Ekološka svest se stiće od najranijeg detinjstva, a najbolji način je da decu uključimo u svakodnevne aktivnosti koje će im pomoći da sami shvate ko i kako zagađuje prirodu. U okviru projekta “Za prirodu zajedno” Centar za stručno usavršavanje, uz podršku i pokroviteljstvo grada Čačka realizuje više aktivnosti. Današnja, druga u nizu od pet planiranih, bila je tribina posvećena prosvetnim radnicima. Tribine su namenjene nastavnicima, biće organizovane radionice za decu, a u završnoj aktivnosti učestvovaće i studenti i osobe koje se bave zaštitom životne sredine.
-Na ovaj način očekujemo da na neki način motivišemo decu i omladinu da malim promenama životnih navika podstaknu velike promene – rekla je Tanja Aćimović, v.d.direktora Centra za stručno usavršavanje.
Da bi se promenio odnos prema zaštiti životne sredine potrebno je shvatiti da je promena moguća i da je uticaj svakog pojedinca od značaja. Edukacija građana, posebno dece i mladih o značaju zaštite životne sredine i održivog razvoja od vitalnog je značaja kako bi rezultati bili vidljivi.
–Osmislili smo i međunarodnu saradnju, pa čak sarađujemo i sa školom u Češkoj, koja ima status eko škole, kao i mi. Organizujemo brojne skajp konferencije, do sada smo imali tri časa, organizujemo i posete raznim školama, trudimo se da decu izmestimo iz školskog okruženja. Od petog do osmog razreda deca traže primere u sticanju znanja, za šta su idealne vannastavne aktivnosti – rekla je Aleksandra Strugar, profesor razredne nastave u OŠ”Sveti Sava”.
Cilj projekta je uključivanje svih ustanova u temu zaštiti životne sredine na svim nivoima obrazovanja, što osigurava da društvo u celini bude ekološki osvešćeno i angažovano u ovoj oblasti, da se stvore generacije koje su spremne da budu nosioci održivog razvoja u skladu sa prirodom.
I. M.