Grad

I U ČAČKU OBELEŽEN MEĐUNARODNI DAN BORBE PROTIV ALCHAJMEROVE BOLESTI

Nedostaju razumevanje i pomoć celog društva. Pravno-administrativne procedure dodatno opterećuju one koji brinu o bolesnima. U Čačku od jedne i po do dve i po hiljade obolelih od Alchajmera.

Pred porodicama obolelih od Alchajmera brojne su dileme i problemi, sa kojima se niko ne može nositi sam, bez konkretne podrške lokalne zajednice i institucija, jedan je od zaključaka sa stručnog skupa, organizovanog u juče u Centru za stručno usavršavanje povodom Međunarodnog dana borbe protiv Alchajmerove bolesti. Stručni skup, pod nazivom „Još uvek ljudi“, organizovalo je Udruženje „Laris“, koje od februara sprovodi pilot projekat besplatnog Savetovališta za neformalne negovatelje obolelih od demencije i ostalih zavisnih starijih osoba. Zato se najviše razgovaralo o iskustvima usluge Savetovališta i radionica, koje će trajati do kraja godine.

Lidija Vujičić, rukovoditeljka programa Rodno odgovorno upravljanje ispred Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost (UN Women), koja, uz podršku Ujedinjenog Kraljevstva i Britanske ambasade, sprovodi projekat, naglasila je da se oni koji neguju svoje bližnje obolele od demencije svakodnevno susreću sa brojnim problemima u sistemu. Jedan od važnih problema je i nedostatak ustanova za smeštaj dementnih osoba. U Čačku trenutno radi samo jedan privatni dom za stare.

-Kada dođu u krajnji stadijum, kada više ne prepoznaju ni svoje najbliže, negovatelji ne znaju šta uraditi sa onima o kojima brinu… Neophodno je da sistemi počnu da funkcioništu kao „uvezani“ i da se uspostavi pravno-administrativna procedura, koja neće „terati“ gospođu od 80 godina koja neguje svog deset godina starijeg supruga, da ga često vodi u poštu ili banku, da bi videli da je živ, a da bi ona mogla da podigne njegovu penziju – navela je Vujičić samo jedan od problema porodica dementnih osoba.

Projekat „Rodno odgovorno upravljanje – Preraspodela neplaćenog rada“ realizuje Udruženje „Snaga prijateljstva“ – Amity iz Beograda, zajedno sa čačanskim “Larisom“ i kragujevačkim Crvenim krstom. Socijalna radnica Nadežda Satarić iz Udruženja „Amity“ govorila je o značaju Savetovališta, naglasivši da je potrebno učešće svih karika sistema da bi oboleli živeli dostojanstvenije i da bi oni koji brinu o njima lakše podneli teret bolesti i nege.

V. T.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.