Društvo

UNIKATNI MODELI MILKE BJELIĆ DUNJIĆ

Ukoliko niste iz sveta stomatologije teško će vas zanimanje zubnog tehničara asocirati na umetnost. Ipak, oni bolje upućeni znaju koliko je za osobe ove profesije važna sklonost ka umetničkom izražavanju. Ali, ako malo razmislite, shvatite da uopšte nije neobično što ljude koji prave različite vrste zubnih proteza, kao i krunice i mostove, odlikuje preciznost i kreativnost. A to potvrđuje i naša sugrađanka Milka Bjelić Dunjić, nekadašnji zubni tehničar, koja danas pravi nakit, najčešće broševe.                

STARINSKI BROŠ OD MAJOLIKE

– Po zanimanju sam zubni tehničar i potrebno mi je da uvek nešto stvaram. Ali, sticajem okolnosti ne radim u struci, pa je izrada nakita došla kao adekvatna zamena za zube i proteze. Pravljenje nakita je moj hobi već desetak godina, a poslednjih se više i ozbiljnije bavim time. Oduvek sam želela da radim nešto kreativno, pa je izbor zanimanja bio “pun pogodak” i dok sam radila u struci to je bilo dovoljno. Potom sam duži niz godina radila u komercijali, zbog čega sam imala malo slobodnog vremena za hobi. Danas su se složile kockice, pa mogu da se posvetim nakitu. A sve je počelo od jednog sajma antikviteta u Vrnjačkoj Banji, gde sam kupila starinski broš od majolike (vrsta porcelana). Po tom uzoru, od tada sam želela da uradim još nekoliko broševa za sebe. Prvi broševi koje sam uradila bili su imitacija starinskih, sa nekim zaboravljenim motivima i patinom – započinje priču Milka Bjelić Dunjić. 

I danas naša sagovornica najčešće pravi broševe, ali i ogrlice, medaljone, lančiće, ukrasne igle, minđuše… Kako kaže, inspiracije ima svuda i nikada joj ne nedostaje. Inspiracija može da bude sve, priroda, promena godišnjeg doba, putovanje, more, umetničke slike…     

– Letos sam uradila dosta nakita sa motivima školjki, morskih zvezda, korala, jer je more, zbog pandemije korona virusa, za mnoge bilo daleko. Za izložbu početkom oktobra inspiracija mi je bila jesen, tikvice, lišće… Jedini problem za mene može biti vreme, kojeg nikad nemam dovoljno za sve što bih htela i što me zanima. Nedavno sam završila i kurs za redizajn nameštaja, ali nikako ne stižem da se tome više posvetim – kaže Milka Bjelić Dunjić.

Nakit pravi od materijala koji je dobar i postojan, odnosno, koji nije lako lomljiv, a to je hladni porcelan. I materijal je ručni rad iz njene kuhinje, od nekoliko sastojaka dobije lepu masu od koje pravi pločice, medaljone, cvetove ili listiće, po potrebi. Jedino metalne komponente nabavlja u specijalizovanim prodavnicama.     

– Koristim razne tehnike, uglavnom kombinujem. Neke detalje oslikam, nešto je dekupaž, imam i male kalupe. Latice posebno pravim, pa ih spajam u makove, narcise, orhideje… Sve je unikatno, mogu da napravim slične, ali vrlo teško iste komade. Upravo zbog toga najmanje pravim minđuše. Boje koje koristim su akrilne i sve lakiram po nekoliko puta, mat ili sjajnim lakom, pa je nakit postojan ako se adekvatno čuva – objašnjava Milka i dodaje da nakit pravi u fazama, jer je to proces za koji je potrebno vreme, prvo da se obradi i osuši materijal, potom da se osuši lak, pa da se sve spoji u gotov proizvod. 

POSTATI “VIDLJIV I ZAPAŽEN”

Najteži deo za nju je prodaja nakita i za sada ga uglavnom reklamira putem društvenih mreža, Fejsbuk i Instagram. Naravno, dragocene su joj i  preporuke drugarica i poznanica, koje su nakit već kupovale od nje.  

– Neko vidi i poželi za sebe ili da pokloni, pa krug se stalno širi. Volim i da poklonim nakit onima koji često kupuju, to mi je i zadovoljstvo i svojevrsna reklama. Na Instagramu imam profil (nakit tufna), gde se može videti većina nakita koji pravim. Kupcima u gradu uglavnom dostavim na dogovoreno mesto, a van grada pošaljem poštom. Nedavno sam pročitala da Olivera Balašević dostavlja svoje knjige u Novom Sadu, to mi se baš dopalo. Lep je i sam kontakt sa kupcima, tako vidim ko će nositi moj nakit, ili mi kažu za koga kupuju, ponekad pomognem u izboru. Takođe, volim i kada na nekome vidim nakit posle izvesnog vremena, a onda sa distance proveravam da li ima neku manu. Ponekad se divim, kao da nije moj rad – iskrena je Milka.  

Da bi njen hobi postao biznis, kaže, važno je postati “vidljiv i zapažen”. Upravo zbog toga smatra da su izložbe i sajmovi veoma bitni, a toga je u Čačku, na žalost, malo.    

– Do sada sam učestvovala na tri izložbe koje je organizovalo Udruženje “Naše drvo”, na dve u Narodnom muzeju i ove godine na Gradskoj plaži, koja je bila veoma posećena. Često sam izlagala i na izložbama Udruženja žena “Bosiljak”. U gradu nedostaju ovakvi štandovi. Takođe, bitno je reklamirati ove događaje, kako bi bili što posećeniji. U Čačku ima puno kreativaca i verujem da bi bar tokom leta, na primer, vikendom, mogle da se organizuju izložbe, kako bi oni pokazali svoje rukotvorine. Bilo bi to na obostrano zadovoljstvo, i kreativaca i sugrađana – smatra naša sagovornica, dodajući da planira da se više posveti izložbama van Čačka, jer ima raznih manifestacija i noćnih marketa, posebno zanimljivih u Novom Sadu i Beogradu. 

N. R. 

 ŠARMANTAN PEČAT

Za Milku Bjelić Dunjić ručni radovi su uvek u modi, a nakit daje šarmantan pečat svakoj odevnoj kombinaciji:  

– Treba birati unikatan, drugačiji i neobičan nakit i tako istaći svoju posebnost. Moji favoriti su definitivno broševi, jer se lako kombinuju i mogu se nositi na razne načine. Mesta za njih ima na košuljama, reverima, ešarpama i maramama, xepovima jakni, farmerki, ili se mogu zakačiti na torbu. Sve je stvar mašte i sve može biti zanimljivo na svoj način. Moda ručno rađenog nakita ne prolazi, naprotiv, vremenom dobija na vrednosti. Može biti savršen poklon dragim osobama, prijateljici, koleginici… Može se sauvati za ćerke, unuke…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.