Активности на изградњи црпне станице свакако следе у наредном периду, јер је у току израда пројектне документације, изричит је помоћник градоначелника Милан Бојовић. Он је на тај начин одговорио представницима Удружења “Поплављени” који су у недељу извели својеврсни перформанс, тако што су положили камен темељац будуће црпне станице, који су, како су истакли у саопштењу положили као поновни апел за помоћ која им је, како су нагласили, више пута обећавана, а до данас неиспуњена.“
Милан Бојовић објашњава да пре усвајања Плана генералне регулације Центар, који се догодио у децембру прошле године, није било могуће размишљати о пројекту црпне станице.
– У току је израда пројектно техничке документације, за шта ћемо касније ребалансом буџета или из неког другог извора обезбедити средства. У зависности од карактеристика и пројектног задатка које пројектанти буду дали зависи и цена. Новац свакако неће бити препрека да се тај проблем реши, с обзиром на то да је један од акутних на територији града – каже Бојовић.
Удружење „Поплављени 1965 и 2014“ су у саопштењу истакли да су у марту прошле године у просторијама Месне заједнице организовали састанак са градоначелником Милуном Тодоровићем и добили обећење да ће Град, у најкраћем року, предузети све мере да се изгради црпна станица на Љубић кеју, као једина поуздана гаранција да неће бити поплаве. „Такође, добили смо и писмо директора „Србија вода” Горана Пузовића, у коме се почетак радова на реконструкцији канала најављује за прву половину 2019. године. Дакле сви предуслови су обезбеђени, али ми до данас немамо никакве информације да се нешто конкретно на даље и предузима у циљу испуњења обећања која су нам дата“, пише у саопштењу.
– Од првог дана када смо се суочили са тим проблемом смо у контакту са представницима Удружења. Више пута смо се са њима и састајали, они су на сва питања добијали одговоре. То је процес који подразумева одређену динамику и није могуће ићи брже од тога. Ја лично у име Града написао сам исти амандамна на План генералне регулације Центар као и представници Удружења „Поплављених”, тај амандман смо предали прво ми, а затим и они, са захтевом да се предвиди локација за црпну станицу. Дакле паралелно размишљамо – каже Бојовић.
За мештане Љубића, како истиче Бојовић, битно је и да је једна од првих активности Града на смањењу ризика од поплава и елементарних непогода, било прочишћавање сифона испод Улице Миленка Никшића, за шта је издвојено око 2,5 милиона динара. Тиме је омогућен протицај воде из канала, који пролази кроз Љубић кеј, објашњава Бојовић.
Како наводи помоћник градоначелника, изменом плана Центра предвиђена је и могућност затварања канала кроз градско подручје, али то је само у обухвату плана Центра. Даљим изменама планских аката, како објашњава, а пре свега, планског акта Љубић –Коњевићи, који је такође у току, биће предвиђено да се до Коњевића омогући затварање канала и његово коришћење за постављање одређене комуналне инфраструктуре.
И. М.