Бесплатна телефонска линија за психолошко саветовалиште, коју је обезбедио Град Чачак као помоћ грађанима у време пандемије корона вируса, после кратког прекида, однедавно је поново отворена. Како нам је рекла Олгица Милошевић, психолог у Медицини рада, ангажована у саветовалишту, један од циљева је едукација грађана.
– Треба схватити да је садашња ситуација потпуно нова за све и да сви имамо сличне реакције. Нормално је да се јави анксиозност, па и депресија, поремећај концетрације и сна, раздраживост, изолација… Све ове реакције су карактеристичне за већину људи. Сами себи можемо помоћи тако што ћемо, пре свега, слушати савете лекара и поштовати правила о заштити. Али је веома битно „ограничити се“ у пријему великог броја информација, које су често контрадикторне. Ако их примамо све, код већине то може повећати анксиозност, страх и збуњеност. Треба бирати поуздане изворе информисања, а не друштвене мреже – саветује она.
И у новој ситуацији, као што је пандемија, ипак, често можемо чути да се седативи и антидепресиви узимају „на своју руку“. Иако је њихова куповина без рецепта немогућа, има оних који ове лекове „позајмљују“ од рођака, познаника…
– И ови лекови не смеју се узимати тек тако, већ их морају преписати стручњаци, према својим проценама. И нису сви проблеми за лекове. За много тога велика помоћ су разговори, савети – наглашава Милошевић.
Поред наведеног, она сматра да је веома важна и социјална подршка, коју можемо поделити са ближњима, пријатељима…
– Кроз разговор човек се растерети свих лоших емоција. Када видимо да и други деле слична искуства, то у одређеној мери ублажава стрес који осећамо. Комуникација се може остварити и уз социјалну дистанцу, коју прописују стручњаци. Веома важно је да човек има и неку рутину. У овом времену су и физичке активности значајне, па и кућни послови. Добра структура дана је оно што нам може помоћи – каже наша саговорница.
Од јула до сада није било интересовања за овај вид помоћи. Како каже Милошевић, могуће је да смо се помало навикли на нова правила живота и да смо им се прилагодили. Ипак, уколико реакције, попут несанице, раздржњивости, депресије, трају дуже време, неопходна је помоћ стручњака.
Телефонска линија 064 86 50 748 заинтересованима је доступна сваког радног дана од 10 до 14 часова.
В. Т.