Društvo

ОБЕЛЕЖЕН ДАН БЕЛОГ ШТАПА – ДА ЧАЧАК БУДЕ БОЉЕ МЕСТО ЗА СЛЕПЕ И СЛАБОВИДЕ

Град Чачак постао је боље место за слепе и слабовиде, али још много тога треба урадити, пре свега отклонити препреке, поставити више тактилних стаза и звучних семафора… Свако од нас може допринети да ови људи буду самосталнији и „видљивији“, ово су неке од порука акције поводом 15. октобра, Дана белог штапа, који је у Чачку обележен дан раније на Градском тргу.

– И са белим штапом, који је симбол самосталности слепих и слабовидих, много је тешко, јер постоје бројне препреке. Имамо тактилну стазу која води само до нове Градске библиотеке и поште, а потребно је да се продужи до градске куће, аутобуске станице, полиције, Дома здравља… Морамо и сами радити да се свест људи промени, али нам је потребна помоћ свих, пре свега надлежних у граду и медија – рекао је Дејан Томић председник Међуопштинског савеза слепих и слабовидих Моравичког округа , наводећи да Савез окупља 310 чланова, али да је само четвртина активна, док су остали и даље „на маргини живота“. Циљ Савеза је да што више слепих и слабовидих изађе из „четири зида“, да би били видљивији за цело друштво.

Дејан Томић

Велика замерка тридесетогодишњег Илије Давидовића је што суграђани често не знају много о томе како живе и раде особе са инвалидитетом. Бели штап користи више од десет година, прошао је обуку за технику коришћења код тренера Светлане Вучковић. Бели штап је допринео да буде веома самосталан, често иде у Ивањицу, Београд...

Илија Давидовић

У нашем граду звучни семафори су потребни, не само у центру, већ на многим прометним местима. Иако увек носим бели штап, више пута ми се догађало на пешачком прелазу да ме аутомобили обилазе… Било би добро да у јавном превозу постоје говорни апарати, као у Београду – истакао је Илија.

Владан Милић, заменик градоначелника, навео је да је из градског буџета прошле године за активности Савеза издвојено 660.000 динара и додатних 330.000 за Клуб слепих и слабовидих „Додир“. Ове године 200.000 више је средстава за финансирање Савеза, уз републичка средства реконструисан је Дом слепих, подсетио је он на нека улагања Града.

– Ове године коначно је постављен звучни семафор код поште, а пешачки прелаз је прилагођен слепим и слабовидим. Семафор је, нажалост, тренутно девастиран, али настојаћемо да га што пре оспособимо. Звучне семафоре урадићемо и на осталим прометнијим прелазима, прво у ужем центру, а касније и у другим деловима града – обећао је Милић.

Чланови Савеза су делили грађанима брошуру „Бонтон“, о понашању према слепим и слабовидим особама.

В. Т.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.