Покрет за децу „Три плус“ је основан на Васкрс 2017. године, са циљем да данашње генерације понесу терет одговорности и Србију оставе својим потомцима, онакву какву су је наследили од наших предака. „Три плус“ је удружење грађана, чији је основни задатак да спречи негативан природни прираштај у Србији. Све активности Покрета за децу „Три плус“ усмерене су ка породицама са троје и више деце, а идеја је потекла од оснивача овог удружења, који су и сами родитељи троје деце или потичу из породице са троје деце, а својим занимањем директно су везани за рад са децом, родитељима и породицама. Главни идејни творац и председник Покрета за децу „Три плус“ Владица Гавриловић, иначе отац троје деце, говори о основним циљевима овог непрофитног удружења, његовом досадашњем раду и активностима које су дале добре ефекте на пољу пружања подршке породицама са више деце, као и даљим плановима.
Слоган овог непрофитног удружења је „Има да нас има“ и он најбоље говори о најважнијим задацима Покрета за децу „Три плус“. Покрет за децу „Три плус“ основан је у циљу спречавања нестанка Србије, јер су статистички подаци који говоре о демографској слици наше земље поражавајући. Од 2005. до 2015. године, број становника у Србији смањен је за 383.000, а 2016. је, према статистичким подацима, најлошија у последњих пола века. Ако се овакав тренд настави, за неколико деценија наши потомци ће бити мањина у Србији, а за три века ћемо у потпуности нестати као нација. Циљ Покрета за децу је Србија у којој нисмо мањина, него већина.
– Покрет за децу „Три плус“ дефинисао је своје активности, усмеривши их ка главном и основном циљу, а то је побољшање положаја и статуса породица са троје и више деце, које морају бити привилеговане у друштву, локалној заједници и окружењу у коме живе, јер су истима и дали највећи допринос. Зато смо предложили 15 мера социјалне подршке и погодности намењених вишедетним породицама. Неке од мера су усвојене, а Покрет даљим активностима настоји да се и остатак тог програма спроведе у свим локалним самоуправама у Србији. Циљеви којима ово удружење тежи су: доношење законске регулативе за исплату демографске накнаде, формирање одрживог демографског фонда, закон о статусу великих породица, формирање базе података, едукација младих, мотивација локалних самоуправа, израда пројеката и програма – каже Гавриловић, додајући да су чланови овог удружења већ на старту свога рада схватили да се на првом месту морају борити да пробуде свест грађана Србије колико је значајна борба против беле куге.
Покрет за децу „Три плус“ је, како наводи Гавриловић, покренуо петицију за формирање одрживог демографског фонда, из којег би требало да се финансирају родитељски додаци (за прво и друго дете), односно накнаде мајкама са троје деце до дечијег пунолетсва. Стабилан демографски фонд је гаранција повећавања родитељског додатка за прво и друго дете, као и сигурност вишедетним породицама и грађанима који се одлуче да своју породицу прошире. Потписивање подршке Покрету за децу „Три плус“ за остваривање дефинисаних циљева спроведено је на нивоу целокупне територије Републике Србије. Петицију је потписало више од 100.000 грађана Србије, а након тога су организовани сабори породица са троје и више деце у Београду, Новом Саду и Нишу, на којима су представници Покрета за децу „Три плус“ представили свој програм и активности, у намери да овим породицама јасно укажу колико су оне важне за целокупно друштво.
Картице „ЦЕНА МИНУС ЗА ТРИ+“ заживеле широм земље
– Највише се поносимо пројектом „Цена минус за 3+“, који је заживео у већини локалних самоуправа широм Србије, и који мајкама са троје и више деце уз картицу, персонализовану на њихово име, омогућује бројне попусте у свим општинама и градовима где је заживео пројекат. Прва локална самоуправа која је пружила подршку у реализацији пројекта “Цена минус за 3+” је, свакако, Чачак. Позитивне реакције су забележене и у осталим локалним самоуправама широм Србије, али се од локала до локала разликује динамика реализације пројекта. Осим економског, ове картице имају и психолошки ефекат, тако да породице које их користе постају свесне чињенице да неко размишља о њима и да су на неки начин бар мало привилегованије у друштву. Задовољни су и привредници, представници градова и општина и сви други учесници овог пројекта, а посебно ми у Покрету за децу „Три плус“, јер смо у оквиру овог пројекта спојили три важна сегмента друштва: породице, локалну самоуправу и привреднике. Осим тога, представници Покрета за децу „Три плус“ су два пута током ове године посетили Русију. У фебруару смо били гости руске Думе и разменили искуства са Ингом Јумашевом из Комисије за породицу и дете Руске Федерације. У октобру смо учествовали на Самиту о демографији и наталитету, одржаном у Друштвеној палати Руске Федерације, где смо успоставили нове облике сарадње са организацијама из Русије, које се баве тематиком наталитета и подстицања рађања. Најпоносније и најемотивније смо изнели манифестацију „Сабор слоге“, одржану 8. октобра у Чачку, нашем граду из кога су потекле и прве акције Покрета за децу „Три плус“ и који је први прихватио пројекат „Цена минус за 3+“. За понос је и оно најважније што Покрет за децу „Три плус“ ужива, а то је безгранична подршка породица са троје и више деце широм Србије, односно њихово поверење да заједно можемо испунити циљеве које смо поставили – истиче Владица Гавриловић.
„Паркинг 3+“ и „Српска дечја кућа“
Покрет за децу „Три плус“ је добио подршку свих релевантних министарстава Владе Републике Србије, СПЦ, многих организација и удружења у земљи и дијаспори, које се баве демографијом и наталитетом, као и свих политичких организација, како власти, тако и опозиције. Пример добре сарадње са Покретом за децу „Три плус“ представља и признање „Дукат Медијане“, које је највећа нишка општина недавно уручила овом удружењу за остварене резултате на пољу унапређења пронаталитетних мера.
Осим картица „Цена минус за три+“, пројекти Покрета за децу „Три плус“ су и „Паркинг 3+“, који још увек није реализован у Чачку, али је у неким другим градовима Србије већ заживео, као и „Српска дечја кућа“, намењена српској популацији у дијаспори. У овом невладином удружењу се надају да ће овај пројекат врло брзо бити реализован за почетак у једном од центара дијаспоре, са тенденцијом да се прошири даље.
В. Степановић