Grad

Ravnogorci i predstavnici SUBNOR-a odvojeno obeležili godišnjicu prvog oslobođenja Čačka

Predstavnici Saveza boraca narodno oslobodilačkih ratova (SUBNOR) i Ravnogorskog pokreta, odvojeno su danas obeležili 79-godišnjicu od prvog oslobođenja Čačka u Drugom svetskom ratu.

Najpre su predstavnici Ravnogorskog pokreta upalili sveće i prisustvovali parastosu.

Predsednik Ravnogorskog pokreta u Čačku Aco Đenadić izjavio je da ravnogorci osećaju dužnosti i obavezu prema svojim palim pretcima i sugrađanima, koji su stradali u Drugom svetskom ratu, da obeleže ovaj dan.

– Ovaj spomen park u Čačku napravljen je za sve stradalo u Drugom svetskom ratu. Dobro znamo ko je počeo prve borbe i ko ih je održavao do 1944. godine. Tu je na prvo mesto Ravnogorski pokret na čelu sa prvim i pravim antifašistom na Balkanu Dražom Mihailovićem, a o tome svedoče najveće sile sveta, Amerika na prvom mestu koja ga je i odlikovala najvećim ordenom koje može stranac dobiti od te države – rekao je Đenadić.

Danas smo svedoci, kaže on, da država još uvek nema razumevanja za ta stradanja.

– Ovaj spomen-park se svojata od strane pripadnika Narodno oslobodilačke borbe (NOR), a svedoci smo da se svake godine krst koji postavimo kao simbol pravoslavlja ukloni. Najnormalnija stvar je da, pošto je ovo humka, ima svoje versko obeležje, a to je krst. Ako neko smatra drugačije mi smo spremni za svaki razgovor – istakao je Đenadić.

Đenadić je ponovio da na ovom mestu mora postojati versko obeležje, kao i da se lokalna samouprava uključi.

– Ova dva protokola koja se dešavaju na ovom mestu zaista su ružni i ne priliče toj žrtvi koja je pala naročito 1. oktobra kada je oslobođen Čačak. Činjenica je da je najveću snagu u toj borbi poneo Ravnogorski pokret, jer je bio masovniji. Smatram da je krajnje vreme da se svedoči istina na osnovu činjenica, arhivske građe i da treba da se bavimo istinom, a ne nekim ideološkim manipulacijama, demagogijom… – naveo je on.

Dva i po sata kasnije predstavnici SUBNOR-a, Socijalističke partije Srbije i udruženja za negovanje tradicije NOR-a položili su vence.

Predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a Bole Lukić podseća da je na današnji dan 1941. godine Čačak prvi put oslobođen.

– Užička republika, u čijem sastavu se nalazi Čačak, je usled snažne ofanzive neprijatelja prestala da postoji, ali se partizanski pokret preselio na druge lokacije – rekao je Lukić.


Prema njegovim rečima, u tom četvorogodišnjem oslobodilačkom ratu koji je zahvatio čitavu teritoriju tadašnje Jugoslavije, stvorena je ogromna vojna sila koja je zajedno sa saveznicima oslobodila Jugoslaviju od Đevđelije do Kranjske gore.

– Moglo bi se reći da ta zemlja koja je oslobođena više ne postoji, ali zbog ljudi koji su se borili za tu slobodu, koji su dali svoj život, porodicu, imovinu, mi danas kao udruženje boraca nastavljamo njihovom tradicijom, obeležavamo i čuvamo te tekovine – naglasio je Lukić.

On je naveo da se na spomen parku nalaze posmrtni ostaci oko 1.200 ljudi.

– Uglavnom se nalaze kosti partizanskih boraca iz Čačka, ali i jedan broj iz drugih opština, tako da je cilj bio da se ovim spomenikom obeleže žrtve koje su pale u milanovačkom, čačanskom i dragačevskom kraju tokom Narodno oslobodilačke borbe – naglasio je Lukić.

Konačno oslobođenje Čačka dogodilo se 3. decembra 1944. kada su nemačke jedinice isterane iz grada.

Izvor: MNA

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.