Још један помак у припремама студената Високе школе техничких струковних студија за тржиште рада
Недавно савремени кабинет за енглески језик, а сада лабораторија за електротехнику, првенствено за предавања и вежбе из предмета електрично мерење. Ангажовали су се и професори и студенти. Подмладак је обезбедио и део средстава, урадивши пројекат кога је расписала Градска управа Чачак. Опремање лабораторије коштало је близу три милиона. Највећи део новца обезбеђен је из буџета Високе школе техничких струковних студија.
– Опремили смо је да можемо да одржавамо савремена и квалитетна предавања, лабораторијске вежбе из електричних мерења, а касније и осталих сродних предмета. Користили смо постојећу аналогну и набавили доста дигиталне опреме. Можемо да организујемо рад у више мањих група, по два, три студента. Искуства указују на то да радећи у мањим групама, боље стичу и теоријска и практична знања. Приоритет нам је да се заинтересују за рад са мерним инструментима. Желимо да ово буде лабораторија отворених врата, могу је користити студенти основних, специјалистичких, мастер студија – наводи др Божимир Мишковић, професор електричних мерења.
Лабораторија за електротехнику има и два Теслина калема, снаге од 200 хиљада волти, чије варнице досежу скоро пола метра. Добрим делом они су заштитни знак ове савремене учионице.
– Добили смо ”паметну лабораторију”. Појединим инструментима можемо да управљамо помоћу апликације на мобилном телефону.
Лабораторија је еколошки чиста, имамо и соналне панеле, који нам могу послужити уколико нестане струје, тако да нас та оконост неће омести у раду и истраживањима – објашњава студент Илија Јечменица.
Баш на Дан студената, 4. априла, на Високој школи је свечано отворена савремена лабораторија за енглески језик. Десетак дана касније, нова учила употпуњују наставу предмета из електротехнике.
– У даљем развојном плану, примарно нам је опремање савремених лабораторија. Оне су врло важне за струковне студије. Наши студенти и тако стичу практична знања, која им омогућавају да одмах могу да раде после завршетка факултета. Не жалимо новац за опремање лабораторија.
Подстрек је и када млади људи уложе рад, покажу иницијативу и иновативност. Урадили су многе вежбе, активно учествовали у опремању и боре се за бољу и квалитетнију наставу – стижу похвале и од професора др Драгана Брајовића, директора Високе школе техничких струковних студија Чачак. Како је најавио, ускоро ће јавности бити представљена и рачунарска учионица, која ће имати савремени 3Д штампач.