi sa zahtevom da se promeni način rada odnosno, operativni plan rada i da se pređe na onlajn. Školska uprava konsultuje ministarstvo i donosi se preporuka o prelasku na onlajn.
Izvor: BLIC