Procenjuje se da u Srbiji oko 300.000 kuća i dalje nema izolaciju i da trošimo četiri-pet puta više energije od proseka Evropske unije (EU). Razlozi za tako veliku potrošnju su neodgovarajuća toplotna izolacija, zastareli sistemi grejanja i hlađenja i pripreme tople vode, ali i gubici energije prouzrokovani neadekvatnim održavanjem i upravljanjem.
Na Svetski dan energetske efikasnosti, iz Gradske uprave Čačak najavljuju više sredsta ubuduće za bolju energetsku efikasnost objekata koja su u javnom, ali i privatnom vlasništvu.
Pomoćnik gradonačelnika Mirjana Đoković, izjavila je za agenciju MNA da je Čačak energetski efikasnog grada, ali ističe da bi po tom pitanju još mnogo toga trebalo uraditi.
Ona je rekla da je u prethodnim godinama resor ekologije finansirao zamenu fasadne stolarije na vrtićima, osnovnim i srednjim školama.
“Bila je namera da sve te naše objekte dovedemo u fazu da budu potpuno energetski efikasni. Pod energetskom efikasnošću podrazumevamo i izmeštanje svih kotlarnica na mazut iz našeg uskog gradskog jezgra”, istakla je Đoković.
Đoković je rekla da Čačku fale program i plan energetske efikasnosti.
“Na gradonačelniku je da već možda za nedelju dana formira radno grupu koja će raditi na tom programu energetske efikasnosti, da bismo mogli da apliciramo za sve projekte kod našeg resornog ministarstva i kod Evropska delegacija. Podrazumeva se da imate taj program i plan rada, jer ne možete izvoditi neke aktivnosti ako to nema neko utemeljenje”, navela je ona.
Podsetila je da je 2018. godine donet strateški plan zaštite životne sredine, gde energetska efikasnost ima jako značajno mesto.
“Ono sa čime će grad Čačak nastupiti u narednom periodu jeste da podstiče energetsku efikasnost ne samo objekata u javnoj svojini već i objekte koji se nalaze u vlasništvu naših sugrađana. Podrazumeva se da moramo da ispunimo dva osnovna uslova, a to je da neko od naših preduzeća ili ustanova dobije nadležnost da se time bavi, a zatim moramo proširiti područje da možemo da intervenišemo šire, a ne samo u krugu dvojke”, istakla je Đoković.
Đoković je rekla da je za ovaj posao potrebno dosta novca, ali napominje da su kasnije uštede velike.
“Mislim da su građani veoma dobro informisani i ono što je jako dobro to je da će Grad dati određene podsticaje, a postojaće i mogućnost udruživanja i uzimanja kreditnih zaduženja”, naglasila je Đoković.
Prvi efekti energetske efikasnosti već su vidljivi na Fakultetu tehničkih nauka.
“Deo elaforata smo pretočili u stvarnost i realizovali zamenu prozora u prizemlju zgrade fakuleta i na trećem spratu. Donacije smo dobili od ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kao i niz donacija kroz program ‘Zajednici zajedno’. To su prozori koji su metalni, trostruki, efekti zamene prozora su vidljivi, u grejnoj manje koristi ugalj, a smanjena je i buka, imajući u vidu da se fakulteta nalazi u veoma aktivnoj zoni, što studentskoj, što gradskoj”, izjavila je agenciji MNA prodekan za finansije i saradnju sa privredom FTN Snežana Dragićević.
Prema njenim rečima, fakultet ima namere da zameni kompletnu fasadnu drvariju u celoj zgradi.
U proteklom periodu FTN je izradio eleborate za više objekata kojima je energetska efikasnost bila neophodna. Deo projekata je već realizovan.
“Između ostalog, elaborati su urađeni za vrtiće, Opštu bolnicu, Dom zdravlja, za sve ono što je bila polazna osnova za sanaciju fasada na ovim objektima. Bolnica je na osnovu tog elaborata dobila značajna sredstva za uređenje objekta. Mislim da je to dobra praksa sa kojom treba nastaviti i ubuduće”, rekla je direktor Gradske stambene agencije Čačak Brankica Jelić.
Zahtev EU je da se od ove godine prave zgrade sa nultom potrošnjom energije.