Grad

POMOĆNICA GRADONAČELNIKA MIRJANA ĐOKOVIĆ: VAZDUH U ČAČKU NIJE ZAGAĐEN

Lokacije na kojima se sprovodi monitoring kvaliteta vazduha na teritoriji Čačka su centralna urbana zona grada, merno mesto “Kosta Novaković” i saobraćajna zona, merno mesto “Putevi”. Pored ovog monitoringa, koji realizuje akreditovana kuća – Zavod za javno zdravlje Čačak (koji se plaća iz budžetskog fonda), lokalna samouprava donosi i Program kontrole kvaliteta vazduha koji se prosleđuje u resorno ministarstvo. Finansiranje merenja Programa kontrole kvaliteta vazduha na teritoriji Grada Čačka predviđeno je Programom korišćenja sredstava budžetskog fonda za zaštitu životne sredine. Od oko 41 milion dinara, koliko će biti prvi budžetski Program zaštite životne sredine za 2020. godinu, 4.786.000 dinara izdvojeno je za monitoring, odnosno za praćenje kontrole vazduha, površinskih voda, polena, buke i kvaliteta zemljišta.

Ove godine za kontrolu kvaliteta vazduha opredeljeno je 1.500.000 dinara, navodi na Mirjana Đoković, pomoćnica gradonačelnika za oblast zaštite životne sredine.

– Kada bi raspolagali sa većim sredstvima za zaštitu životne sredine, svakako da bi više novca bilo opredeljeno i za monitoring. Praćenje kvaliteta vazduha ostvaruje se kontrolom nivoa zagađujućih materija u vazduhu, koja se obavlja fiksnim merenjem nivoa zagađujućih materija u lokalnoj mreži mernih stanica i mernih mesta, na lokacijama za kontinualna fiksna merenja. Na osnovu podataka o nivou zagađujućih materija u vazduhu ocenjuje se kvalitet vazduha – objašnjava naša sagovornica.

Prema njenim rečima, u skladu sa specifičnom konfiguracijom terena, monitoring se sprovodi na mernom mestu, a uzorci se uzimaju prema određenoj dinamici. Ocenjivanje kvaliteta vazduha vrši se primenom kriterijuma za određivanje koncentracije sumpor-dioksida, azot-dioksida i čađi, suspendovanih čestica, ukupnih taložnih materija i teških metala u njima. Sva merenja, obradu i analizu podataka, proveru validnosti rezultata obavlja ovlašćeno pravno lice, koje je akreditovano kao laboratorija za ispitivanje, a svi podaci se prosleđuju u Agenciju za zaštitu živone sredine, gde se prati na nivou čitave zemlje.

Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Čačak, izmerene srednje 24-časovne vrednosti sumpor-dioksida u toku decembra 2019. godine bile su ispod graničnih i tolerantnih vrednosti na oba merna mesta (“Kosta Novaković” i “Putevi”). Izmerene srednje 24-časovne vrednosti čađi bile su u toku prošlog meseca četiri dana preko graničnih vrednosti na mernom mestu “Kosta Novaković”, a šest dana preko graničnih vrednosti na mernom mestu “Putevi”. Srednje 24-časovne vrednosti azot-dioksida u toku decembra bile su jednog dana preko graničnih vrednosti na mernom mestu “Kosta Novaković”, dok su na mernom mestu “Putevi” bile ispod graničnih vrednosti. Izmerene vrednosti ukupnih taložnih materija prošlog meseca na oba merna mesta bile su ispod maksimalno dozvoljenih vrednosti.

– Možemo reći da je Čačak grad sa gasifikovanim daljinskim sistemom grejanja, odnosno grad bez grejanja na mazut. Inače, među najvećim efekatima koji utiču na kvalitet vazduha označena su i kućna ložišta, odnosno domaćinstva koja koriste čvrsto gorivo za grejanje, što je identifikovano kao jedan od ključnih problema zbog čega će se ubrzati proces gasifikacije. Stimulisaćemo građane da se priključe na sistem centralnog grejanja, gde god za to postoje uslovi – kaže Mirjana Đoković. Pomoćnica gradonačelnika podseća da Čačak trenutno nema veliku industriju da bi dimnjaci zagađivali vazduh, ali da je veliko zagađenje od izduvnih gasova automobila:

– Da bi se smanjilo zagađenje vazduha potrebno je smanjiti i broj automobila na ulicama uskog gradskog jezgra. Probijanjem Ulice 10 i njenom izgradnjom u punom profilu, koncentracija zagađenja vazduha biće smanjena u centru grada. Rekonstrukcija ove ulice doprineće da se saobraćajnica koja prolazi kroz strogi centar grada, pored Gradskog trga, u jednom delu zatvori za saobraćaj.

Prema njenim rečima i dalje će se nastaviti sa pošumljavanjem, a u poslednje tri godine grad je oplemenjen sa 2.700 novih stabala: 

Da kvalitet vazduha u našem gradu nije alarmantan, konstatovala je i republička inspektorka Biljana Stanojević koja je, po nalogu pomoćnika ministra u Sektoru za nadzor i predostrožnost u životnoj sredini Željka Pantelića da poseti sve lokalne samouprave i utvrdi trenutno stanje, bila i u Čačku.

– Inspektorka je kontrolisala da li imamo urađen Program kontrole kvaliteta vazduha, koji Grad Čačak svake godine izrađuje nezavisno od Programa korišćenja sredstava budžetskog fonda za zaštitu životne sredine, u kome su planirane sve “zelene” aktivnosti. Čačak ne mora da radi kratkoročni Plan kvaliteta vazduha, zato što ne pripada trećoj kategoriji lokalnih samouprava, gde su jako loši rezultati merenja kvaliteta vazduha. Inspektorka je konstatovala i da imamo bazu zagađivača životne sredine. Apelujem na pravna lica koja znaju da su zagađivači da prate novi Zakon o naknadama za zaštitu i unapređenje životne sredine. Očekujemo da će upravo iz fonda naknada i naš budžet biti mnogo veći nego dosadašnji, i da ćemo moći više da ulažemo u zelene površine, pa će grad biti još uređeniji i čistiji – naglašava Mirjana Đoković.

N. R.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.