U sredu, 11. decembra, u sali Skupštine grada javnosti je predstavljena monografija “Profesor sa Morave“, posvećena profesoru Aleksandru Stefanoviću.
Aleksandar Stefanović je svoj čitavi radni vek proveo kao profesor sporta i fizičkog vaspitanja u čačanskoj Gimnaziji, osim toga, početkom pedesetih godina prošlog veka bio je jedan od najboljih košarkaša “Borca“, a zatim, kao trener, stvorio je sjajnu generaciju koju je predvodio legendarni Radmilo Mišović. Kao sportski novinar pisao je za list “Sport“, a sarađivao je sa još 25 redakcija širom nekadašnje Jugoslavije. Držao je časove fizičkog vaspitanja na Pedagoško-tehničkom fakultetu u Čačku, radio sa mladim košarkašima “Borca“, a ne zna se broj dece koja su pod njegovim nadzorom naučila da skijaju i plivaju.
-Kada se sve sabere on do sada sigurno ima oko 150 godina radnog staža – rekao je autor ove monografije profesor dr. Svetislav Marković, ističući da je samo desetak Čačana, u osam vekova dugoj istoriji ovog grada, dobilo svoju knjigu.
Po Vladimiru Stankoviću, recezentu knjige, najveći doprinos Aleksandra Stefanovića je u razvijanju ljubavi njegovih đaka prema sportu.
-Usmeriti decu ka sportu je nešto najlepše, jer se time odvajaju od mogućih stranputica. Naučiti ih da skijaju i plivaju je od velikog značaj u njihovom osposobljavanju za život. Popularisati sport, kako je to Aca radio, je privilegija samo određenog broja ljudi i neće svi imati to zadovoljstvo, kad pogledaju šta su uradili u životu, da kažu ono što može Aca Stefanović – izrekao je u svom nadahnutom govoru Stanković, ističući da mu je drago što su Grad i Udruženje sportskih novinara Čačka prepoznali vrednost jedne ovakve knjige i omogućili da ona ugleda svetlost dana, jer čačanska košarka sigurno ne bi bila ovo što jeste da nije bilo i Aleksandra Stefanovića.
Za Petra Dendu, predsednika Udruženja sportskih novinara Srbije, Aleksandar Stefanović je, zbog svega onog što je uradio, bio i ostao putokaz kako ići dalje, naročito u situacijama kada je razmišljao o izlasku iz novinarstva.
Doktor Zoran Antonović, takođe recezent ove knjige, i Miodrag Pantelić Ježo na zanimljiv način su prisutne podsetili na istoriju čačanske košarke.
Čitaoci ove monografije biće u prilici ne samo da saznaju o životnom i profesionalnom putu Aleksandra Stefanović, već i da se upoznaju sa mnogim, do sada javnosti nepoznatim, detaljima vezanim za istoriju čačanskog sporta, naročito košarke, u drugoj polovini dvadesetog veka.
V. D.