ОД МАРТА РАДИ ГРАДСКА ТУРИСТИЧКА ИНСПЕКЦИЈА
Шта је све потребно испунити за категоризацију туристичко-угоститељског објекта, какав рачун треба дати госту, како се евидентирају и пријављују гости у домаћој радиности и у сеоском домаћинству, под којим условима се може вршити услуга „стан на дан“ – на ова и слична питања од марта ове године одговоре даје градска туристичка инспекција, која ради у оквиру Градске управе за инспекцијски надзор. Према речима Игора Кривокапића, начелника ове ГУ, за сада су ангажована два туристичка инспектора који контролишу примену Закона о угоститељству, услугу смештаја у кућама, апартманима, собама, становима, испуњење прописаних услова и начина обављања угоститељске делатности у објектима домаће радиности, сеоског туризма, хостелима…
Кривокапић истиче да је циљ да инспекција делује превентивно и саветодавно. На тај начин, сматра он, успоставља се поверење и сарадња са онима који се баве туризмом, и доприноси да се, поштовањем прописа, ова услуга развије на територији Чачка, а уједно да буде што мање новчаних казни, које нису мале.
Поред ове основне делатности, Градска управа за инспекцијски надзор, кроз туристичку инспекцију, ангажована је и на пројекту категоризације Града Чачка као туристичког места, који води посебан тим локалне самоуправе. До краја године требало би да буду обрађени сви подаци и да Чачак добије категоризацију, на основу које се касније може конкурисати за разне пројекте, укључујући и оне који се финансирају из европских и других фондова. Начелник наводи да је, осим Овчар Бање и Горње Трепче, у плану да се уради и Слатинска бања, као и комплетна Овчарско-кабларска клисура.
– Биће урађен и елаборат, којим ће се сагледати туристички и смештајни капацитети на градском и сеоском подручју – каже Кривокапић.
Осим по службеној дужности, инспекција ради и по пријави грађана и до сада је само један незадовољан гост имао примедбе због смештаја у категорисаном објекту, али, по речима Кривокапића, веома брзо је исправљен недостатак. Честе су примедбе за услугу „стан на дан“ и углавном су то жалбе за исте објекте.
– Веома тешко је контролисати када неко издаје стан на неколико сати или само за једну ноћ, иако је и за ову делатност све прописано законом – наводи Кривокапић и додаје да се представке и жалбе могу упутити и преко сајта туристичке инспекције Града Чачка.
Категоризацију туристичких објеката врши Градска управа за локални економски развој. Физичка лица која категоришу своје објекте обавезна су да плаћају боравишну таксу у износу од 1.000 динара годишње, по индивидуалном лежају. Предузетници и други привредни субјекти који се баве угоститељством, пружањем услуга смештаја, боравишну таксу наплаћују од госта и то у износу од 95 динара и тај новац уплаћују Градској управи Града Чачка.
Све информације могу се добити на сајту Градске управе Града Чачка – туристичка инспекција или у канцеларији 115 Градске управе за инспекцијски надзор (Жупана Страцимира бр. 2), односно на телефон 064/825-5720.
В. Т.
ИНСПЕКЦИЈА РЕАГОВАЛА ЗА ЗАПУШТЕНО ДВОРИШТЕ У ЛОМИНОЈ
Пријава за запуштено двориште у Ломиној улици, где су се станари више пута жалили на појаву пацова, стигла је до ГУ за инспекцијски надзор. Кривокапић каже да су инспектори већ поступали по овој пријави.
– Наша комунална инспекција је и раније издавала решења за уклањање шута, лома и депоније у том дворишту. Али после неког времена, опет је исто стање. Ми реагујемо у оквиру своје надлежности. Потребно је да се укључе и друге службе – рекао нам је Кривокапић.